GenelSağlık

Durian Meyvesi Nedir | Durian Meyvesi Faydaları ve Fiyatı

Durian meyvesi, genellikle “edinilmiş bir tat” olarak tanımlanan Güneydoğu Asya’dan büyük, dikenli bir meyvedir. Onu yiyen insanlar, koku ve lezzetini bir karıştırıcıda karıştırılmış soğan, sarımsak ve köri gibi kokan olarak tanımlarlar. Adı Malayca “huysuz” (hoş olmayan kokusu için) kelimesinden gelir.

Meyve bütün olarak yenebilir, parçalara ayrılabilir veya çiğnenebilir. Ancak dondurma yapmak için de kullanılır. Sonuç olarak durian, Güneydoğu Asya’da en çok satan dondurulmuş şekerlemelerden biridir. Durian yetiştirilen bölgelerin peyzajı, yılda bir veya iki kez milyonlarca ton durian yetiştiren, genellikle bireysel çiftçiler tarafından dikilen meyve bahçeleriyle doludur. Tohumlar küçüktür (yaklaşık 1-5 mm büyüklüğünde) ve olgun meyveleri yiyen meyve yarasaları tarafından her yere dağılabilir.

Yerli bir Güneydoğu Asya meyvesi olan durian’ın genellikle dünyanın en keskin kokulu meyvesi olduğu düşünülür. Güçlü aroması nedeniyle bazı otellerde ve toplu taşıma sistemlerinde yasaklanmıştır. Meyveyi yemek, bazıları tarafından “edinilmiş” bir tat olarak tanımlanmıştır. Durian’ın dikenli dış yüzeyindeki kremsi et, çiğ veya pişmiş olarak yenebilir ve genellikle soğan veya sarımsak yerine köri gibi tuzlu yemeklerde kullanılır.

Durianlar tipik olarak olgunlaşmamış olarak satılırlar, sert yeşil kabuklu, sıkıca paketlenmiş kremsi beyaz et katmanlarını tohumlarla kaplar. Durianlar ağırlıklarına veya boyutlarına göre satın alınabilir: büyük bedenler “Siyah Altın Kral” olarak bilinir.

İçindekiler

Durian Meyvesi Fiyat

Durian Meyvesi Fiyat
Durian Meyvesi Fiyat

 

Durian meyvesi türlerine göre değişen fiyat skalasında bulunsa da sadece bir tanesi 1200 dolar ila 2400 dolar arasında satılmaktadır.

Durian Meyvesi Neden Yasak

Durian Meyvesi Neden Yasak
Durian Meyvesi Neden Yasak

 

Singapur toplu taşıma araçlarında durian meyvesi ve bu meyvenin çeşitlerini yasaklamıştır. Bu durumun sebebi ise durian meyvesinin kabuğunun çok kötü kokmasıdır. Fakat meyvenin içi çok lezzetli ve tatlıdır.

 

Durian Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Durian Meyvesi Faydaları Nelerdir
Durian Meyvesi Faydaları Nelerdir

 

  • Durian’ın doğanın en mükemmel icatlarından biri olduğuna inanılıyor. Meyvenin bir dakikadan kısa sürede keskin kokusu, bu meyvenin yüzyıllardır Güneydoğu Asya’da tüketilmesinin nedeni budur. Sadece tatlı ve aromatik bir tada sahip eşsiz ete sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda durianlar ayrıca A ve C vitamini gibi yüksek düzeyde vitamin içerir.
  • Meyveler taze yenilmeliyken, durianlar oda sıcaklığında 2 haftaya kadar, hatta buzdolabında daha uzun süre dayanabilir. Ancak taze durian, özellikle Tayland ve Vietnam’da yoğun talep nedeniyle Asya dışında her zaman mevcut değildir. Bu ülkelerde mevsim meyvesi olarak kabul edilir (genellikle Nisan ve Temmuz ayları arasında bulunur).
  • Durian meyvesi, tıbbi özelliklerinin yanı sıra antioksidanlarla da doludur. Örneğin, orta boy bir durian meyvesinin yarısı, sağlıklı kolajen üretimini koruyan temel bir besin olan C vitamini için günlük ihtiyacınızın %50’sini sağlayabilir.
  • Durian ayrıca kremsi bir meyve olarak kabul edilir ve yüksek düzeyde karbonhidrat içerir. Aslında, tek bir durian meyvesi porsiyon başına yaklaşık 100 kalori veya yaklaşık 3 gram lif sağlar. Bu nedenle, bu tropikal meyve ölçülü (günde bir ila iki meyve) ve sadece 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından tüketilmelidir.
  • Bazı insanlar durian’ın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu iddia ediyor, bu da zengin antioksidan içerik(ler)i için olası bir açıklama olabilir.

