Sağlık

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?

Eldeki güneş alerjisine ne iyi gelir? Kolda güneş alerjisine ne iyi gelir? Göz güneş alerjisine ne iyi gelir? Yüzde güneş alerjisine ne iyi gelir? Güneş alerjisi kaşıntı nasıl geçer? Güneş alerji kaşıntısına ne iyi gelir? gibi benzer soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

 

İçindekiler

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş Alerjisi Nedir
Güneş Alerjisi Nedir

Güneş alerjileri, ışığa duyarlılık veya güneşte kızarıklık olarak da bilinen geniş bir terimdir. Güneş zehirlenmesi ve güneş ürtikeri gibi diğer durumları da kapsar. Güneş alerjileri, ciddi vakalarda kızarıklık, kızarıklık, kabarcıklar ve kurdeşen gibi bir dizi belirtiye neden olan güneş ışığına karşı bir bağışıklık tepkisidir.

Elbette güneş alerjileri tek alerji türü değildir! Gıda ve polen de yaygın alerjenlerdir. Güneş alerjileri gibi gıda ve polen alerjileri de bağışıklık sisteminin zararlı olduğunu düşündüğü yabancı bir maddeye tepki vermesinin bir sonucudur.

Bu alerjiler arasındaki fark, güneş, belirli bir yiyecek türü veya polen gibi alerjen veya reaksiyonun nedenidir.

Güneş enerjisinden korunma yolları nelerdir içeriğimiz için aşağıda ki linke tıklayın;

https://www.tesetturgiyim.org/gunes-alerjisinden-korunma-yollari-nelerdir/

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir Evde?

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir Evde
Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir Evde
 • Güneş yanıkları ve güneş alerjisi için yoğurt sürülebilir.
 • Çinko içerikli olmasından dolayı kabak çekirdeği yağı güneşten kızaran bölgeye sürülebilir.
 • Kabak çekirdeği yanında, çinko içeren bitkisel yağlar tercih edilebilir.
 • Kuru ciltlerde güneş alerjisi daha fazla görülür. Bunu önlemek için günde 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

 

Güneş Alerjisi Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Güneş Alerjisi Olmamak İçin Ne Yapmalı
Güneş Alerjisi Olmamak İçin Ne Yapmalı

Güneş ışığına karşı alerjik bir reaksiyondan kaçınmanın en iyi yolu güneşten uzak durmaktır. Güneş alerjisinden kaçınmak için şu basit ipuçlarını izleyin:

 • İlkbahar ve yaz aylarında dışarıda geçirilen süre azaltılmalıdır. Özellikle 10:00-16:00 saatleri arasında dışarıda zaman geçirilmemelidir. Dışarıdayken gölge arayın. Sokağın gölgeli tarafına geçin, parkta bir ağacın altına oturun ve açık havada yemek yerken şemsiyeli masayı seçin.
 • Göz güneş alerjisi için güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
 • Kol, el, vücut güneş alerjisinden korunmak için koruyucu kıyafetler giyilmelidir. Uzun elbise, şapka, gömlek gibi kıyafetler kullanılabilir.
 • Yaz ve kış 50+ SPF güneş kremi kullanılmalıdır. İki parmak kuralına uygun yüze sürülmelidir. Vücut için de güneş kremi kullanılması gereklidir. Her 2-3 saatte bir güneş kremi yenilenmelidir.
 • Güneş alerjisi tetikleyicilerinden kaçınılmalıdır.

Güneşten Dolayı Kaşıntı Nasıl Geçer?

Güneşten Dolayı Kaşıntı Nasıl Geçer
Güneşten Dolayı Kaşıntı Nasıl Geçer

Güneş yanığı ve alerjisinden kaynaklı oluşan kaşıntıyı gidermek için güneş kremleri, kaşıntı giderici kremler, merhemler, cilt jelleri, antibiyotikler, ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar kullanılabilir.

 

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm
Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Güneş alerjisi veya polimorf ışık patlaması, güneş ışığına, özellikle UVA ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır. Bu alerjiler genellikle kendi kendine geçmektedir. Ancak soyulma veya kabuklanma gibi durumlarda aloe vera, kalamin losyonu gibi cilt balmlarından yararlanılabilir. Ciddi durumlarda ilaç kullanmak gerekebilir.

 

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu
Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Güneş alerjisini tetikleyen bir mineral eksikliği var: çinko. Vücudunda çinko eksikliği olup olmadığını anlamak için tahlil yaptırılmalı. Çinko içerikli kremler sürülmelidir.

Ancak genel olarak vücudun alerjiye karşı direnç kazanmasını sağlayan keçiboynuzu pekmezidir.” Yaz mevsiminde sabah-akşam birer yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketsinler. Kabak çekirdeği yağı zengin çinko kaynağıdır. Onu da kullanabilirler.” dedi İbrahim Saraçoğlu.

 

Güneş Alerjisine İyi Gelen Kremler

Güneş Alerjisine İyi Gelen Kremler
Güneş Alerjisine İyi Gelen Kremler

Tedavi, güneş alerjinizin ne kadar şiddetli olduğuna ve ne tür güneş alerjiniz olduğuna bağlıdır. Hafif bir vakanız varsa, güneşten uzak durmak yeterli olacaktır. Bununla birlikte, daha orta veya şiddetli bir reaksiyonunuz varsa, oral antihistaminikler, kortikosteroid kremler veya kalamin losyonu gibi güneş alerjisine iyi gelen kremler kullanabilirsiniz.

 

Güneş Alerjisi Kimlerde Görülür?

Güneş Alerjisi Kimlerde Görülür
Güneş Alerjisi Kimlerde Görülür

İnsanlar çeşitli faktörlere bağlı olarak güneşe farklı tepkiler verebilirler. Güneş alerjileri için en önemli risk faktörleri arasında şunlar bulunur:

 • İlaçlar: Tetrasiklinler veya sülfonamidler gibi bazı antibiyotiklerin ışığa duyarlılığa neden olma potansiyeli yüksektir. Sizi güneşe bağlı alerjik reaksiyona daha yatkın hale getirebilecek diğer ilaçlar arasında, kardiyovasküler bir ilaç olan ibuprofen veya amiodaron gibi NSAID’ler bulunur.
 • Aile öyküsü: Güneş alerjisi olan bir akrabanız varsa, sizin de güneşe alerjiniz olması daha olasıdır.
 • Ten rengi: Daha açık ten rengine sahip kişilerin güneşe alerjisi olma olasılığı, koyu ten rengine sahip kişilere göre daha fazladır. Ancak bu, daha koyu tenli kişilerin güneş alerjisine yakalanmaktan tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Ten renginden bağımsız olarak güneşten korunma konusunda dikkatli olmak önemlidir.
 • Başka bir cilt rahatsızlığına sahip olmak: Dermatit veya egzama gibi başka bir cilt rahatsızlığına sahip olmak, güneş alerjisine sahip olmanızı daha olası hale getirir.

 

Güneş Alerjisi Kalıcı Mıdır?

Güneş alerjisi güneş ürtikeri olarakda bilinir. Güneşe maruz kalan ciltte kurdeşen oluşmasına neden olan alerji türüdür. Kaşıntı, kırmızı lekeler ortaya çıkar ve bunların geçmesi kısa süre veya saatlerce sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status