Bitkisel ÇözümSağlık

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu Tedavisi

Emziren annelerin yaşadığı sorunlardan biri olan göğüs ucu yarası, emzirme sürecini zorlu hale getirir. Bebekler de istekli olarak emmek istemez. Ancak göğüs ucu yarası evde bitkisel yöntemlerle tedavi edilebilir. Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir derseniz, içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Göğüs Ucu Yarası Neden Olur?

Göğüs Ucu Yarası Neden Olur
Göğüs Ucu Yarası Neden Olur

 

Göğüs ucu yarası annelerde daha fazla görülmekle birlikte bekar kadınlarda da ortaya çıkabilir. Özellikle annelerde emzirme ile beraber oluşur. Emziren annelerin sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri göğüs ucu yaralarıdır.

Memenin yanlış tutulması, bebeğin çenesindeki problemler, genetik faktörler, bebeğin emme esnasında dilini geriye çekerek emmesi ve bebeğin damağının yüksek yapıda olması göğüs ucu yaralarına neden olabilir.

Göğüs ucu yarası olan kişilerde göğüste sızma, kanama, zonklama ve göğüs ucunda çatlama gibi belirtiler görülebilir. Bu hem emzirmeyi zorlaştırır hem de annenin canını yakabilir.

 

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Evde Çözüm?

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Evde Çözüm
Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

 

  • Meme ucunda emzirmeden dolayı oluşan yaralar için ayva çekirdeği suyu kullanılabilir. Bunun için birkaç adet ayva çekirdeğini sıcak suda beklettikten sonra ortaya çıkan suyu ılınmaya bırakın. Ilınan ayva çekirdeği suyunu meme ucuna masaj yaparak uygulayın. Düzenli uygulama sonrasında göğüs ucundaki hücre onarımı gerçekleşecek ve yaralar iyileşecektir.
  • Göğüs ucu yarasına kesin çözüm arayanlara organik zeytinyağını tavsiye edebiliriz. Meme uçlarının hızlıca iyileşmesine katkı sağladığı için her emzirme sonrasında meme ucuna birkaç damla zeytinyağı sürüp kullanılabilir.
  • Göğüs ucu yarası için doğal yöntem olarak anne sütünden yararlanılabilir. Her emzirme öncesinde meme uçlarından bir damla süt çıkarıp meme çevresine uygulayın. Böylelikle, memenin nemlenmesini sağlayarak yara oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.
  • Göğüs ucu yaralarına iyi gelen çay ağacı yağını her emzirme sonrasında memeye uygulayın. Bir sonraki emzirme öncesinde göğüs ucunu ılık suyla temizlemeyi unutmayın. Bu yağı düzenli kullanmada kısa sürede yaralardan kurtulmanız mümkün.
  • Meme ucu hasarlarını onarmada etkili olan ve emzirme sırasında yaşanan ağrıları gidermek için aloe vera yağından faydalanılabilir. Meme ucu ve çevresine aloe vera yağı ile düzenli olarak masaj yapılabilir.
  • Hücre onarma, meme ucu kızarıklıkları ve yaraları iyileştirme gibi etkilere sahip olan sarı kantaron yağı, emziren annelerin imdadına koşuyor. Özellikle birkaç gün düzenli olarak her gece göğüs ucuna sürmek iyi gelecektir.
  • Göğüs ucu yaraları için annelerin sıklıkla başvurduğu kremlerden biri olan vazelin, hasar görmüş göğüs ucuna masaj yapılarak sürülebilir. Ancak emzirme öncesinde meme ucu anne sütü ile temizlenmesi gerekir.

 

Bebek Emzirirken Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir?

Bebek Emzirirken Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir
Bebek Emzirirken Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir

 

Emzirme sonrası göğüs ucunda yaralar meydana gelebilir. Bunu önlemek için ılık kompres yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz. Ayrıca meme ucundan gelen süt sızıntıları nedeniyle, göğüs pedini sıklıkla değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Bunun dışında, doktorunuzun önerdiği göğüs ucu kremini kullanabilirsiniz. Bu krem bebeğe zarar vermeyen içerikle üretildiği için gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

 

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu
Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu göğüs ucu yarası için kadınlara karabaş otunu tavsiye ediyor. Bunun için yarım bardak suda 6-7 başak karabaş otunu yaklaşık 5 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra pamukla meme uçlarına günde 3-4 defa pansuman yapın. Düzenli uygulamada kısa süre içerisinde yaralardan kurtulabilirsiniz.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status