Makyaj

Glitter Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır

Glitter makyaj, diğer bir adıyla ışıltılı ya da parlak makyajdır. Son yıllarda simli ve parıltılı makyaj ürünlerinin artışıyla trend olan bu makyaj türü kozmetik dünyasında oldukça popüler hale gelmiş durumda. Glitter makyajı doğru uyguladığınız takdirde tüm gözleri üzerinize çekebilirsiniz. Nasıl yapılacağına gelelim.

Bu makyajı uygulamadan önce cildinizi pürüzsüz ve aydınlık bir vaziyete getirmelisiniz. Ardından makyaj bazı uygulayarak cilt renginizin dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Göz altlarınıza kapatıcı uygulamanız daha aydınlık bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Yüz renginizi sabitledikten sonra ince yapılı ve doğal tonlara sahip fondötenle yüzünüzü pürüzsüz hale getirin ancak fonfötenin yüzünüze eşit miktarda yayıldığından emin olmalısınız.

 

 

Yukarıda uygulamalı videodan detaylı olarak glitter makyaj nasıl yapılır görebilirsiniz. İki adet farklı glitter makyaj örneği sunulmuştur, sonuna kadar izleyiniz.

 

 

 

çok farklı glitter makyaj
çok farklı glitter makyaj

 

Fondöten sonrasında likit aydınlatıcılarla yüzünüzdeki elmacık kemiği ya da çene kemiği gibi belli bölgeleri aydınlatabilirsiniz. Bu uygulamayı alnınıza da uygulayabilirsiniz. Üzerine uygulayacağınız pudrayla da sabitlemeniz tamamlandıktan sonra en önemli kısma yani göz makyajına geliyoruz. Makyajınızı yaparken metalik tonlar ve likit farlar vazgeçilmeziniz olacak. Bu renkleri gözlerinize istediğiniz türde sürebilirsiniz. Tonları ya da görüntüsü tamamen size kalmış. Daha çekici bir görüntü kazandırmak istiyorsanız eyeliner uygulamayı tercih edebilirsiniz.

 

Glitter Ne Demek?

 

Festival için Glitter Makyaj Örneği
Festival için Glitter Makyaj Örneği

 

Glitter sözcüğü kelime anlamı olarak “parıltı ya da parlaklık” demektir. İngilizce kökenli bu kelimenin; göze çarpmak, parıldamak, göz almak, şaşaa ve gösteriş anlamları da bulunmaktadır. Dilimizde de aynı anlamı taşıyan makyaj ürünlerinde kullanılıyor.

 

Glitter Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

 

Glitter Makyaj Çeşitleri
Glitter Makyaj Çeşitleri

 

Glitter makyaj yapabilmek için bol aydınlatıcı ve parlaklık veren ürünler kullanmanız gerekiyor. Bunların en başında parlak fondöten, kapatıcılar, pudra, göz altı kapatıcısı, aydınlatıcı ürünler geliyor. Göz makyajı içinse öncelikle iyi bir baz malzemesine sahip olmalısınız. Baz için NYX Professional Make Up Glitter Primer tercih edebilirsiniz. Bu ürünü göz kapağınızın her yerine sürerek makyajınız gün boyu sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı ister parmağınızla isterseniz de far fırçasıyla yapabilirsiniz.

 

glitter makyaj çeşitleri ve görselleri
glitter makyaj çeşitleri ve görselleri

 

Ardından yoğun pigmentli farlardan yana tercih yapabilirsiniz. Bu farlar saatlerce bozulmadan makyajınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca hem gündüz makyajında hem de gece makyajında kullanabilirsiniz. 2017’den beri yerini koruyan bu farlardan herhangi bir rengi göz kapağınıza sürüp dağıtırsanız gitter makyajına muazzam bir zemin hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmemiz gereken bir husus var: glitter makyajı yaptıktan sonra fırçayla dağıtma imkanı pek olmuyor bu nedenle yaparken dikkatli olmalı ve vereceğiniz şekli en baştan belirlemelisiniz.

 

glitter makyaj nedir
glitter makyaj nedir

 

Glitter makyajın diğer bir ürünü hacimli kirpiklerdir. Eğer hacimsiz kirpikleriniz varsa takma kirpikleri tercih edebilirsiniz ancak buna ihtiyacım yok ama yine de daha hacimli olsun istiyorum diyorsanız maskarayla bu işlemi yerine getirebilirsiniz. Bunun için de vereceğimiz en güzel tavsiye Maybelline Lash Sensational Intense Black olacak.

 

mor detaylı glitter makyaj
mor detaylı glitter makyaj

 

Tek katta bile harikalar yaratan bu ürün iki kat sürdüğünüz takdirde takma kirpiklerden bir farkı kalmayacaktır. İkinci katı sürerken dikkat etmeniz gereken bir nokta var: ilk kat kurumadan sürmelisiniz.  Kirpikleriniz düz ise önce kıvırmayı deneyin ardından maskarayı kıvırarak ve zig zag hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru sürün. Aynı işlemi alt kirpiklerinize de uygulayarak göz makyajınızı bitirmiş olursunuz.

 

abartılı glitter makyaj
abartılı glitter makyaj

 

Glitter makyajın son ürünü ise nude tonlarda bir ruj. Nude tonları tercih etmemizin sebebi abartıyı gözlerde yakalaşmış olmanızdır. Unutmayın makyajınızın tek bir yıldızı olmalı, gerisi tamamlayıcıdır. Eğer glitter göz makyajının ardından abartılı bir ruj sürerseniz palyaço gibi görünebilirsiniz ki bunu kimsenin isteyeceğini sanmıyoruz. Nude tonları hem göz makyajınızın etkisini arttırır hem de dudaklarınıza dolgun bir görüntü kazandırır.

 

Glitter Far Paleti

 

pullu glitter makyaj
pullu glitter makyaj

 

Glitter makyaj için piyasada yüzlerce far paleti bulabilirsiniz. 4’lü, 8’li 20’li ya da daha fazla renk çeşidine sahip paletler bulmak mümkün. Kalitesine göre fiyatları değişiyor elbette ancak çok kalitesiz olmadığı sürece hepsiyle aynı güzelliği yakalayabileceğinizi düşünüyoruz. Bunun için birkaç tane öneri verebiliriz: Urban Decay Full Spectrum Pallette, Pastel Metallic Glow,  listenin üst sıralarında durabilir. Palet halinde kullanabileceğiniz ürünlerin yanında tekli farların olduğunu da ekleyelim.

 

Glitter Primer

 

festival glitter makyaj örneği
festival glitter makyaj örneği

 

Yukarıda da söylediğimiz gibi bu makyajın olmazsa olmazı makyajınızı sabitleyecek bir bazdır. Glitter ürünler yapısı gereği kolay dökülebilen simli ürünler oldukları için baz şarttır. Klasik makyaj bazları yerine glitter makyaja özel yapıştırıcı özelliği olan glitter primer kullanılmasında fayda olacaktır. Tüp şeklinde satılan bu bazlar fırçaya gerek kalmadan kolayca kullanılabiliyor. Ayrıca düğün makyajşarı, sahne makyajları ya da festival makyajları gibi makyajlarda da tercih ediliyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status