Sağlık

E Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur?

E vitamini, vücudunuzda birçok önemli rol oynayan temel bir vitamindir. Bununla birlikte, birçok vitaminde olduğu gibi fazla alınması sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durum da E vitamini fazlalığı veya E vitamini toksisitesi olarak bilinir.

Birçok insan, belirli bozuklukların önlenmesine yardımcı olmak için E vitamini takviyesi alır. E vitamini takviyeleri kalp ve kan damarı rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamaz. Yüksek dozlarda bile E vitamininin Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığına dair ikna edici bir kanıt yoktur. E vitamini takviyelerinin geç diskineziye karşı koruma sağlayıp sağlamadığı ve prostat kanseri riskini artırıp artırmadığı tartışmalıdır.

E vitamini, A, D ve K vitaminleri gibi yağda çözünen ve biraz yağ ile yenildiğinde en iyi emilen yağda çözünen bir vitamindir. E vitamini açısından zengin besinler arasında bitkisel yağlar, kuruyemişler, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve buğday tohumu yer alır.

E Vitamini Fazla Alınırsa Zehirler Mi?

E vitamini fazlalığı veya E vitamini toksisitesi durumunda bulantı, ishal, kas zayıflığı ve karın krampları gibi semptomlar görülebilir. Ancak bunun ileri seviyesi kanamadır.

E Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar

E vitamini fazla alındığında kan sulanmasına, felce, ölüm riskine neden olabileceği gibi duygu bozuklukları, tiroid problemleri, sindirim sistemi düzensizlikleri, halsizlik, meme hassasiyeti ve damar içi pıhtı oluşumu gibi hastalıklara yol açabilir.

E Vitamini Yan Etkileri Nelerdir?

Aşırı E vitamini alımı kanın incelmesine ve ölümcül kanamalara neden olabilir. Aynı şekilde, bir yaralanma sonrası aşırı kanamaya karşı vücudunuzun doğal savunması olan kanın pıhtılaşmasını da engelleyebilir. Ayrıca hemorajik inme riskinin artması veya beyindeki kanamanın neden olduğu inme ile de bağlantılıdır.

E vitamini
E vitamini yan etkileri

Başka bir çalışma ise, E vitamini fazla alımının herhangi bir nedenden dolayı daha yüksek ölüm riski ile bağlantılı olduğunu öne sürüyor, ancak bu olasılığı araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bu potansiyel olarak ciddi riskler göz önüne alındığında, büyük dozlarda E vitamini takviyesi almamalısınız.

E Vitamini Nasıl Kullanılır?

E vitamini takviyelerini doktorun belirttiği şekilde ya da kutusu üzerinde yazan kullanım şekline göre kullanılması önerilir. Ayrıca E vitamini kapsül ürünlerini yemeklerden sonra su ile birlikte kullanabilirsiniz.

Günlük E Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük E vitamini ihtiyacı yetişkin kadınlarda 8 mg, erkeklerde 10 mg ve çocuklarda ise, 3-10 mg arasında değişiklik gösterir.

Ancak E vitamini eksikliğiniz yoksa, muhtemelen takviye etmenize gerek yoktur. Yağ emilim bozukluğunuz varsa veya düşük yağlı bir diyet uyguluyorsanız, E vitamini eksikliği riskiniz yüksek olabilir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status