Cilt Bakımı

Göz Altı Kırışıklıkları Ne İyi Gelir | Göz Çevresi Kırışıklığı Nasıl Giderilir

Yaşlandıkça, cildiniz esnekliğinin bir kısmını kaybeder. Güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörlerin yanı sıra genetik, bir kişinin yüzünde kırışıklıklar, göz altı kırışıklıkları ve ince çizgilerin ne kadar erken ortaya çıkmaya başlayacağında rol oynar.

Göz çevresindeki cilt, göz kürenizin altındaki alan (periorbital boşluk) kan damarlı ince bir cilt olduğundan, daha erken yaşlanma belirtileri göstermesi muhtemel bir alandır.

Gözlerinizin altında çizgiler olması yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Bu çizgiler kendinizi bilinçli hissetmenizi sağlıyorsa, bunları çeşitli önleyici kremler ve bitkisel çözümler ile giderebilirsiniz.

Göz Altı Kırışıklıkları Neden Olur

Cildin elastikiyetini kaybetmesinden dolayı göz çevresi kırışıklıkları meydana gelir. Genellikle yaş ilerledikçe elastikiyet kaybı oluşur. Ancak göz çevresi mimikleri de kırışıklıkların oluşumunda bir etkendir.

Göz altı kırışıklıkları
göz altı kırışıklıkları neden olur

Bunun yanı sıra, sigara içme kadın ve erkeklerde kırışıklıkların ortaya çıkmasında en güçlü nedendir. Sigara içmek cildinizi ekstra oksidatif strese maruz bırakarak kolajen ve elastine zarar verir. Sigara içmek ayrıca yüzünüzdeki kan damarlarını daraltır, kan damarlarınıza dolaşımı engeller ve cildinizi A vitamininden yoksun bırakır.

Genç Yaşta Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Olur

Kırışıklıkların genç yaşta oluşmasının nedeni güneş ışınlarıdır. Ayrıca güneş ışınlarına karşı gözleri sıkmak da göz çevresinde kırışıklık oluşmasına yol açar. Kaz ayağı olarak nitelendirilen göz çevresi kırışıklarını önlemek için  güneşe çıkmadan önce cildinize uygun güneş kremi sürmek, şapka ve güneş gözlüğü kullanmak göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasının önüne geçecektir.

Göz Altı Kırışıklığı Nasıl Geçer

 • Göz altında oluşan kırışıklığı geçirmek için E vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek veya multivitamin takviyesi almak işe yarayacaktır. Bunun yanında, E vitamini kapsülünden çıkan sıvıyı uyumadan önce göz altlarına sürerek de etkisini görebilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı ile her gün 1 hafta boyunca göz altlarına masaj yaparak kırışıklık sorununa çözüm sağlayabilirsiniz.
 • Avokadonun nemlendirici özelliği sayesinde göz altlarına uygulayarak etkisini görmeniz mümkün.
 • Göz altlarında ince ve fazla derin olmayan çizgiler için salatalık dilimleri ya da salatalık suyundan yararlanabilirsiniz. Salatalık dilimlerini göz altlarına yerleştirdikten sonra yaklaşık 10-15 dakika beklemek yeterli olacaktır. Salatalık suyuna pamuk batırıp göz altınıza yerleştirip bekleyin, daha sonra, gözlerinizi su ile durulayın.
 • Bazı yüz egzersizlerinin gözlerinizin altındaki cildi sıkılaştırmada etkili olduğu anekdot olarak gösterilmiştir. Bundan dolayı, cildinizi sıkılaştırmak için yüz egzersizlerinden yararlanın.
 • Göz altı ve göz çevresi kırışıkları için krem kullanın. Ancak yüzünüz için kullandığınız nemlendiriciyi göz altınıza uygulamaktan kaçının. Göz altınız için özel krem satın alın.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Krem Önerileri

Markaların en iyi göz altı kırışıklık kremlerini sizler için sıraladık. Göz altı kırışıklık görünümünü hafifletmeye ve cildin elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olması için cilt bakım ürünleriniz arasında göz altı kremi bulundurun.

Göz altı kırışıklıkları
en iyi göz altı kırışıklık kremleri
 • Clinique Repairwear Laser Focus Wrinkle Correcting Eye Cream
 • Dermalogica – Multivitamin Power Firm
 • Dr. Dennis Gross – Ferulic x Retinol Eye Cream
 • La Mer The Eye Concentrate
 • Lancôme Absolue Premium Bx Eye Cream
 • La Prairie Skin Caviar Luxe Eye Lift Cream
 • Peter Thomas Roth Retinol Fusion PM Eye Cream

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status