DiyetGenel

Gaps Diyeti Nasıl Yapılır

Bu yazımda son zamanların popüler diyeti olan ve bir anda ünlü oyuncu Berna Laçin sayesinde hayatımıza giren gaps diyeti hakkında tüm merak edilenleri ele alacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu diyet aslında zayıflama programı olarak ortaya çıkmadı. Bazı sağlık problemi olan hastalara tavsiye edilmesinden dolayı çok farklı bir diyet o yüzden tüm detaylara değineceğim.

 

gaps diyeti berna laçin
gaps diyeti berna laçin

Bağırsak hastalarına genelde önerilen bu diyete Berna Laçin bağırsak problemi nedeniyle başlamış. Geçtiğimiz hafta instagram hesabından bu fotoğrafı paylaşan Berna Laçin bir an da dikkatleri üzerine çekti.

Arkadaşlar sizlere hiç terimsel ifade kullanmadan dilimin döndüğünce bu diyeti detaylı olarak anlatmaya çalışacağım. İlk olarak yazının tamamını okumak istemeyenler için gaps diyeti nedir ile ilgili özet geçmek istiyorum.

 

 • Probiyotik desteklere dayanan bir diyettir.
 • Ana mantık bağırsakta ki hasarların engellenmesini sağlayarak, sindirilememiş besinlerin kana geçmesini durdurmaktır. Böylece vücutta toksin birikmesi olmayacaktır.
 • Bu sayede bir çok psikolojik semptom ortadan kalkacaktır. Bunlardan başlıcaları epileptik, şizofrenik, disleksik, alerji, egzema gibi rahatsızlıklardır. Ancak şunu söylemem gerekir bu kanıtlanan bir şey değildir, varsayımdır!
 • Gaps diyeti bağırsaktaki sızıntılı duvarı onarmayı amaçlar bu sayede zararlı toksinlerin kan yolu ile vücuda girmesi engellenir.
 • Gaps diyeti ilk aşama olarak bağırsak duvarının onarılmasını hedefler. İkinci aşama ise probiyotik desteği ile dost bakterilerin bağırsakta yapılanmasını amaçlar.

 

İçindekiler

Gaps Diyeti Nasıl Yapılır

 

Şimdi gelelim gaps diyeti tarifler kısmına, bu diyet 3 aşamadan oluşuyor. İlk olarak giriş kısmı ile başlıyor, ikinci kısım tam uygulanış şekli, üçüncü kısıma ise çıkış adı veriliyor.

 1. Gaps Diyeti ilk aşaması hastalığın psikolojik ve fiziksel semptomlarını iyileştirmeye yöneliktir. İlk evrede tedavi süreci başlamış olur ve muhtemelen iyileşme gözlenir.
 2. İkinci aşamaya Tam Gaps diyeti denmektedir. Bu aşamada bağırsaktaki bakteriler dengelenir ve hastalığın tüm semptomları ortadan kalkar.
 3. Üçüncü aşama ise çıkış aşamasıdır. Bağırsak florası tamamen iyileşmiştir ve gerekli şartlar uygulanarak diyetten çıkılır.

Gaps hastalarına giriş diyeti yapmaları önerilir ve bu 6 aşamadan oluşur şimdi gaps diyeti giriş aşamalarını ele alacağım.

 

Gaps Diyeti Giriş Aşaması

 

Gaps diyeti Giriş Aşaması
Gaps diyeti Giriş Aşaması

Daha önce de belirttiğim üzere bu diyete başlarken 6 aşamada giriş kısmını bitireceğiz.

 1. İlk aşamada kemik kaynatılarak suyu içilir, probiyotik tüketilir, bunu takviye olarak da alabilirsiniz evde yaptığınız yoğurttan da karşılayabilirsiniz. Su ihtiyacınız olduğunda zencefil kaynatıp içebilirsiniz. Yemekler arası acıkırsanız ballı nane kaynatabilirsiniz veya papatya çayı da içebilirsiniz. Ticari amaçla üretilen süt ürünlerinden ziyade evde hazırlamış olduğunuz yoğurt, kefir gibi besinleri tüketebilirsiniz, bunlar dost probiyotikler içerecektir.
 2. İkinci aşama da ise yumurta sarısı tüketebilirsiniz, et ve balık tüketebilirsiniz.
 3. Bu aşamada omlet yiyebilirsiniz, önceki evrelerde ki yediklerinizin tamamını bu aşamada yiyebilirsiniz, zararı yoktur.
 4. Sebze suyu içebilirsiniz, soğuk zeytinyağı içebilirsiniz, doğal pazarda satılan bulmanızda fayda vardır. Bu aşamada kavrulmuş et yiyebilirsiniz.
 5. Soyulmuş salatalık, marul, pişmiş elma püresi tüketebilirsiniz, burada dikkat etmeniz gereken husus turunçgillerden uzak durmanız gerekliliğidir.
 6. Son aşamada ise artık diyete turunçgilleri de dahil ederek çiğ sebze tüketebilirsiniz.

