GenelGerdek Gecesiİslam

Gerdek Gecesi Dinen Nasıl Olmalı

Gerdek gecesini dinimizce ve dinimizin kurallarına göre geçirmek isteyenler için önemli bir gündür. Merak edilen konular arasında gerdek gecesi dinen nasıl olmalı sorusu yer alıyor.

Gençlerimizin bilinçlenmesi ve bu özel günü daha güzel geçirmeleri için İslam dini güzel kurallar öneriyor. Yuva kurduğumuz günün güzel geçmesi ve bundan sonrasının da güzel olması için ilk olarak gelin ve damadın abdestlerini alarak gerdek gecesi namazı kılmaları önerilir. Namazda yuvaları için güzel dilekler dilenmeli, dualar edilmelidir.

 

Gerdek Gecesi Ne Yapılmalı Diyanet

 

Gerdek Gecesi Ne Yapılmalı Diyanet
Gerdek Gecesi Ne Yapılmalı Diyanet

 

Gerdek gecesi damat ve gelin mutlaka İslam koşullarına göre nasıl bir araya gelinmesi gerektiğini araştırmaları gerekir. Yanlış başlayan bir evlilik devamında huzursuzluğu getirir.

Dinimiz islam dinine göre yukarıda da hadisler eşliğinde ilk gece hakkında bilgiler verdik. Daha ayrıntılı öğrenmek veya sormak istediğiniz soruları gerdek gecesi ne yapılmalı diyanete göre yazmakta fayda var.

Evlilik yüce Allah’ın bize tavsiye ettiği bir müessese, insan tek başına bir hayat süremez, muhakkak suretle evlenmeli, aile kurmalı çoluğu çocuğu olmalı, elbette evlenip çoluk çocuk sahibi olmakta Allah’ın bir rızkı, Allah kimine verir, kimine vermez.

Verdiğinde de hikmet vardır, vermediğinde de hikmet vardır. Fakat insan elinden gelen tüm gayreti göstermelidir. Bir delikanlı, vakti zamanı geldiğinde 20’li yaşlarında muhakkak evlenmeyi düşünmelidir. Bir hanım kızımız da bir ev bark sahibi olmayı, ev kurmayı düşünmelidir.

Gerdek gecesi oğlana da kıza da oturup 2’şer rekat namaz kılması tavsiye ediliyor. Ayrıca namaz sonrasında her iki tarafın da aşağıda ki duayı okumaları iyi olur.

 

Gerdek Gecesi Duası

 

Gerdek Gecesi Duası
Gerdek Gecesi Duası

 

 ” Bismillah, Allâhumme cennibnâ’ş-şeytâne ve cennibi’ş-şeytâne mâ razaktenâ “

 

Duanın manası da aşağıda ki şekildedir.

 

” Duanın Türkçe Manası veya Meali Allah’ın adıyla başlarım. Allah’ım Şeytanı bizden ve bize rızık olarak vereceğin evladımızdan uzak tut. “

 

Öte yandan iki tarafta sağdıç dediğimiz, düğünde ki yakınlarından gerdek gecesi ile ilgili gereken tüm bilgileri alabilirler.

 

Gerdek Gecesi Dinen Hadisler ile Öneriler

 

Gerdek Gecesi Dinen Hadisler ile Öneriler
Gerdek Gecesi Dinen Hadisler ile Öneriler

 

Sonrasında gerdek odasına geçilerek dinimizin kurallarına göre bir araya gelinmelidir. Hz, Muhammmed (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyuruyor; ‘’İman bakımından en kamil mü’min, ahlakı en güzel olan ve ailesiyle en çok şakalaşandır.’’ (Tirmizi Nesai)

Başka bir hadisi şerifte ise ‘’ Cima’da Besmele söyle. Cünüplükten temizleninceye kadar sana sevap yazılır. Bu cimada çocuğun olursa sana, bu çocuğun nefesleri sayısınca ve onun neslinin nefesleri sayısınca sevap yazılır.’’ (Buhari, Bed’ul-halk 11; Müslim, nikah18)

Yine birçok hadisinde gerdek gecesi ve sonrasında ki cinsel münasebetleri için erkeğin kendini rahatlatacağı gibi kadınında rahatlaması konusuna değinerek, onu da düşünmesini öneriyor. Aksi durumda kadınların mutsuz olacağını bildirir.

Yukarıda ki anlattıklarıma göre gerdek gecesinde yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

  • Gerdek gecesinde ilk olarak kadın ve erkeğin namazlarını kılarak şükür etmeleri, bir biri için, kurdukları yuva için dualarda bulunmalıdırlar.
  • Cinsel münasebet öncesi sakinliklerini koruyarak şakalaşmaları, konuşmaları gerekir.
  • Eşler bir birine yaklaşırken mutlaka nazik ve yumuşak şekilde yanaşmalıdır.
  • Cimaya başlamadan önce mutlaka besmele çekilmeli ki abdest alana kadar besleme kişiyi korumalı.
  • Cima esnasında erkek sakin kalarak kadının da rahat olmasını sağlamalıdır. Kendinin rahatlayacağı gibi eşinin de rahatlaması için çaba sarf etmelidir.
  • Cima sırasında erkek kadına arkadan değil önden yanaşmalı. Arka (dışkı yolu) çiftler için haram bir durumdur.
  • Cima sonrasında gusül abdesti alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status