GenelSağlık

En Korkutucu 10 Jinekolog Muayene Aleti

Bu yazımızda jinekoloğa gidenler tarafından en çok merak edilen ve korkulan jinekologların kullandığı aletleri ve ne işe yaradıklarını inceleyeceğiz.

Bu aletlerin ne işe yaradıkları herkes tarafından merak edilmekte, özellikle dizilerden tanıdığımız bu aletler ne aşamalarda kullanılıyor. İlk gördüğünüzde bu kesin ağrı verir, acıtır dediğiniz aletler aslında göründüğü kadar korkutucu değil. Gelin beraber, en çok kullanılan 10 jinekolog muayene aleti yazımızda inceleyelim.

 

İçindekiler

Jinekologların Kullandıkları Aletler

 

Jinekologların Kullandıkları Aletler
Jinekologların Kullandıkları Aletler

 

Bu yazımızda vajinal spekulum, ayre’s spatula, uterine depressor, doyan retraktörü, servikal biyopsi zımbası, rahim folip forsepsi gibi jinekologların kullandıkları aletleri vereceğiz, korkunç gibi gözükebilir. Ancak bu aletlerin çoğunun cerrahi ameliyatlarda kullanıldıklarını unutmayın.

 

1. Vajinal Spekulum Aleti Nedir

 

Vajinal Spekulum Aleti Nedir
Vajinal Spekulum Aleti Nedir

 

Jinekologların vajina duvarlarını incelemek için kullandığı, aynı zamanda vajina duvarlarının durumunu incelemek için serviks hücrelerinin toplamanmasına vajinal spekulum aleti yardımcı olur.  Pap smaer testi öncesinde vajinal spekulum ile vajina duvarlarına bakılarak kanser hücreleri tespit edilebilir. Bu alet metalden yapılmıştır, kullanıma bağlı olarak çok fazla acı vermeyebilir.

 

2. Ayre’s Spatula Nedir

 

Ayre's Spatula
Ayre’s Spatula

 

Yine ayre’S spatula denen alet pap smaer almak için kullanılır, ahşap olmasının sebebi sıvının daha iyi bu yüzeye yapışmasıdır. Öncelikle vajinal spekulum ile duvarlar ayrılır ve ayre’s spatula ile 360 derece döndürülerek pap smaer testi için gönderilecek  hücreler alınır.

 

3. Uterine Depressor Nedir

 

Uterine Depressor
Uterine Depressor

 

Bu alette korkulacak bir alet değil, uterine depressor çift taraflı bir alettir ve 26 santimdir. Bu alet uterusu o anki pozisyonundan cerrahi görünümüne kaydırmak için ve uterusu net bir şekilde görüntülemek için kullanılır.

 

4. Doyen Retraktörü Nedir ve Ne için Kullanılır

 

Doyen Retraktörü
Doyen Retraktörü

 

Yine bu da farklı ve ilginç bir alet, yumuşak dokuları geri çekmek ve cerrahi alanı genişletmek için kullanılan bir alettir. Özellikle sezeryan gibi ameliyatlarda kullanılan doyen retraktörü, pelvik ameliyatlarda özellikle idrar kesesinin çıkarılmasında yararlıdır, toplam uzunluğu 28 cm’dir.

 

Doyen Retraktörü nerede kullanılır
Doyen Retraktörü nerede kullanılır

 

5. Servikal Biyopsi Zımbası Ne için Kullanılır

 

Servikal Biyopsi Zımbası
Servikal Biyopsi Zımbası

 

Jinekoloji de servikal biyopsi yumrularının tanısı için kullanılan bir alettir. Bu alet ile birlikte anormal doku gelişimi şüphesi varsa servikal biyopsi zımbası ile servikal doku örnekleri alınır.

 

6. Rahim Folip Forsepsi Aleti Ne işe Yarar

 

 

Rahim Folip Forsepsi Aleti
Rahim Folip Forsepsi Aleti

 

Rahim folip forsepsi aleti ise rahim içerisinde bulunan folipleri çıkarmak için kullanılan bir gereçtir. Cerrahlar bu aleti rahim içinde ki poliplerin çıkarılması için kullanırlar.

 

7. Endoservikal Spekulum Aleti

 

Endocervical Spekulum aleti
Endocervical Spekulum aleti

 

Servikal kanalların içerisini görüntülemek için kullanılan endoservikal spekulum aleti polip muayanesinde oldukça yaygın olarak kullanılır.

 

8. Myoma Aleti Nedir ve Ne için Kullanılır

 

Myoma Aleti Nedir ve Ne için Kullanılır
Myoma Aleti Nedir ve Ne için Kullanılır

 

Oldukça korkunç görünen myoma aleti ise tirbüşan görünümündedir. Bu alet cerrahlar tarafından uterus kasının iyi huylu tümörlerin çıkarılması için kullanılır. Bu alet rutin kontrolde değilde cerrahi müdehalelerde yani ameliyatlarda kullanılır.

 

9. Fistül Aletleri Nedir ve Ne için Kullanılır

 

Fistül Aleti Nedir ve Nasıl Uygulanır
Fistül Aleti Nedir ve Nasıl Uygulanır

 

Yine jinekolojide yaygın kullanılan aletlerden birisi olan fistül aleti, fistül kancaları ve konizasyon bıçakları dokuların cerrahi şekilde onarımında kullanılır.

 

10. Uterin Dilatörler Nedir

 

Uterin Dilatörler Nedir
Uterin Dilatörler Nedir

 

Her iki ucu yada bir ucu kör uçlu değişen çaplarda küçük metal çubuklardır. Uterin dilatörler rahim fibroidlerinin çıkarılmasında veya çocuk doğumu sırasında uterusa erişmek için uterus servikal kanalının dilatasyonu için kullanırlar.

Bunların 8’li ve 14’lü setleri mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status