Sağlık

Furacin Merhem Yüze Sürülür Mü

Etkin maddesi nitrofurazon, yardımcı maddeleri Polietilen glikol 300, polietilen glikol 1000, polietilen glikol 4000 olan Furacin merhem, kortizon içermeyen bir ilaçtır. Cilt problemleri için üretilmiş bu ilaç, düzenli kullanımda cilt problemlerini geçirir.

 

İçindekiler

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır
Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır

Enfekte olmuş yanıkları tedavi eder. Ayrıca deri iltihabından kaynaklı cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılır. Bakterileri öldürür ve onların büyümelerini önler.

 

Furacin 0 2 Merhem Yüze Sürülür Mü?

Furacin 0 2 Merhem Yüze Sürülür Mü
Furacin 0 2 Merhem Yüze Sürülür Mü

 

Bu krem, sivilceli cilt durumlarda cilde uygulanabilir. Yüzdeki sorunlu bölgeye uygulanması tavsiye edilir. Ancak yine de doktor önerisi ile kullanılması tavsiye edilir.

 

Furacin Merhem Dudağa Sürülür Mü?

Furacin Merhem Dudağa Sürülür Mü
Furacin Merhem Dudağa Sürülür Mü

 

Bu kremin dudağa sürülüp sürülemeyeceği kullanıcılar tarafından oldukça merak ediliyor. Ancak Furacin kremin dudağa sürülmeyeceği bilinmelidir.

 

Furacin Merhem Kaşıntıya İyi Gelir Mi?

Furacin Merhem Kaşıntıya İyi Gelir Mi
Furacin Merhem Kaşıntıya İyi Gelir Mi

 

Cilt üzerinde oluşan yanma, kızarıklık ve enfeksiyona karşı kullanılabilen Furacin krem, aynı zamanda kızarıklık için de kullanılabilir.

 

Furacin Merhem Nasıl Kullanılır?

Furacin Merhem Nasıl Kullanılır
Furacin Merhem Nasıl Kullanılır

 

Bu kremi doktorunuzun size önerdiği şekilde kullanmanız gerekir. Kremi cildinize uygulamadan önce ellerinizi sabunla iyice yıkayın. Ardından, gazlı bezin üzerine ince tabaka halinde sürüp sorunlu bölgeye bu bezi sarın. Bu işlemi günde 1 veya 2 kere yapabilirsiniz. Önerilen kullanım süresi ise, 7 ila 10 gün arasındadır.

 

Furacin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Furacin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Furacin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 

 • Kremin içindeki etken maddesi veya yardımcı maddesine karşı alerjiniz varsa, sizde alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu sebeple, kremi sürmeden önce furacin merhem prospektüs iyice okuyun.
 • Göz, ağız bölgesi ve burna temas ettirmekten kaçının. Temas edilmesi durumunda o bölgeyi bol suyla yıkayın.
 • Hamileler, emziren anneler ve böbrek hastalığı olanlar bu kremi doktor kontrolünde kullanmaları gerekir.
 • Bu kremi kullanırken cildinizde kaşıntı, ağrı, şişlik, kızarıklık ya da döküntü gibi belirtiler görürseniz, ilacı kullanmayı hemen bırakın ve doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.
 • İlacı kullanmanıza rağmen, herhangi bir iyileşme görülmezse ya da hastalık daha da kötüleşirse doktorunuza acilen bilgi vermeniz gerekir.
 • İltihaplı ve enfeksiyonlu deri rahatsızlıklarında, ameliyat sonrası yaralarda, iltihaplı sivilcelerde ve cilt lezyonlarında bu kremin kullanımı vardır.

 

Furacin Merhem Muadili

Doktorunuz Furacin merhem yerine kullanılabilecek muadil ilaç önerisinde bulunabilir. Furacin merhem muadilleri ise şunlardır:

 • Furacept merhem
 • Furaderm pomad
 • Nitrocin merhem
 • Furazol kulak damlası

Furacin Merhem Yan Etkileri

Furacin merhemin ciddi yan etkileri aşağıdadır. Eğer herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda ilacı kullanmayı bırakın ve bu durumu doktorunuza bildirin.

 • Cilt döküntüsü
 • Kaşıntı
 • Lokal ödem
 • Kontakt  dermatit
 • Ciltte süperenfeksiyon

Furacin Merhem Kullananlar

Bu kremi kullanmadan önce kullananların yorumlarını bilmek istersiniz. Furacin soluble dressing merhem kullananlar antibiyotikli bir krem olduğundan ve açık yaralarda dahil birçok cilt enfeksiyonunda kullanılabileceğinden bahsettiler. Ayrıca sivilceli cilt durumlarına da uygulanabileceğini eklediler.

 

Furacin Merhem Reçetesiz Alınır Mı?

Furacin merhem doktor kontrolü ile kullanılabilen antibiyotikli bir kremdir. Eczanelerde reçeteli olarak satışı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status