Bitkisel ÇözümSağlık

Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Tedavisi

Göz batması neden olur diye sorulursa, göze yabancı cisim kaçması, göz kuruluğu, şeker hastalığı, göz nezlesi ve göz alerjisi gösterilebilir. Genellikle kendi kendine geçen bir rahatsızlık olan göz batmasının evde de tedavisi mümkündür. Peki, Göz Batmasına Ne İyi Gelir?

İçindekiler

Göz Batma Hissi Nasıl Geçer?

Göz Batma Hissi Nasıl Geçer
Göz Batma Hissi Nasıl Geçer

 

  • 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı organik elma sirkesi ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışıma bir pamuk batırıp göz kapağınıza kompres yapın.
  • Aloe vera suyunu buzdolabında biraz soğuması için bekletin. Daha sonra, bu suya pamuk batırıp göz kapağınıza 1 dakika boyunca kompres uygulayın.
  • Kurutulmuş papatya yapraklarını suda kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilınan karışımı süzüp, bu suyla gözlerinizi yıkayın.
  • İki adet poşet çayı soğuk suya koyup, demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra pamuğu batırıp göz kapağınıza yaklaşık 15 dakika boyunca uygulayın.
  • Salatalıkları dilimleyin ve soğuması için belli bir süre buzdolabında bekletin. Ardından, soğuk salatalık dilimlerini göz kapağınıza yerleştirip 15 dakika bekletin.

Göze Bir Şey Batıyor Hissi Nasıl Geçer?

Göze Bir Şey Batıyor Hissi Nasıl Geçer
Göze Bir Şey Batıyor Hissi Nasıl Geçer

 

Gözünüze sabun, şampuan, krem veya evde kullanılan temizlik malzemesi kaçtıysa, bol su ile gözünüzü yıkayarak rahatlayabilirsiniz. Ayrıca steril gözyaşı damlaları kullanarak bu rahatlama artırılabilir.

Alerjik bir bünyeye sahipseniz, göz alerjisi durumunda gözde yanma, batma veya sulanma gibi şikayetler belirebilir. Bunun için göz doktoruna giderek, doktorun önerdiği alerji damlaları kullanılabilir. Bunun yanında, ağızdan alınan alerji ilaçları da göz alerjisi şikayetlerini azaltır.

Göz kuruluğundan kaynaklı gözde batma yaşıyorsanız, koruyucu içermeyen yapay gözyaşı damlaları kullanarak şikayetinizi hafifletebilirsiniz.

Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu
Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu göz kuruluğundan kaynaklı göz batması için haşlanmış karnabahar suyu içilmesini öneriyor. Ayrıca dereotu ve turp tüketerek göz sağlığı korunabilir.

 

Göze Yabancı Cisim Batması Halinde Neler Yapılmalıdır?

Göze Yabancı Cisim Batması Halinde Neler Yapılmalıdır
Göze Yabancı Cisim Batması Halinde Neler Yapılmalıdır

Göze yabancı cisim battıysa ve görülebiliyorsa, temiz ve yumuşak peçete yardımıyla gözün renkli kısmına değdirmeden alabilirsiniz. Ancak göze, göz bebeğine veya göz küresine yapışmış veya batmış ise, gözün üzerini bir gazlı bezle kapatıp en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Göz Batması Kendiliğinden Geçer Mi?

 

Göz batması veya yanması birçok kişinin başına gelebilecek bir durumdur. Bunun birçok nedeni vardır ama genel olarak ciddi nedenlerden ortaya çıkmaz. Birkaç güne kendi kendine geçer ya da kurtulmak için evde basit yöntemlerle göz rahatlatılabilir.

Göz Batmasını Önlemenin Yolları

Göze dışardan temas eden yabancı maddeler, havadaki bileşenler göz batmasına neden olabilir. Bunu önlemek için dışarıda gözlük kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü zaten kullanılır ancak kış aylarında ise, şeffaf camlı gözlük tercih edebilirsiniz.

Dışarıda iken, ellerimiz temiz olduğundan emin olmadan yüzümüze gözümüze dokunmamalıyız. Trabzanlar, kapı kolları, toplu taşıma tutunma yerleri, kafelerde masalar, bardaklar vb. birçok yere dokunuyoruz. Bunlara temas ettikten sonra ellerimizi iyice yıkamadan gözümüze götürmemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status