Bitkisel ÇözümSağlık

Egzama Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu egzama bitkisel tedavi için neleri öneriyor? Egzamaya limon sürülür mü? Egzama nasıl çabuk geçer? Aspirin, egzama tedavisinde etkili mi? Egzamaya hangi sabun iyi geliyor? Yüzümüzdeki egzama için kesin çözüm nedir?

Egzama, diğer bir adıyla atopik dermatit, cilt üzerinde kızarıklık, kuruluk, pullanma ve kaşıntıya sebep olan kronik bir deri rahatsızlığıdır. Eğer ailenizde egzama sorunu yaşayan varsa, zamanla sizin de başınıza gelebilir.

Egzama çeşitli faktörler sebebiyle de meydana gelebilir. Örneğin; zayıf bağışıklık sistemi, gıda alerjileri, stres, karaciğer hastalıkları, depresyon, kozmetik ve temizlik ürünlerine hassasiyet ve ilaçların yan etkileri.

 

İçindekiler

İbrahim Saraçoğlu Egzama Bitkisel Tedavi

 

İbrahim Saraçoğlu Egzama Bitkisel Tedavi
İbrahim Saraçoğlu Egzama Bitkisel Tedavi

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu diyor ki, sedef ve egzama sorunu yaşıyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor: Sarımsak, portakal suyu, greyfurt suyu, turşu, karabiber, pul biberden uzak durmanız gerekiyor.

Zira, hem egzamayı hem de sedef hastalığını azdırır. Aslında genel olarak deri hastalıklarını azdırır.

3 adet bitkisel tedavi yöntemi bulunuyor:

 1. Yarım litre klorsuz suda bir avuç kadar beyaz dut kurusunu ortalama 5 dakika kadar kaynatıp egzamalı bölgeler üzerinde temas ettirmemiz gerekiyor. Bu kürü 2 saatte bir tekrar etmekte fayda var.
 2. Diğer alternatifler ise, ısırgan ve karabaş bitkisidir. Isırgan bitkisini 1 ay boyunca akşam yemeklerinden 2 saat sonra 1 bardak suda 1 tatlı kaşığı kadar 5 dakika kaynatılıp içilmesi gerekiyor.
 3. Karabaş bitkisi için ise, yarım litre klorsuz suyun içerisine yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatılıp egzamalı olan bölgelere pamuk yardımı ile aynı şekilde sürülmeli. Yine bu kürü 2 saatte bir yapmaya çalışalım.

Egzamaya Limon Sürülür Mü

 

Egzamaya Limon Sürülür Mü
Egzamaya Limon Sürülür Mü

 

Egzamaya limon sürülür mü sorusu bir hayli merak ediliyor. Limonun asidik özelliği ile cildinize uyguladığınızda biraz canınız yanabilir. Ancak cilt altındaki iltihapları yok edeceği için egzama için limon sürebilirsiniz.

 

Egzama Nasıl Çabuk Geçer

 

Egzama Nasıl Çabuk Geçer
Egzama Nasıl Çabuk Geçer

 

Egzama için kesin bir çözüm bulunmuyor. Ancak zaman zaman artan egzama sorununuz için bazı dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusu.

 • Çok sıcak ve soğuktan uzak durmalıyız.
 • Uykumuzu iyice almalıyız.
 • Stresten uzak durmalıyız.
 • Kaşınan bölgeyi kaşımamaya dikkat etmeliyiz.
 • Terleme söz konusu olduğunda hemen kıyafetimizi değişmeliyiz.
 • Pamuklu kıyafetler giymeye özen göstermeliyiz.
 • Egzamalı bölgeyi sık sık yıkamamalıyız.
 • Evinizi sık sık havalandırın.
 • Tozlu ortamlarda bulunmayın.
 • Evinizi temiz tutun.
 • Sabun ve deterjan gibi kimyasallarla çok fazla temas halinde olmayın.

 

Egzama Tedavisi Aspirin

 

Egzama Tedavisi Aspirin
Egzama Tedavisi Aspirin

 

Aspirinin içeriğinde bulunan söğüt ağacı özü anti-enflamatuar ve ağrı kesicidir. Egzama ise, genellikle iltihaplı olduğu için aspirin bu yönde etkilidir.

Aspirin, hem saç derisinde oluşan egzama hem de ciltteki egzama tedavisinde kullanılabilir. Aspirin ile egzama tedavisi için bir kürden bahsedeceğiz.

 

Egzama Tedavisinde Aspirin Kürü

 

1 bardağın içerisine 10 tane aspirini atıp erimesi için bekleyin. Sonrasında aspirinleri karıştırıp pamukla egzamalı bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekleyin. Bu kür herkeste işe yaramayabilir, fakat denemekte fayda vardır.

 

Egzamaya İyi Gelen Sabun

 

Egzamaya İyi Gelen Sabun
Egzamaya İyi Gelen Sabun

 

Bıttım sabunu, mantar, saçkıran ve egzamaya iyi gelen sabun olduğu için genellikle tercih ediliyor. Bu sabununun oluşumunda menengiç yağı ve yabani fıstık yağı yani bıttım yağı yer alıyor.

Doğal bir sabun olan bıttım sabununu kullanmadan önce cilt doktorunuza sormayı ihmal etmeyiniz. Zira, her ne kadar doğal bir ürün de olsa bazı kişilere iyi gelmeyebilir, hatta alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

 

Yüzdeki Egzamaya Kesin Çözüm

 

Yüzdeki Egzamaya Kesin Çözüm
Yüzdeki Egzamaya Kesin Çözüm

 

Egzamanın en çok görüldüğü yerlerden biri de yüzümüzdür. Genellikle genetik faktörler etkili olsa da, bazı etkenler de egzamaya neden olabiliyor. Bunlar; stres, zararlı alışkanlıklar, yanlış kozmetik kullanımı, güneş kremi kullanmamak, bağışıklık sorunları ve vitamin yetmezliğidir.

Yüzde görülen egzama için genellikle kremler önerilmektedir. Ancak üstteki sebepleri de dikkate almanız gerekiyor.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status