İş Birliği | Tanıtım

Ferace Nedir? Ferace Ne Demek?

Ferace nedir? Ferace ne demek? Eski kadın kıyafetleri nelerdir? Türk kadınlarının eskiden giydiği kıyafetler…

Ferace, Arapça kökenli bir kelimedir ve feracenin eski bir kadın kıyafeti olduğunu öncelikli olarak belirtmek gerekir. Türk kadınlarının çok eski zamanlardan beri giydiği feracenin en önemli özelliklerinden biri, bol olmasıdır. Bu kıyafetin kolları oldukça geniştir. Ayrıca ferace topuğa kadar inen uzun bir giysidir.

Feraceler genellikle Gürünşah veya Engürü sofu (Ankara’nın eski adı Engürü’dür) adı verilen kumaşlardan dikilirdi. Ferace yapımında kullanılan diğer kumaşlar, çuha, atlas, tafta ve ipektir. 19. yüzyıldan sonra feraceler yerini daha çok çarşafa bırakmıştır.

Feraceler genellikle düz ve sade dikilse de, cepli ve yaka bölümleri işlemeli feraceler de tercih edilirdi. Feracelerde ağırlıklı olarak koyu renklerin kullanıldığını biliyoruz. Kırmızı renk feraceler ise daha çok genç kızlar tarafından tercih edilirdi.

Bugün kadın giyiminde sıklıkla rastladığımız manto modellerinin bazıları, geçmişte giyilen feracelere çok benzemektedir. Öte yandan günümüzde olduğu gibi, eskiden de kadınlar ayakkabılarının, çanta ve şemsiyelerinin, giydikleri feracenin rengiyle uyumlu olmasına dikkat ederdi.

Ayrıca, ilmiye sınıfı ismi verilen ve dini eğitim veren kadınlar resmi günlerde sırma işlemeli feraceler giyerdi. Feraceler, Osmanlı Devleti yıkılana kadar kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan kıyafetlerden biridir. Bugün de bazı bölgelerimizde kadınlar ferace giymeye devam etmektedir. Fakat feraceleri bugün daha çok yaşlı kadınlar giyiyor.

Unutmadan; geçmişte dervişlerin giydiği bazı giysilere de ferace adı verildiğinin altını çizelim.

Günümüzde kullanılan birçok feracenin, artık eski kalitesinde olmadığını da vurgulayalım. Bunun en önemli sebebi, eski Türk kumaşları yerine bugün artık ağırlıklı olarak Avrupa’dan gelen kumaşların kullanılmasıdır. Eski Türk dokuması kumaşlar kolay kolay yıpranmaz ve solmazken, bugün giysi üretiminde kullanılan triko, kaşmir, şelaki ve lahuraki benzeri kumaşlar çok çabuk solmakta ve yıpranmaktadır.

Hoş! Hayatın hemen her alanında kalitesizlik artık bariz bir biçimde gözlemlenebiliyor. Eskiden 40-50 sene kullanılan buzdolaplarının yerini, ömrü maksimum 10 sene olanlar aldı ve birçok üründe durum aynı. Neyse! Konumuzu dağıtmayalım. “Ferace nedir, ferace ne demek” sorularını sanıyorum detaylıca yanıtladık. Peki! Günümüzde tesettürlü kadınlar nasıl giyiniyor?

Günümüzde Tesettürlü Kadınların Tercihleri

Günümüzde Tesettürlü Kadınların Tercihleri
Günümüzde Tesettürlü Kadınların Tercihleri

Ancak günümüzde tercihi tesettür giyim olan kadınlar, modaya uymaya daha çok özen göstermektedirler. Bilhassa büyük şehirlerde yaşayan kadınlar, tunik, eşarp, bone, şal, abiye vb. birçok üründe modayı yakından takip etmektedir. Tabi internetin hayatımıza girmesiyle, Anadolu’nun en ücra yerlerine kadar kadınların modayı yakından takip edebildiğini de belirtmek gerekir.

Tesettürlü kadınların en çok kullandığı ürünlerin başında gelen eşarpların, günümüzde artık hazır eşarp olarak üretilip satıldığını görmekteyiz. Birçok üründe yeni nesil kumaşlara ve ürünlere rastlamak artık sıradanlaştı. Şallar artık şapkalı üretiliyor. Atkılı bereler, şapkalı boneler yaygınlaştı.

Mesela twill şal, tesettür giyim konusunda son yıllarda çokça tercih edilen ürünlerden biri. İngilizce bir kelime olan twill, fitilli/kabartmalı kumaş anlamına gelmektedir. İpekten üretilen bir kumaş çeşidi olan twillden üretilen şallar, tesettürlü gençlerin gözdesi haline geldi.

Velhasıl-ı kelam; kadın modası geçmişte olduğu gibi bugün de hemen her giyim stilinde muazzam bir hızla ilerliyor. Her geçen gün yeni stiller hayatımıza giriyor. Elbette kadınlar bu durumdan oldukça memnun…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status