GenelGerdek Gecesiİslam

Gerdek Gecesi Namazı Ne Zaman Kılınır

Gerdek gecesi, düğün sonrasında ilk defa çiftin baş başa kalmasına denir. Müslüman bir kişi dinimizin önerilerine dikkat eder. Bu da dinimizin önerdiği evliliğin şükür namazı diyebiliriz. İslam dinimizde farz değil fakat yapılması güzel olan bir gelenektir. Peki, gerdek gecesi namazı ne zaman kılınır?

Gerdek gecesi namazı düğün sonrasında evlenen gençlerin evde tek kalmasından sonra yapılan bir eylemdir. Namaz eğer gelin ve damadın abdesti varsa hemen kılınabilir.

Eğer yok ise gelin ve damat güzel bir duş sonrasında abdest alarak, damat önde gelin arkada olacak şekilde kılınmalıdır. Talep edilirse ayrı ayrı zaman diliminde de kılınabilir. En önemli kural gerdek, yani gelin ile damadın cinsel münasebette bulunmadan önce kılıp, bir biri için, kurdukları yuva için yapacakları dualardır.

Kurulan bir aileye namaz ve şükür ile başlamak her zaman kabul olan dualardan bir tanesi olarak kabul edilir. Namaz kılmanın asıl amaçları bir birleri ve kurulan yuva için, aile fertleri için dualarda bulunmak.

Diğer bir yandan namaz kılmanın psikolojik olarak da etkileri bulunduğu söylenir. İlk defa bir araya gelen çiftler namaz kılma esnasında ki geçen süreçte sakinleşerek heyecanı üzerinden atar. Hem de aile olma bilincinin farkına varırlar.

Damat bu bilince vararak gelinin kendine emanet olduğunu anlar. Gelin ise damadın ona bir eş olduğunu anlayarak, karşılık sevgi ve saygılarını yerine getirmeye başlarlar.

 

Gerdek Gecesi Namazı Gelinlikle Mi Kılınır

 

Gerdek Gecesi Namazı Gelinlikle Mi Kılınır
Gerdek Gecesi Namazı Gelinlikle Mi Kılınır

 

Gerdek gecesi namazı gelinlikle mi kılınır sorusu gençlerin akıllarında en çok soru işareti oluşturan konulardan bir tanesidir. Hepimiz biliyoruz ki gelinlikler ağır bir yapıya sahiptir.

Tesettürlü bir bayan bile namaz kılarken rahat etmek için gelinliğini çıkarmak isteyebilir. Fakat açık gelinlikler de gelinlerimizin tercih ettiği seçenekler arasında yer alıyor.

Açık gelinlikli bir gelinin, gelinliği müsait olmayabilir. Fakat talep ederse tesettürlü gelinliğe sahip olanlar, namaza engel olmayacaksa gelinlikle kılabilir. Diğer bir yandan abdest önemli bir mevzudur. Namaz kılmadan abdest almanız gerekiyorsa gelinliği çıkarmanız en mantıklısı olacaktır. Zaten günümüzde makyaj yapıldığı içinde makyajında silinmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status