Cilt BakımıGenel

Genital Bölgedeki Kıllar Nasıl Temizlenir

Ergenlikten itibaren başlayan bu kıllanmalarda bazı şeyler yapıyoruz. Genital bölgelerde ağda ve yapılan diğer olaylar bu bölgelere zarar veriyor mu? Genital bölgelerimizde ki kılları nasıl temizlemeliyiz.

İlk jinekolojik muayeneye giderken, hanımlar genel olarak ağda yapıp doktor karşısına çıkar. Bu durum yurtdışında ise tam olarak ülkemizde ki gibi değildir. Yurt dışında ergenlikten itibaren genital bölge deki kılları makasla kısaltarak hanımlar jinekolog karşısına çıkabilirler.

Cinsel bölge özellikle çok hassas bir bölgedir, bir kaç yönden hassastır. Bu bölge çok çabuk kızarabilir, hatta bazı durumlarda öyle bir hale gelebilir ki tabiri caizse kıpkırmızı, adeta yanık olmuş gibi görünebilir.

Bu tür durumlarda cinsel bölge yani genital bölge enfeksiyona, mikroba çok açık hale gelebilmektedir. Aslında kıl kökünü tamamen koparmak, ciltteki bütünlüğü bir nevi bozmaktır. Yani orada ki bütünlük bozuluyor, bu durumda cinsel bölge mikroplara karşı daha açık bir hale geliyor. Çünkü bu bölgede idrarımız var, büyük tuvaletimiz var her şey bu bölgede, nemli bir ortam, kapalı bir ortam dolayısı ile mikrop girmesi çok kolay hale geliyor.

Bu tip durumlarda bazen görüyorsunuz o bölgenin etrafında kocaman bir kızarıklık oluşuyor, apse, şişme gibi durumlar çok görülüyor. Bu sebeple ağdayı çok sık yapmamak, en azından makasla almak çok önemlidir, gerçekten genital bölge çok hassas bir bölgedir, mikroba çok açık bir bölgedir.

İçindekiler

Kaç Yaşında Genital Bölgede ki Tüyler Alınmalı

 

Kaç Yaşında Genital Bölgede ki Tüyler Alınmalı
Kaç Yaşında Genital Bölgede ki Tüyler Alınmalı

 

Genital bölge tüylenme ergenlik sonrası başlar ve bu bölgede ki kıllar ilk etapta çok sert bir yapıya sahip değildir. Bu sebeplerden ötürü ergenlik başlangıcı 13-14 yaş arası vajinal bölgede oluşan tüylerin çok temiz koşullarda makas yardımı ile kısaltılması ve hafifçe tıraş edilmesi tavsiye edilir.

Ağda ilk etapta tavsiye edilmemektedir, çünkü burası çok hassas bir bölgedir, sir ağda yada geleneksel ağda 16 yaş sonrası ergen kızlara tavsiye edilmektedir.

Vajinanın kendi florası vardır, bu florayı bozduğumuz zaman enfeksiyona yakalanabiliriz.

Genital Bölge Temizliğine Ne Zaman Başlanmalı

 

Genital Bölge Temizliğine Ne Zaman Başlanmalı
Genital Bölge Temizliğine Ne Zaman Başlanmalı

 

Aslında tüylenme başlangıcında, tüylerin ilk etapta alınması tavsiye edilmez. Fakat bu durum kız çocuğunda psikolojik bir olumsuzluk oluşturursa bu tür durumlarda genital bölge temizliğine başlanabilir.

Tüy dökücü kremler yada doğal tüy dökücü otlar yardımı ile, vajen içerisine uygulanmadan da ilk başlarda kıl kökleri sert olmadığı için temizlik yapılabilir.

Genital bölge kıllarının temizliğinin her hangi bir yaşı yoktur, ilk kıllanma evresinde çok fazla uzamayacağı içinde sorun teşkil etmeyebilir fakat ilerleyen süreçlerde ilk olarak makasla kısaltarak genital bölge temizliğine başlanabilir.

Özel Bölgelerdeki Kıllar Nasıl Alınır

 

Özel Bölgelerdeki Kıllar Nasıl Alınır
Özel Bölgelerdeki Kıllar Nasıl Alınır

 

Özel bölgede ki kıllar sir ağda yada geleneksel ağda yardımıyla alınabilir. Bunların dışında tüy dökücü kremler, hamam otu gibi doğal aktarlarda satılan tüy dökücü bitkisel çözümler ile de giderilebilir.

Ayrıca henüz tüy halindeyken, makas yardımı ile kısaltılıp hamam otu yardımı ile de doğal tüy dökücü krem uygulaması yapılabilir.

 

Vajina Kılları Acısız Nasıl Temizlenir

 

Vajina Kılları Acısız Nasıl Temizlenir
Vajina Kılları Acısız Nasıl Temizlenir

 

En acısız çözüm tüy dökücü kremler olsa da bu kremler sertleşen kıllara etki etmeyebilirler ayrıca, bu kremleri kullanırken dikkatli olmak gereklidir. Çünkü hassas bir bölge olduğu için bu kremlerin vajina içerisine kaçması sonucu yanma olabilir.

Jilet ile temizlik de acısız yollardan birisidir, vajina kılları ayrıca sir ağda ve geleneksel ağda ile de temizlenmektedir, fakat bu yollarda acı duyulabiliyor.

 

Bacak Kılları Ne Zaman Alınmalı

 

Bacak Kılları Ne Zaman Alınmalı
Bacak Kılları Ne Zaman Alınmalı

 

Ergenlikten itibaren cinsel bölgede tüylenme ile başlayan, bacak ve koltuk altlarında da oluşan tüyler ile sonuçlanan süreçte, bacak kılları da alınabilir.

Bacak kılları yine tüylenme başladığında kıl kökleri çok zayıf olduğu için tüy dökücü kremler yada aktarlarda satılan bitkisel ürünler ile alınabilir.

Güzellik uzmanlarının önerilerine göre bacaklar için en uygun traş zamanı gece yatmadan öncedir. En olumlu sonuç için ve bacaklarınızın daha yumuşak olması için gece tıraş yapılması tavsiye edilir.

 

Yeni Çıkmaya Başlayan Tüyler Nasıl Alınır

 

Yeni Çıkmaya Başlayan Tüyler Nasıl Alınır
Yeni Çıkmaya Başlayan Tüyler Nasıl Alınır

 

Son olarak yeni çıkmaya başlayan tüyler ne zaman alınmalıdır, nasıl alınmalıdır konusuna da biraz değinmek isterim.

Yeni çıkmaya başlayan tüyleri daha öncede söylediğimiz üzere tüy dökücü kremler ile yada aktarlardan satılan tüy dökücü otlar ile almak mümkün.

Bunu yanı sıra tüyler çok uzamışsa, makasla da kısaltma işlemi yapabilirsiniz. Sonrasında kısalan tüylere, tüy dökücü kullanabilirsiniz. Bu yolu düşünmüyorsanız ilk tüylerinizi jilet ile alıp sonrasında ağdaya başvurabilirsiniz.

Fakat ağda acılı bir yöntem olduğu için ayrıca bu bölge çok hassas bir bölge olduğu için yeni çıkmaya başlayan tüylere ilk etapta ağda işlemi tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status