GenelSağlık

En Sık Yapılan 6 Hijyen Hatası

Kişisel hijyene bu günlerde çok önem veriyoruz fakat sadece hijyen kurallarına uymak yetmiyor, sizi koruyacak yanlış yapılan 6 hijyen hatasını yazımızda inceledik. Bu önerileri hayatınıza geçirerek kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Tüm alışkınlıkları bir kenara bırakın ve günlük hayatta doğru sandığımız ama aslında yapılan yanlışları düzelterek sağlığınıza önem gösterin.

Kendi kişisel hijyeniniz için en yaygın yapılan ve doğru bilinen hijyen kurallarını sizler için derledik.

İçindekiler

Sık Yapılan Hijyen Kuralı Hataları

 

Aslında elinizi çok yıkamak en az hiç yıkamamak kadar kötüdür. Bu tip doğru bilinen aslında yanlış olan hijyen kuralları özellikle böylesine zor bir durumda bizleri mağdur etmemesi açısından sizlere bu 6 altın tavsiyeyi vermek istedik.

 

1. Çok Sık Duş Almayın

 

Çok Sık Duş Almayın
Çok Sık Duş Almayın

 

Garip gelebilir, ancak vücudunuzu çok sık yıkamak hiç yıkamamak kadar kötüdür. Columbia Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalık uzmanlarından oluşan bir ekipin yaptığı araştırmalara göre çok fazla duş almak cildinizi kurutur ve kuruyan cilt zamanla çatlar, bu da mikropların yaralar yoluyla vücudunuza kolayca nüfus etmelerine neden olur. Uzmanlar günde bir kere duş almanızı öneriyor.

 

2. Ellerinizi Sadece Tuvalletten Sonra Yıkamayın

 

Ellerinizi Sadece Tuvalletten Sonra Yıkamayın
Ellerinizi Sadece Tuvalletten Sonra Yıkamayın

 

Bakteriler ellerimize sadece tuvalletlerden bulaşmaz, eğer ellerinizi uzun süre yıkamadıysanız muhtemelen üstünde bakteriler bulunur. Tuvaleti ziyaret ettiğinizde özel bölgelerinize dokunacağınız için mikroplar özellikle tehlike teşkil ederler, bu nedenle uzun süre el yıkamadıysanız tuvalete gitmeden önce de ellerinizi yıkayabilirsiniz.

 

3. Klozet Sifonuna Parmak Ucu ile Dokunmayın

 

Klozet Sifonuna Parmak Ucu ile Dokunmayın
Klozet Sifonuna Parmak Ucu ile Dokunmayın

 

Tuvaletler muhtemelen en çok bakteri taşıyan kirli yerlerdir. Sifon çektikten sonra 90 dakika sonra bile yüzeyde binlerce bakteri içeren damlacıklar olabilir. Bu nedenle sifon çekerken parmak ucunuzu değilde, parmağınızı arkaya yatırıp ekleminizi kullanmayı deneyin. Çünkü parmak ucunuzu gün içerisinde bir çok kere kullanırsınız, o yüzden bu tür önlemler alabilirsiniz.

 

4. Yastığınızı Sık Sık Değiştirin

 

Yastığınızı Sık Sık Değiştirin
Yastığınızı Sık Sık Değiştirin

 

Kuştüyü yastıklar ve doğal tüy barındıran yastıklar toz ve küf için güzel bir ortamdır. Zamanla bu bakteriler kişinin yüzüne temas edebilir. Cilt sorunlarına neden olabilir ki, bir çok cilt sorununun kaynağıda budur. Toz burun tıkanıklığına, üst solunum yollarında tahrişe neden olan alerjilere neden olabilir. Yastığınızı her hafta değiştirmeniz çok önemlidir.

 

5. Evcil Hayvanlarınızın Sizinle Uyumasına İzin Vermeyin

 

Evcil Hayvanlarınızın Sizinle Uyumasına İzin Vermeyin
Evcil Hayvanlarınızın Sizinle Uyumasına İzin Vermeyin

 

Öncelikle evcil hayvanlarınız ile koyun koyuna uyumamanız tavsiye edilmektedir. En bakımlı evcil hayvanlar bile kürklerinde çok fazla bakteri taşırlar ve geceleyin yanınızada yatarlarsa bu bakterileri kolayca sizlere bulaştırabilirler.

 

6. Yüzünüzü Sabunla Yıkamayın

 

Yüzünüzü Sabunla Yıkamayın
Yüzünüzü Sabunla Yıkamayın

 

Çok bilinen hijyen hatası yanlışlarının başında ise şüphesiz sabunla yüzü yıkama gelir. Bazı insanlar günde iki kez sabunla yüzlerini yıkarlarsa yüzlerinin çok temiz olacağını düşünürler. Ancak normalde sabun yüzde ki gözenekleri tıkar. Dermatologlar sabunların yüz için tasarlanmadığını vurgulamaktadır. Sabun kullanırken bakterileri yok eder fakat cildinizin pH değerini de bozmuş olursunuz.

Tabiki doğru olarak bilinen aslında yanlış olan hijyen kuralları bu kadar değil, sizinde aklınıza gelirse lütfen yorumda bizlere yazın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status