Bitkisel ÇözümSağlık

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Tedavisi

Alerjik reaksiyonlar, güneş çarpması, kimyasal maddelerin göze temas etmesi, lens kullanımı, göz hijyenine dikkat etmemek, uzun süre bilgisayar, telefon ve televizyona bakmak, uykusuzluk, kirpik dibi iltihabı, alkol kullanımı, göz tansiyonu, göz kuruluğu, tiroid, yüksek tansiyon, kırmızı göz hastalığı gibi durumlar gözde kanlanmaya neden olabilir. Peki, Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

 

İçindekiler

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Göz Kanlanması Nasıl Geçer
Göz Kanlanması Nasıl Geçer

 

Göz kanlanmasının tedavisi genellikle kanlanmanın nedenine göre değişiklik gösterir. Örneğin, yenidoğanlarda görülen kanlanma damla kullanılarak ya da kendi kendine geçebilir.

Konjonktivit kaynaklı göz kanlanması durumunda, antibiyotik damlalar kullanılabilir. Ayrıca hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve eşyalar ortak kullanılmamalı.

Alerjik reaksiyonlardan dolayı göz kanlanması yaşanıyorsa, alerjiye uygun göz damlaları veya hap tedavisi uygulanabilir.

Göz kuruluğu da gözde kanlanmaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda ise, gözyaşı damlası ve suni gözyaşı preparatlarından faydalanabilir.

Bebeklerde Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Bebeklerde Göz Kanlanması Nasıl Geçer
Bebeklerde Göz Kanlanması Nasıl Geçer

 

Kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen göz kanlanması genellikle bakteri ve virüs kaynaklı ortaya çıkar. Daha çok yenidoğan bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülür. Özellikle bebeklerde görülen göz kanlanması doktor kontrolünde tedavisi gerçekleşir.

 

Göz Kanlanması Evde Nasıl Tedavi Edilir?

 

 • 1 tane havucu haşlayıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra dilimlere ayırıp gözünüzde belli bir süre bekletin. Günde 3 kere bu uygulamayı tekrarlayın. Ve her seferinde yeni havuç dilimleri kullanın.
 • Salatalık dilimlerini gözünüzde yaklaşık 15 dakika bekletin. Süre sonunda yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.
 • Demlenmiş çay poşetini buzdolabında bir süre beklettikten sonra gözlerinizin üzerine yerleştirin.
 • Papatya çayını hazırladıktan sonra soğuması için bir kenarda bekletin. Soğuduktan sonra pamuk yardımı ile bu çayla gözünüzü temizleyerek kanlanmayı giderebilirsiniz.
 • Cadı fındığı kabuklarını kaynatıp soğumaya bırakın. Soğuyan cadı fındığı suyu ile gözünüze bir bezle tampon uygulayın. Bu kürü her gece yatmadan önce uygulayın.
 • Patates dilimleri veya rendesini gözünüze tampon yapabilirsiniz. Bu işlemi her akşam temiz patates dilimleri ile uyguladığınız takdirde, gözünüzdeki kanlanma gidecektir.

 

Göz Kanlanmasına Hangi İlaç İyi Gelir?

 

Göz kanlanması için kanlanmaya neden olan soruna göre antialerjik damlalar, antibiyotik içeren kremler ve damlalar kullanılabilir.

 

Göz Kanlanmasını Önlemenin Yolları

Göz Kanlanmasını Önlemenin Yolları
Göz Kanlanmasını Önlemenin Yolları

 

 • Göze zarar veren dış etkenlerden aydınlatmada kullanılan ışıkların gözü yormayacak olanları tercih edilebilir.
 • Bilgisayar, telefon ve televizyon ekranından yayılan mavi ışığa uzun süre maruz kalmak göz kanlanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için belli aralıklarla gözü dinlendirmeli ve kullanmak zorunda kalındığında mavi ışık filtreli özel gözlükler tercih edilmelidir.
 • Güneşli ve rüzgarlı havalarda gözde kanlanma olabilir. Bunun önüne geçebilmek için güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca güneş, polen alerjisi gibi durumlarda göz damlası veya alerji hapları alınabilir.
 • Kimyasal içerikli şampuanlar gözde yanma ve kızarıklığa neden olabilir. Bu nedenle, kimyasal madde içermeyen, gözü yakmayan içeriklere sahip şampuanlar kullanılmalı. Bunun haricinde, hassas gözlere sahip kişiler göz makyajı yaparken göze zarar vermeyecek ürünler tercih edilmelidir.
 • Lens kullanan kişiler göz hijyenine daha fazla dikkat etmeliler. Lens uygun şartlarda saklanmalı, uyumadan önce mutlaka gözden çıkarılmalı. Ayrıca el hijyenine özen gösterilmeli.

 

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu
Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kirpik dibi iltihabından dolayı gözde kanlanmaya iyi gelecek bitkisel bir kür önerisinde bulundu.

Bunun için 1 su bardağı sıcak suya 2 tatlı kaşığı ebegümeci atıp ortalama 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Ilıdıktan sonra süzüp bir pamuk yardımı ile kirpik diplerine uygulayın. Bu kürü 1 hafta boyunca her gün, 2.hafta ise, gün aşırı tekrar edilmelidir. Ancak bu kürü uygulamadan önce doktor onayı alınması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status