Tesettür GiyimGenelTesettür

En İyi Şal Kumaşları ve Özellikleri

Şal kumaşlarının birçok farklı görevi bulunmaktadır. Kimi kumaş daha parlak yapıya sahipken kimi de daha sade bir yapıya sahiptirler. Bazı şalların her kullanımda önce ütülenmesi gerekmektedir. Bazı kumaşlar ise hiçbir zaman ütülenmesi gerekmiyor.

İçindekiler

Doğru Bir Şekilde Şal Kumaşı Seçimi Yapmak Neden Önemlidir?

Her daim şal kumaşını doğru seçmeniz gerekir. Peki ama neden?  Kısacası şal kumaşı seçmek neden bu kadar önemlidir?

Çünkü şal kumaşı, şalın duruşundan kalitesine dek her şeyini en ince ayrıntısına kadar etkileyen en önemli husustur. O nedenle şal kumaşı seçerken kumaşın sizi terletmemesine, kayma yapmamasına ve en önemlisi ütü gerektirmeyen şal kumaşları arasında yer almasına dikkat etmelisiniz.

Bunun yanı sıra kumaşın kalite düzeyi de son derece önemlidir. Kaliteli bir kumaş yapısına sahip olması ütü yapılmaması anlamına geliyor. Aynı zamanda şal seçimi yapacağınız sırada ürünün kalınlığını da kontrol etmeniz gereken diğer kısımdır. Aşırı ince ya da fazla kalın bir şal rahat hareket etmenizi engelleyecek bir faktördür. Orta karar kalınlığa sahip bir şal ile oldukça rahat hareket edebilirsiniz.

Sizi Ütü Zahmetinden Kurtaracak Olan Şal Kumaşlarının Özellikleri Nelerdir?

 •  Bu kumaşlar her mevsime uyum sağladığından dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir.
 • Aynı zamanda da iç gösterme özelliği bulunmamaktadır. Bu da gün boyu tamamen rahat etmenizi sağlayan en önemli özelliğidir.
 • Her tarza, her kombine, her yaşa oldukça uygun modellerdir. Havalı bir görünüm elde etmenizi destekleyen bu şallar, her zaman hazırlanmanızı oldukça kolaylaştıran modellerdir.
 • Bu kumaşların bilinen en iyi özelliklerinden bir diğeri ise çabuk bir şekilde kirlenmemeleridir. Sevilmesinde de en çok bu özelliği etkili olmaktadır.
 • Diğer bir özelliği de hiçbir zaman kayma yapmamasıdır.
 • Bu şal modelleriyle çok çarpıcı, çok güzel bir görünüm yakalamanız oldukça kolaydır.

En İyi Şal Modelleri Nelerdir?

En İyi Şal Modelleri Nelerdir
En İyi Şal Modelleri Nelerdir

Modern bir görünüm sağlamanın yolu, modern tasarımlı şalları seçmekten geçmektedir. Bambu şal kumaşları en iyi şal kumaşlarının ilk sırasında yer almaktadır.

Bambu Şal Kumaşı

Genellikle yazın tercih edilen bir kumaştır. Dokusu, deseni ve kullanım kolaylığıyla her kombin tipine kolay uyum sağlayabilecek bir kumaştır. Bambu şal kumaşlarının tercih edilmesini sağlayan özellikleri şunladır:

 • İnce yapısına rağmen oldukça dayanıklı kumaşlardır.
 • Antibakteriyel yapıya sahiptirler.
 • İçeriğindeki kun maddesi bulunur ve bu madde alerji yapmamasını sağlar.
 • Diğer hazır şal kumaşlarına göre rengi daha iyi gösterir.

Bürümcük Şal Kumaşı

 Hem gençlerin hem de genç görünmek isteyen kadınların en çok tercih ettiği kumaştır. Bürümcük şal kumaşının tercih edilmesini sağlayan özellikleri şunlardır:

 • Yumuşak bir yapıda bulunurlar.
 • Hafifliği ile özellikle yaz mevsimleri için uygun olan şal kumaşıdır.
 • Kolay şekil alırlar.

İpek Şal Kumaşı

Özel günlerde ön plana çıkmak isteyen kadınların bir numaralı tercihi ipek şal kumaşları olmaktadır. Peki bu ipek şal kumaşının özellikleri nelerdir?

 • Sağlık açısından oldukça kullanışlıdırlar. Üretimleri esnasında içerisinde kanserojen madde bulunmuyor.
 • Terletme yapmaz.
 • Esnek ve kaygan yapıya sahiptirler. Bu yüzden kırışma özelliği göstermezler.

Penye Şal Kumaşı

Mevsimsel kullanıma uygun değildir. Genellikle günlük kombinlerin aranan şal kumaşıdır. Terletme özelliği bulunmadığı için genellikle yazın kullanır.

Pamuklu Şal Kumaşı

Hafif bir yapıya sahiptirler. Bundan dolayı  yaz ve ilkbahar mevsimlerinde daha çok kullanırlar. Terletmeme özelliği, kullanım kolaylığını sağlamaktadır. Fakat hassas bir kumaş olduğu için yıkarken ve ütülerken dikkat edilmesi gereken kumaştır.

Keten Şal Kumaşı

Keten şal kumaşları, hem şık olmak hem de rahat olmak isteyen kadınlar için en kullanışlı şal modelidir. Dört mevsimde de kullanılması mümkün olan kumaştır. Keten şal kumaşın tek dezavantajı, çabuk kırışmasıdır. Bu yüzden her kullanım öncesinde ütülemeniz gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status