Gaps diyeti giriş aşamasında ki amaç diyete yavaş girip zamanla yediğiniz yiyecekleri çoğaltmaktır. Böylece vücudunuzun hangi gıdaları tölare ettiğini göreceksiniz. Bu aşamalardan diğerine geçerken vücudunuz bu besinlere alıştıktan sonra diğer bir aşamaya geçmekte fayda vardır. Vücudunuzun nelere hassasiyet gösterdiğini anlayabilirsiniz.

 

Tam Gaps Diyeti

 

Gaps Diyeti Tarifler
Gaps Diyeti Tarifler

Geldik ikinci aşamaya, bu aşama tam gaps diyeti olarak adlandırılmaktadır. Bu aşama 2 yıl sürebilir, bu sizin vücudunuzun tepkisine bağlıdır. Aşağıda vereceğim besinlerle bu aşamada beslenmeniz tavsiye olunmaktadır.

 

 • Hayvansal yağlar, yani tereyağı ile beslenmeniz tavsiye olunur.
 • Yumurta, evde mayalanmış kefir, yoğurt, turşu gibi gıdalar.
 • İkinci aşamada kırmızı et yemeniz tavsiye olunur.
 • Sebze ve balık bu aşamada yiyebilirsiniz.

 

Şimdi gelelim ikinci aşamada ki beslenme kurallarına.

 

 • En önemli kurallardan birisi meyve ve eti aynı anda tüketmemek.
 • Yağ olarak çiçek yağı kullanmayın. Tereyağı, hindistan cevizi yağı yada zeytin yağı tercihinde bulunun.
 • Kemiği suda kaynatıp her öğünde mutlaka için.
 • Paket yiyeceklerden, konserve yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun.

 

Şimdi gelelim gaps diyeti çıkış protokolüne, bu aşamadan sonra üçüncü aşama olan çıkış ile diyetimizi bitiriyoruz.

 

Gaps Diyeti Çıkış Aşaması

 

Bu diyette şöyle bir sıkıntı var ki yemediğiniz gıdalardan 1.5-2 yıl boyunca ayrı kalacaksınız, bu sebeple bu gıdaları vücudunuzun yeniden tanımaya başlaması gerekiyor.

Bu diyete başlarken en az altı ay boyunca sindirim problemi yaşamışsanız, tekrar giriş aşamasına başlamanız önerilmektedir.

 • Bu diyetin başlangıcında olduğu gibi gıdalar yavaş yavaş çoğaltılmalıdır, birden yenmemelidir.
 • Yemediğiniz her gıdaya kademeli olarak küçük porsiyonlar halinde başlamalısınız.
 • Son aşamaya patates, glütensiz gıdalar ile başlamanız önerilmektedir.
 • Diyet bitse dahi yüksek şekerli gıdalardan uzak durmanız önerilmektedir…

 

Gaps Diyeti Beslenme Programı

 

Bağırsakları Tedavi Eden Diyet Gaps Diyeti
Bağırsakları Tedavi Eden Diyet Gaps Diyeti

Peki bunca yasağın içerisinde gaps diyetinde neler yenir, programda hangi yiyecekler vardır. Gelin şimdide yiyebileceğiniz besinler listesini verelim.

Et ve balık, haşlama kemik suyu tüketmeniz önerilir. Öncelikli olarak haşlama olarak pişirmeniz tavsiye edilir. Fakat herkes haşlama yiyemeyeceği için size bırakılmış. Mutlaka her öğünde kemiği suda haşlayıp, suyu için. Kesinlikle bulyon tarzı gıdalar kullanmayın ve yağsız etlerden uzak durun.

