DiyetGenelSağlık

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır | Tüm Evreler

Bu yazımda ise dukan diyetinin tüm aşamalarını vereceğim. 4 aşamadan oluşan dukan diyeti evreleri;

  • İlk aşama,
  • İkinci aşama,
  • Üçüncü aşama,
  • Son aşama

Çok sade biçimde bu evreleri sizlere aktarmaya çalıştım.

 

İçindekiler

Dukan Diyeti ile Kaç Kilo Verebilirim

 

Dukan Diyeti ile Kaç Kilo Verebilirim
Dukan Diyeti ile Kaç Kilo Verebilirim

 

İlk aşama da 3-5 kilo arası bir kiloyu 1 haftada verebilirsiniz.

İkinci aşamada ise kilo vermeniz biraz yavaşlasa da düzene giriyor, her 6 günde 1 kilo verecek şekilde açıklayabiliriz ikinci aşamayı. Bu aşama 2 ay sürecek ve 10 kiloya yakın kilo vereceksiniz. Üçüncü aşamada ise bu verilen kiloları korumaya çalışıyorsunuz. Gelin size kısa, detaylı ve öz bir şekilde dukan diyeti aşamalarını açıklamaya çalışayım.

 

İlk Aşama Dukan Diyeti Atak Aşaması

 

 

İlk Aşama Dukan Diyeti Atak Aşaması
İlk Aşama Dukan Diyeti Atak Aşaması

 

Bu aşamanın önemini belirtmek zorundayım, diyete başlayanlar ilk olarak atak aşamasında sonuç alırlar, bu aşama sizi motive edicidir. Genelde 3-5 kilo arasında bir kiloyu 1 hafta da verirsiniz.

Arkadaşlar bazı test siteleri var atak aşamasını 2-3 gün çıkarıyor bana göre bu aşamayı en az 5 gün yapın. Çünkü en hızlı sonucu veren aşama dukan diyeti atak aşamasıdır.

Bu aşama kilo kaybını sağlayan protein ağırlıklı bir aşamadır.

 

  • Sabah kahvaltısında yumurta yenebilir. Öğle yemeğinde ise balık akşam yemeğinde de biftek yenebilir, fakat bu besinleri keyfinize göre farklı protein kaynakları ile de değiştirebilirsiniz.
  • Bu yemekleri hazırlarken tuz kullanmayınız, tuz bu diyette önerilmiyor.
  • Pişirme önerisi de ızgara yada fırında olacak şekildedir, fakat mecbur kalırsanız farklı bir şekilde de pişirebilirsiniz.

 

Şimdi bu öğünlerde bahsettiğim gıdaların yerine yiyebileceğiniz gıdaları yazacağım. Bu gıdaların yerine yağsız jambon, yengeç, midye gibi deniz ürünleri, hindi eti, yağsız peynir ve süt, yağsız tavuk yenilebilir.

Bu öğünlerinizi baharatlar ile lezzetlendirebilirsiniz. Bu baharatlar ise şekersiz ketçap, hardal, soya sosu, limon, sarımsak ve baharatlardır.

Önceden belirttiğim üzere sindirimi kolaylaştırması açısından her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği yiyebilirsiniz. Dukan diyeti sıvı tüketmeden pek bir işe yaramaz, protein ağırlıklı beslendiğiniz için düzenli sıvı tüketimi şarttır.

Günde en az 2 litre su içmelisiniz, bunun yanı sıra şeker kullanmadan çay, kahve, bitki çayları içebilirsiniz.

 

İkinci Aşama Dukan Diyeti Seyir Aşaması

 

İlk aşama olan atak aşamasında sırf protein ile beslendik, bu aşamada ise diyete sebzelerde dahil olacak. Bu aşamada bazı günler sadece protein yiyeceksiniz, bazı günler de ise sebze, protein karışık besleneceksiniz.

