GenelTarif

Et Pişirmeden Önce Yıkanmalı Mı

Kurban bayramı sonrası, buzluğa atılan etler yavaş yavaş sofralarda yerini almaya başladı. Et yemeği yapacakların çok sorduğu bir soru, “et pişirmeden önce yıkanmalı mı” içeriğimizde bu soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Et yemeği yapanların en büyük düştüğü itilaf bu olsa gerek, bir grup eti pişirmeden önce yıkasa da, kimisi de yıkamayı uygun görmüyor.

Yıkayanların en büyük argümanı ise et üstünde ki bakterilerin temizlenmesi, peki gerçekten su ile yıkadığımızda et üstünde ki bakteriler azalıyor mu yada %100 temizleniyor mu?

Soğuk suda bekleyen etleri iyice yıkayıp ,süzüp pişirenler de var, fakat profesyonel olarak bu işi yapan şefler bu konuya karşı, peki sebebi ne?

 

Etleri Neden Yıkamamalıyız

 

Etleri Neden Yıkamamalıyız
Etleri Neden Yıkamamalıyız

 

Yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki eti yıkamak istemenin en büyük sebebi, üzerinde ki bakterilerin giderilmesini sağlanması, yine aynı sebepten suda bekletme ve süzme işlemini gerçekleştiriliyor.

USDA bu konu ile ilgili olarak yıkama işleminin %100 olarak etlerinizden bakterileri uzaklaştırmadığını savunuyor. Hatta yıkama işleminin bakterileri yok ettiğinin aksine onların daha hızlı çoğalmasına zemin hazırladığı durumlar dahi olabileceğini söylüyor.

Yani sonuç olarak beyaz et yada kırmızı et fark etmeksizin yıkanmaya ihtiyaç olmadığını belirtiyor.

Eğer eti keserken, yemeğe hazırlarken kirli bir yüzey ile karşılaşırsanız bu kısmı yıkamak yerine kesebilirsiniz.

Yıkamak kirli taraftaki bakterilerin hem ete yayılmasını hızlandırır, hem de eti ıslatacağınız için yüzeyinde rahatça çoğalmasına zemin oluşturur.

 

Eti Pişirirken Mikroplar Ölür Mü

 

Eti Pişirirken Mikroplar Ölür Mü
Eti Pişirirken Mikroplar Ölür Mü

 

Et üzerindeki tüm bakterilerin tamamen ortadan kaldırılması için ve güvenli bir şekilde eti yemek için belirli bir ısıda pişirmek yeterli olacaktır.

Beyaz eti en az 73 derece ısıda pişirirseniz, üzerinde ki tüm bakterileri öldürmeye yetecektir.

 

Eti Sıcak Suda Yıkarsa Ne Olur

 

Eti Sıcak Suda Yıkarsa Ne Olur
Eti Sıcak Suda Yıkarsa Ne Olur

 

Bir başka görüşe göre ise kırmızı yada beyaz eti sıcak suda yıkayınca tüm bakterilerin yok olacağı algısıdır. Bu da yanlış bir algıdır. Çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki sıcak suda eti tutma etin yapısı bozacaktır.

Sirke Ete Zarar Verir Mi

 

Sirke asidik yapıda bir maddedir, zaman zaman etleri marine etmek için sirke kullanılmaktadır ve etin lezzetini arttıran bir işlemdir. Fakat etin üstünde ki bakterileri öldürmek eti daha hijyenik hale getirmek için iyi bir yöntem değildir.

Sıcak su, sirke, soğuk su gibi işlemlerin hiçbirisi eti daha hijyenik hale getirmek için tercih edilmemelidir.

 

Et Hangi Durumlarda Yıkanmalıdır

 

Et Hangi Durumlarda Yıkanmalıdır
Et Hangi Durumlarda Yıkanmalıdır

 

Ancak etin yıkanabileceği bazı durumlarda yok değil. Örneğin; etin üzerinde kir, yabancı madde varsa etin temiz olduğundan emin değilseniz ve kullanmak durumundaysanız yıkamanız gerekebilir.

Diyelim ki etinizin üzerinde yabancı maddeler var ve kirli, bu durumda etin kanını süzdürüp, o kısmı dikkatlice soğuk su ile yıkamayı deneyebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status