Durian Meyvesi Nasıl Yenir?

Durian Meyvesi Nasıl Yenir
Durian Meyvesi Nasıl Yenir

 

Durian meyveleri çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Onları yemenin en iyi yolu, meyveyi bir bıçakla üçe bölüp soğuk suda yıkamaktır. Bazı insanlar bunun duriandaki keskin tadı ve kokuyu ortadan kaldırdığına inanıyor.

Bazen, yemeden önce durian yarımlarını suda pişirmek, derin yağda kızartmak veya kaynatmak isteyebilirsiniz. Ayrıca tatlı olarak yemek için bütün meyvelerden (kabuğu soymadan) eti dilimleyebilir ve kepçe alabilirsiniz.

 

Durian Meyvesi Nasıl Saklanır?

Durian Meyvesi Nasıl Saklanır
Durian Meyvesi Nasıl Saklanır

 

Yüksek su içeriği nedeniyle durianlar hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır. Soğutulduğunda meyveler 24 saate kadar dayanabilir. Soğuduktan sonra, yemeden önce oda sıcaklığında yaklaşık 30 dakika bekletin.

Durian, Güneydoğu Asya’da en çabuk bozulan meyvelerden biridir ve doğru saklandığında 4 güne kadar raf ömrüne sahiptir. Meyveleri kenarlarında bırakmamak en iyisidir çünkü çok uzun süre sonra kahverengiye dönerler.

Maksimum tazeliği sağlamak için meyveleri streç filmle veya mümkünse başka bir plastik sargıyla bir tabağa koyabilirsiniz.

Durianlar buzdolabında saklanmamalıdır. Bunun yerine meyveyi bir kese kağıdına, plastik bir kaba ya da file torbaya koyabilirsiniz. Bununla birlikte, yanlarında saklamak, soğutulduktan sonra 24 saate kadar veya daha uzun süre dayanmalarına izin verecektir.

Bu süre içinde yemek istemiyorsanız meyve dondurulabilir. Bununla birlikte, durian’ın dokusunu ve lezzetini değiştirmemek için her türlü dondurmadan kaçınmak en iyisidir.

Yüksek talep nedeniyle meyve fiyatları mevsimlere göre değişmektedir.

Durian Meyvesi Nerede Yetiştirilir?

Durian Meyvesi Nerede Yetiştirilir
Durian Meyvesi Nerede Yetiştirilir

 

Güneydoğu Asya’daki tropikal iklimin olduğu Singapur, Malezya, Tayland ve Vietnam da dahil olmak üzere durian ağaçlarının yetiştirilmesi için idealdir. Bu ülkelerde meyve bahçeleri, her yıl (genellikle Temmuz ve Kasım ayları arasında) milyonlarca ton durian üreten geniş arazi bölümlerine dağılmıştır.

Durian Meyvesinin Çeşitleri Nelerdir?

Durian Meyvesinin Çeşitleri Nelerdir
Durian Meyvesinin Çeşitleri Nelerdir

 

100’den fazla durian çeşidi vardır, ancak yalnızca birkaçı ticari olarak yetiştirilmektedir. Bu çeşitler şunları içerir:

  • D101 veya “Beyaz Durian” – Aromatik bir kokuya, kremsi bir dokuya ve tatlı bir tada sahip beyaz etli bir çeşittir. Malezya’da “durian kecil” (“küçük durian”) olarak da bilinir.
  • D24 – Belirgin bir aromaya ve kremsi ete sahip yeşil etli bir çeşittir. Meyvesi diğer çeşitlere göre daha ekonomiktir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status