Sağlık

Enfeksiyonlar Adet Gecikmesine Sebep Olur Mu | Adet Gecikmesi Belirtileri

Adet gecikmesi, evli veya bekar fark etmeksizin birçok kadının birden çok başından geçebileceği normal bir durumdur. Ancak adet gecikmesine neden olan bazı faktörlere bağlı olarak bu gecikmenin neden yaşandığı farklılaşabilir. Bundan dolayı, hangi nedenden kaynaklı olduğunu öğrenmek için bir uzmana danışmak en doğrusudur.

Adet gecikmesine dair merak ettiklerinizi bu yazımızda birleştirdik. Sağlıklı günler dileriz.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Mide bulantısı, kusma
  • Kaygılanma, gergin ve huzursuz olma
  • Vajinal kuruluk veya yoğun beyaz akıntı
Adet gecikmesi
Adet gecikmesi belirtileri
  • Kasık ve karın ağrısı, kramplar
  • Baş ağrısı
  • Göğüslerin şişmesi ve göğüslerde ağrı hissi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Adet Gecikmesine Sebep Olur Mu

Daha çok ve sık olarak alt idrar yollarında iltihaplanma yaşanır. Ve bu iltihaplanma sık sık tekrar edebilir. Alt idrar yolu enfeksiyonu, cinsel ilişki esnasında yanma, adet öncesi ve sonrasında sancılanmalara ve adet gecikmesine neden olabilir.

Cinsel İlişki Adet Gecikmesi Yapar Mı?

Cinsel ilişki sonrası adet gecikmesiyle karşılaşılması olası. Özellikle gebelik durumu söz konusu olduğunda adet gecikmesinin görülmesi mümkündür. Bu yüzden, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına gidilmelidir.

Vajinal Enfeksiyon Adet Gecikmesine Sebep Olur Mu?

Adet gecikmesi, direkt vajinal mantar ile ilişkili değildir. Ama adet düzensizliğine sebep olan bir jinekolojik bozukluk, vajinal mantara da yol açabilir. Bundan dolayı, adet gecikmesi ile vajinal mantar bir arada görülmesi mümkündür.

Bekar Kızda Adet Gecikmesi Neden Olur?

Genç kızlarda düzensiz adet kanamalarının sebebi genellikle yumurtlama bozukluklarıdır. Bunun yanında, tiroid bezinde görülen bozukluklar, böbrek hastalıkları, prolaktin hormonunun yüksek olması, stres, hızlı ve aşırı kilo kaybı ve kan hastalıkları gibi durumlar regl gecikmesine sebep olabilir.

Adet Gecikmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Cinsel ilişkiye giren kadınlarda gebelik durumu söz konusu olduğunda adet gecikmesi görülebilir. Bundan dolayı, doktora gidilmesi önerilir.

Bunun yanı sıra, gebelik şüphesi olmayan kadınlar ise, adet söktürü çayları ve kürleri deneyebilir. Ayrıca masaj ve egzersizlerin de bu duruma fayda sağlayacağı bilinmesi gerekir.

Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Normaldir?

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kadınlar 21 ila 35 gün süre boyunca ya da yaklaşık olarak 28 gün günde 1 adet döngüsü geçirirler. Bu bahsedilen döngünün dışında gerçekleşen sapmalar ( min. 7 gün) adet gecikmesi olarak adlandırılır. Ayrıca 1 periyot dönemi ortalama olarak 2 ila 7 gün arasında seyreder.

Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur?

Adet gecikmesinin bir diğer nedeni de mevsim geçişleridir. Mevsimsel adet gecikmesi kadınlarda 3 ila 10 gün arasında yaşanır. Ayrıca bu durum kişiden kişiye değiştiği gibi birçok etkenden dolayı mevsimsel adet gecikmesi görülebilir.

Özellikle stres, doğum kontrol hapları, genetik hastalıklar, hızlı kilo alımı ya da kilo kaybı, çeşitli ilaç kullanımları gibi faktörler adet gecikmesine neden olan etkenler arasında yer alır.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status