Süt ve fermente edilmiş süt ürünleri kullanmanız gereklidir. Hazır sütler yerine doğal sütü alıp kaynatıp kefir mayalamanız ve yoğurt yapmanız önerilmektedir. Ancak laktozsuz süt tüketilmesinde fayda vardır, çünkü gaps hastalarını laktoz rahatsız etmektedir, midede şişkinlik yapmaktadır.

Yumurta ve bal da bu diyetin önemli bir parçasıdır. Özellikle çiğ yumurta sarısı tüketilmesinde fayda vardır, çiğ yumurta sarısı içeriğindeki besin itibari ile anne sütüne benzetilmektedir.

Nişastasız taze sebzeler tüketilmelidir. Bunlar nelerdir diye soracak olursak enginar, brokoli, ıspanak, turp, havuç, bezelye, maydanoz, kabak, mantar, karalahana, patlıcan, soğan, mantar gibi sebzeleri örnek gösterebiliriz.

Tüm meyveler tüketilebilir.

Kabuklu kuru yemişler ve çekirdek de diyetin bir parçasıdır.

Fasulye ve baklagiller de önemli besin kaynaklarıdır.

 

Gaps Diyeti Yasaklar

Gaps Diyeti Yasaklar

Gaps Diyeti Yasaklar

Bu kısımda ise gaps diyeti yasaklar konusunu ele alacağım. Bu diyeti kilo vermekte kullanacak arkadaşlar eğer bu konunun sonunda da kararlılık gösterirlerse, saygı duyarım başlasınlar. Daha önce de gaps diyetinin kurallarının çok katı olduğundan bahsetmiştim, şimdi bana hak vereceğinizi umuyorum.

 

 • Tahıl ve tahıl ürünlerinden oluşan tüm besinler yasak. Bu ürünlere arpa, buğday, pirinç ve mısırı örnek gösterebiliriz.
 • Nişasta maddesi içermekte olan sebzeler ve bu sebzelerden yapılan yemekler bu diyette yasaklanıyor. Örnek verecek olursak patates nişasta içeren sebzelerin tabiri caizse babasıdır.
 • Şeker maddesi içeren her şey gaps diyetinde yasak. Örnek vermeme gerek yok heralde, tatlılara, dondurmaya ve türevlerine elveda diyoruz.
 • İşlenmiş laktoz içeren tüm gıdalarda yasağa dahil. Burada laktoz içeren gıdalardan kasıt aslında işlenmiş yani fabrikasyon olması. Bunlar işlenmiş yoğurt ve ayran, kurutulmuş toz halinde süt ürünleri, ekşi krema gibi ticari boyutta üretilen besinlerdir. Gaps hastalarına laktoz iyi gelmemektedir, şişkinlik yapmaktadır.
 • Soya içeren gıdalar ve şekerle yapılan gıdaların tümü, bunlar kek, tatlı gibi gıdalardır.
 • Nişasta içeren bakliyatların tümü de bu diyette yasak. Bunlar da fasulye, nohut, bakla gibi gıdalardır.
 • Alkollü içecekler ve asitli içecekler de yasak. Bunları zaten biliyorsunuz, açıklamaya gerek yok.

 

Hepsi bu kadar, ne yiyeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Bu yasakların çok katı olmasından dolayı gaps diyeti kilo sorunu olanlara tavsiye edilmez.

 

Gaps diyeti sindirim sisteminde problem olan hastalıklara çözüm olarak üretilmiştir.

 

Ancak yine de bu diyet ile zayıflamak için kararlı iseniz ve bu kadar yasağa göğüs germe dirayeti gösterebilirseniz o zaman saygı duyuyorum, devam edeyim.

 

Gaps Diyeti Yorumları

 

Gaps Diyeti Kullanıcı yorumları
Gaps Diyeti Kullanıcı yorumları

 