Arkadaşlar en çok hata yapılan konu dukan diyeti testi yaparak bu aşamayı belirleyenler oluyor. Seyir aşaması kişinin hedeflediği kiloya göre değişir doğru ama bu sitelerde ki dukan diyeti testi saçma sonuçlar verebiliyor.

Seyir aşamasında kitapta ki bilgilere göre hareket edecek olursak her kilo başına 6 gün olarak hesaplanır. Yani siz 10 kiloya yakın kilo vermek için dukan diyeti seyir aşaması sizin için yaklaşık 2 ay olacaktır, bu şekilde hesap yapabilirsiniz.

Şimdi seyir aşamasında eklenen sebzelere örnekler verelim. Bu aşamada diyete eklenen sebzeler kuşkonmaz, brokoli, havuç, lahana, salatalık, patlıcan, Brüksel lahanası, enginar ve pancardır.

Bana göre bu aşama en zor aşamadır, çoğu kişi diyeti bu aşamada noktalar. Dukan diyeti yapanlar kısmında görmüşsünüzdür. Bu aşama zor geldiği için ve daha az kilo verdirdiği için, atak aşamasına geri dönenler olmuş daha sonra tekrar seyir aşamasına girmişler. Birde önemli bir konu bu aşama da günde en az yarım saatlik bir tempolu yürüyüş kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır.

 

Üçüncü Aşama Dukan Diyeti Güçlendirme Aşaması

 

Dukan Diyeti ile Kaç Kilo Verebilirim
Dukan Diyeti ile Kaç Kilo Verebilirim

 

Bu aşama seyir aşamasına göre biraz daha kolay, çünkü artık diyet tabiri caizse normale dönüyor. Bu aşamada sebze, et yanında bazı meyveleri ve yağsız peynir, 2 dilim tam buğday ekmeği dahil oluyor.

Bu aşamada diyet hafifliyor haftada 1-2 gün karbonhidrat tüketebiliyorsunuz, en güzeli de haftada 2 gün ödül olarak istediğiniz şeyi yiyebiliyorsunuz. Güçlendirme aşamasını kadar yapacağınız size bağlı fakat irade önemli çok fazla ipin ucunu kaçırmamak gerekiyor.

Bu aşama mantık olarak verilen kiloları sağlamlaştırma yani kalıcı olmasını sağlama aşamasıdır. Seyir ve atak aşamasında verdiğiniz her kilo için bu aşamada 10 gün kalıyorsunuz. Örnek verecek olursak tüm bu süreci 10 kilo vererek kapattınız, bu aşamada 100 gün kalmanız gerekiyor.

Dukan diyeti güçlendirme aşamasında haftanın bir gününde tıpkı atak evresi gibi sadece protein ile besleniyorsunuz. Ödül günlerinizden sonra muhakkak bir gün diyete dönüyorsunuz, yani 2 ödül gününüzü peş peşe yapamıyorsunuz. Birde ödül yemeğinizde sadece bir ödül seçebiliyorsunuz, ikinci ödül kesinlikle yasak.

 

Son Aşama Dukan Diyeti İstikrar Aşaması

 

Bu aşamada bu diyeti istikrarlı bir şekilde hayatınıza dahil etmeyi amaçlamaktadır. Bu aşamada canınızın istediği şeyleri tüketebilirsiniz fakat tek bir kural var haftanın seçtiğiniz bir günü sadece protein ile besleniyorsunuz.

Atak aşamasında hızla kilo verdik, seyir aşaması gibi zorluğu aştık, güçlendirme aşamasında ise verdiğimiz kiloları koruduk. Bu son aşama olan istikrar aşamasında ise bu diyette yaptığımız beslenme alışkanlıklarımızı tüm hayatımıza uyarlamayı hedefliyoruz.

Haftada seçilen bir gün sadece protein ile besleneceğini söylemiştik, her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği yemeye özen gösteriyoruz. En önemli tavsiye ise yapabiliyorsak her gün yarım saatlik düzenli yürüyüşler yapıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status