Bitkisel ÇözümSağlık

Erken Ergenliğin Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Erken ergenlik neden olur? Erken ergenlik nasıl anlaşılır, tedavisi nasıl olur? Erken ergenliğin bitkisel tedavisi var mı? gibi soruların yanıtlarına ağırlık verdiğimiz içeriğimize göz atarak öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

Erken Ergenliğin Nedenleri

Erken Ergenliğin Nedenleri
Erken Ergenliğin Nedenleri

Ergenliğin başlangıcı normalde hipotalamus tarafından tetiklenir. Beynin bu bölgesi hipofiz bezine sinyal verir. Yumurtalıkları (kızlarda) veya testisleri (erkeklerde) seks hormonları yapmak için uyaran hormonları salgılar.

Erken puberte olarak da bilinen erken ergenliğin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • En yaygın olarak, özellikle kızlarda, erken ergenlik, beynin olması gerekenden daha erken sinyal göndermesinden kaynaklanır. Altta yatan başka bir tıbbi sorun veya tetikleyici yoktur. Bu genellikle ailelerde de olabilir.
 • Daha az sıklıkla, erken ergenlik, tümör veya travma gibi daha ciddi bir sorundan kaynaklanır. Tiroid veya yumurtalık sorunları da erken ergenliği tetikleyebilir. Bu durumlarda, genellikle daha ciddi bir soruna işaret eden başka belirtiler ortaya çıkar.
 • Erken ergenlik erkek çocuklarda daha az görülür ve başka bir tıbbi sorunla ilişkili olma olasılığı daha yüksektir. Erkeklerin yaklaşık %5’i için durum kalıtsaldır.
 • Bazı genç kızlarda (genellikle 6 aydan 3 yaşına kadar), daha sonra kaybolan veya ergenliğin diğer fiziksel değişiklikleri olmadan sürebilen meme gelişimi gösterebilir. Buna erken telarş denir ve genellikle kalıcı sorunlara neden olmaz.
 • Benzer şekilde, bazı kız ve erkek çocuklarında, cinsel gelişimdeki diğer değişikliklerle ilgili olmayan erken dönemde kasık ve/veya koltuk altı kılları veya vücut kokusu gelişebilir. Buna erken adrenarş denir.

Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır?

Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır
Erken Ergenlik Nasıl Anlaşılır

Çocuğunuz erken cinsel olgunlaşma belirtileri gösteriyorsa (kızlarda 7 veya 8 yaşından önce veya erkeklerde 9 yaşından önce) doktorunuzla konuşun.

Erken ergenlik belirtileri şunlardır:

 • Meme gelişimi
 • Hızlı boy uzaması
 • Adet görme
 • Akne
 • Genişlemiş testisler veya penis
 • Kasık veya koltuk altı kılları

Erken Ergenliğin Tedavisi Nasıl Olur?

Erken Ergenliğin Tedavisi Nasıl Olur
Erken Ergenliğin Tedavisi Nasıl Olur

Çocuğunuz erken ergenliğe girmişse, Çocuk Endokrinoloji Uzmanına gitmeniz gerekecektir. Çocuğunuz için erken ergenlik tedavisi kapsamında aşağıdaki durumlar hedeflenecektir.

 • Cinsel gelişimi durdurmak veya hatta tersine çevirmek
 • Yetişkinlerde boy kısalığına veya adetlerin erken başlamasına neden olabilecek hızlı büyümeyi ve kemik olgunlaşmasını durdurmak

Sebebe bağlı olarak, tedaviye iki olası yaklaşım vardır:

 1. Altta yatan nedeni veya hastalığı tedavi etmek
 2. Cinsel gelişimi durdurmak için yüksek düzeyde seks hormonlarını ilaçla düşürmek

Bazen ilgili bir sağlık sorununun tedavisi erken ergenliği durdurabilir. Ancak çoğu durumda başka bir hastalık yoktur, bu nedenle tedavi genellikle cinsel gelişimi durdurmak için hormon tedavisi ile sağlanır.

Kızlarda meme boyutu küçülebilir. Erkek çocuklarda penis ve testisler yaşları için beklenen boyuta geri dönebilir. Boy uzaması da ergenlik öncesi çocuklar için beklenen bir orana yavaşlayacaktır. Bir çocuğun davranışı da genellikle yaşına daha uygun hale gelir.

Erken Ergenliğin Bitkisel Tedavisi

Erken Ergenliğin Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu
Erken Ergenliğin Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Erken ergenliğin bitkisel tedavisi olup olmadığı internette çokça aranmış. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, hiç vakit kaybetmeden doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Doktorlar çocuklardaki erken ergenliği tersine çevirerek, yaşıtları gibi görünmelerine yardımcı olacaktır.

 

Erken Ergenliği Önleyen Yiyecekler

Erken Ergenliği Önleyen Yiyecekler
Erken Ergenliği Önleyen Yiyecekler

Çocuğun erken ergenliğe girmesinde beslenme alışkanlıkları da etkili olmaktadır. Özellikle doğal yollarla üretilmeyen domates, çilek, salatalık, elma, portakal ve benzeri birçok sebze, meyve, hormon ve katkı maddesi içeren yiyecekler, fast-food gibi yapay endüstri ürünleri erken ergenliğe neden olan yiyecekler arasındadır.

Çocuklarda erken ergenliği engellemek için beslenme değişikliğine gidilmesi, daha sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı aşılamak ebeveynlere tavsiye edilir.

Balık Yağı Erken Ergenliğe Neden Olur Mu?

Balık Yağı Erken Ergenliğe Neden Olur Mu
Balık Yağı Erken Ergenliğe Neden Olur Mu

 

Balık yağı ya da takviyesi kan değerlerinde problem olan bazı kişi veya çocuklarda unutkanlık ya da hafıza da canlılık sağlamak için etkilidir. Ancak balık yağının erken ergenliğe yol açıp açmadığına dair kesin bir bilgi söz konusu değil. Yine de çocuklarınız için kullanmadan önce doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status