Bitkisel ÇözümSağlık

Ferritin Yüksekliği Bitkisel Tedavisi

Ferritin, vücudunuzda demir depolayan bir protein türüdür. Kanınızdaki ferritin miktarı demir seviyenizi gösterir. Ferritin düşükse, demir emilimini artıran yiyeceklerle birlikte iyi demir kaynakları yiyerek onu destekleyebilirsiniz. Demir takviyeleri ayrıca düşük ferritini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olur, ancak ferritin yüksekliği oluşmaması için kontrol altında tutmalısınız.

Ferritin yüksekliği ne demek diye sorulacak olursa, akut faz reaktanı olarak da bilinen ferritin, vücutta iltihaplanma olduğunda kandaki miktarı artar. Ferritin yüksekliği tedavi edilmezse, erken yaşlanma, şeker hastalığı, kanser, nefes darlığı, karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Ferritin yüksekliği şikayeti ile karşı karşıya kaldıysanız, ilaç tedavisinin yanında evde uygulayabileceğiniz yöntemlere de göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Ferritin Değerini Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Ferritin Değerini Düşürmek İçin Ne Yapmalı
Ferritin Değerini Düşürmek İçin Ne Yapmalı

 

Ferritin testi sonucunda ferritin yüksekliği tanısı koyulduysa, genellikle ilaç tedavisi ile ferritin seviyesi kontrol altına alınabilir. Ancak bunun yanında, ferritin yüksekliği tedavisi için beslenme düzeni ve yaşam değişikliklerinde de bulunmanız gerekir.

  • Kahve ve yeşil çay içilebilir.
  • Kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilebilir.
  • Çinko ve magnezyum gibi mineraller alınabilir.
  • Kan bağışı yapılarak demir emilimi azaltılır.
  • Uzun süreli egzersiz yapılmalıdır.

Ferritin Kaç Olursa Tehlikelidir?

Ferritin Kaç Olursa Tehlikelidir
Ferritin Kaç Olursa Tehlikelidir

 

Kandaki ferritin değeri cinsiyete ve yaşa göre farklılık gösterebilir. Kadınlarda mililitrede 20 ile 200 nanogram, erkeklerde ise  20 ile 500 nanogram aralığındadır. Bu değer 20’nin altında 200 nanogram’ın üstünde olması sonucunda tehlikeli olarak kabul edilir.

 

Demir Fazlalığı Olanlar Ne Yemeli

Demir Fazlalığı Olanlar Ne Yemeli
Demir Fazlalığı Olanlar Ne Yemeli

Kanda fazla miktarda demir bulunmasına hemosideroz adı verilir. Hemokromatoz, Akdeniz anemisi, aşırı alkol tüketimi ve demir açısından zengin besinlerin yanında demir hapları içilmesi vücutta demir fazlalığına neden olur. Demir fazlalığı vücutta toksik etki gösterir. Ayrıca demir kullanan bakteriler için uygun ortam hazırlar ve enfeksiyon riskini arttırabilir. Ferritin yüksekliği belirtileri arasında halsizlik, karın ağrısı, ishal, depresyon, hafıza geriliği, libido kaybı, eklem ve kemik ağrıları ve düzensiz kalp atımı yer alır.

Demir içeriği düşük veya demir emilimini azaltan yiyecekler yemek de demir seviyelerini normal sınırlar içinde tutmaya yardımcı olabilir. Demir fazlalığı olan kişilerin demir yönünden zengin besinleri yememesi onlara herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Ancak bu süreçte, bu besinler beslenme listesinden belli bir süre çıkarılabilir. Ayrıca alkol tüketilmemeli, çiğ deniz ürünleri yenmemeli ve yemekten sonra çay ya da kakao tüketilmelidir.

 

Kanda Demir Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Demir yüksekliği tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Olası ciddi rahatsızlıklara yol açmadan vücuttan fazla demiri uzaklaştırmak gerekir. Demir yüksekliğini düşürmek için aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır:

  • Terapötik Filebotomi İşlemi: Toplardamara iğne sokulur ve bir torba kan alınır. Düzenli yapıldığında demir normal seviyeye düşer.
  • Demir Kolasyon Tedavisi: Ağız yoluyla ilaç alınarak vücuttaki fazla demirin alınması amaçlanır.
  • Diyet Değişiklikleri: Demir hapları, demir iğneleri ve demir içeren bütün ilaçlar kesilir ve ayrıca C vitamini sınırlandırılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status