İlk olarak sizlere gaps diyeti yorumları hakkında kullanıcıların yazdıklarından derlediğim yorumları yazmak istiyorum. Eğer dikkatinizi çekerse yazıya devam edip gaps diyeti hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Ben hastalığım sebebi ile gaps diyeti yapmaya başladım. Bu diyette çok aşama kaydettim, genel olarak izlenimlerim eskiden çok yorulurdum, bu yorgunluklarım kalmadı diyebilirim. Çok zayıfladım 1.70 boyundayım 49 kiloya düştüm, fakat bu sağlıklı bir zayıflık. Gaps diyeti içerisinde hiç un kullanılan ürün içermediğinden dolayı hızlı bir şekilde kilo verdim.
 • Ben gaps diyeti yapmıyorum, bu diyeti bir adım daha ileri taşıdım, daha zor olan özel bir diyet kullanıyorum. 9 aydır bu diyeti yapıyorum glutensiz besleniyorum. Bazen çok fazla açlık yaşıyorum bu zamanlarda glutensiz mısır ekmeği yiyorum. Haftada iki gün paça çorbası içiyorum, kemiği suda kaynatıp içiyorum, probiyotik ve omega takviyesi alıyorum. Şimdilik güzel gidiyor.
 • Ben yaklaşık iki aydır oğluma gaps diyeti uyguluyorum fakat oğlumda salya artışı çoğaldı ve ağız kokusu oluştu, normal bir durum mu bilemedim.

 

Arkadaşlar bir çok siteyi taradım fakat gaps diyeti yorumları hakkında bulabildiklerim bu kadar ile sınırlı. Çünkü bu diyeti zayıflamak için yapan kişi sayısı çok az. Çok sağlam yasakları olan bir diyet olan gaps diyeti, büyük bir kararlılık istiyor.

 

Gaps Diyeti Nasıl Ortaya Çıktı

 

Gaps Diyeti Nasıl Ortaya Çıktı
Gaps Diyeti Nasıl Ortaya Çıktı

Aslında bu diyetin ortaya çıkış sebebi hem psikolojik rahatsızlıklar hem de sindirim sistemininde ki problemlerdir. Bu diyeti ortaya çıkaran Uzman Doktor Natasha Campell temel olarak bağırsakta ki bakteri dengesini düzeltmeyi ve hasar görmüş bağırsak duvarını iyileştirmeyi amaçlamıştır.

Gaps hastalığı bağırsakların zarar görmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Antibiyotik kullanımı da uzun vadede bağırsak florasını etkilemektedir, ayrıca psikoloji durumlarda bağırsağı etkilemektedir. Bağırsak’ta ki bakterilerin dengesinin bozulması bir çok ciddi hastalığa sebep olmaktadır. İşte gaps diyeti bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Tekrar söylüyorum arkadaşlar bu çok ciddi bir diyet olmakla beraber, sizlere ilk olarak gaps diyeti yorumları hakkında uygulayanların deneyimlerini sunmak istiyorum.

 

Gaps Diyeti Otizm

 

Gaps Diyeti Otizm
Gaps Diyeti Otizm

Arkadaşlar öncelikle şunu söylemem gerekir ki ilk olarak gaps diyeti otizm için yapılmıştır. Bu diyeti bulan Uzm. Dr. Natasha kendi oğluna uygulamıştır ve kendi söylediğine göre aylar içinde tedavi etmiştir. Yine kendi söylevlerine göre şimdiye kadar 10.000 hastayı tedavi etmiştir. Ancak ne yazık ki gaps diyeti otizm ile ilgili çalışmaları kanıtlanamamıştır. Şu an da her hangi bir literatüre girmemiştir. Bu konu ile kesin bir şekilde bilgi verememe rağmen şimdi alıntı olarak aktaracağım bazı düşünceler var.

Bu doktor Sovyetlerden aldığı diplomayı, evlenerek gittiği İngiltere’de geçerli kılamamıştır. Bu sebeple uzun yıllar doktorluk mesleğini icra etmemiştir. Daha sonrasında pazarlama sektöründeki kocası ile kitap çıkarıp, bir çok ülkede çok satmıştır.

Özellikle  Dr. Natasha Campbell’ın hiçbir yerde yayınlanmış literatüre geçen makalesine rastlanmamıştır, rastlayan olursa lütfen beni uyarsın değiştireceğim.

Gaps diyeti otizm amaçlı kendi çocuğuna uyguladığını söylüyor. Ancak kendi çocuğuna gerçekten bir otizm teşhisi konmuş mu yada tedavi olmuş mu bunlara dair bir kayıt yok.

Yani bu diyeti otizm hastalarına uygulamak isteyenlerin dikkatli olmasını öneririm. Yazdıklarım bir karalama değildir sadece bir soru önergesidir. Eğer bu konular hakkında bilgisi olan gaps diyeti otizm hastalarına uygulayıp sonuç alan varsa lütfen yorumda belirtsin. Ayrıca cümle sonunda verdiğim makaleyi okumanızı öneririm;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status