Genel

Halıya Çay Döküldü Nasıl Temizlenir?

“Halıya çay döküldü nasıl temizlenir” konusunda endişeleriniz olabilir. Ve çay lekelerini nasıl gidereceğiniz konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, lüks halınız erken emekli olmaya zorlanabilir.

Hevesli bir çay tiryakisiyseniz ve yanlışlıkla halının üzerine çay döktüyseniz, o anın sizi üzmesine izin vermeyin. Neyse ki, halılarınızdaki hoş olmayan çay lekelerini biraz çabayla çıkarmak için yararlanabileceğiniz birkaç yöntem biliyoruz. Okumaya devam edin ve size şanssızlığınızı nasıl tersine çevireceğinizi gösterelim.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Boş bir sprey şişesine sıcak su ile beyaz sirke ekleyip iyice çalkalayın. Ardından, lekeli bölge üzerine birkaç defa püskürtün. Birkaç dakika bekledikten sonra soğuk bir bez ile lekeyi temizleyin. Sonuç alıncaya kadar spreyi birkaç defa daha kullanın.
  • Halıya çay yeni döküldüyse hemen üzerine bulaşık makinesi parlatıcısından biraz döküp ortalama 1 saat bekleyin. Süre dolduktan sonra soğuk bir havlu yardımıyla lekeli bölgeyi temizleyin. Alternatif olarak, çay lekesi olan bölgeye beyaz sabunu sürüp yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra, ılık bezle temizleyin.
Halıya çay döküldü nasıl temizlenir
halıdan çay lekesi nasıl çıkar
  • Çay lekesi olan halının üzerine az miktarda Arap sabunu döküp yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından, ince bir tül veya havlu ile lekeli bölgeyi temizleyin.
  • Uygun bir kabın içine 1 fincan sirke, bulaşık deterjanı ve az miktarda sıcak suyu alıp karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı halıdaki çay lekesine döküp temiz bir havlu yardımı ile lekeyi temizleyin. Sonrasında, saç kurutma makinesini uzak mesafeden tutarak halıyı kurutun.

Beyaz Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir kabın içine 2 su bardağı soğuk su ile 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını ekleyip köpürtün. Daha sonra, temiz bir bezi bu suyun içine batırıp sıkın. Ortaya çıkan köpüğü lekeli bölgeye tampon yaparak uygulayın. Leke temizleninceye kadar aynı işlemi tekrarlayın.

Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Bulaşık deterjanı, beyaz sirke ve ılık suyu güzelce karıştırıp halı üzerindeki kurumuş çay lekesine bir bez ile uygulayın. Böylelikle, lekenin kolaylıkla çıktığına şahit olacaksınız.

Alternatif olarak, lekeli olan halıya maden suyu dökerek lekeleri temizlenebilir hale getirebilirsiniz. Bunun için halıya döküp birkaç dakika bekletin. Daha sonra, temiz ve ılık bir bez ile lekeyi ovalayın.

Halıdan Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen şekerli çay lekesini geçirmek için uygun bir kabın içine bir fincan sıcak su ile 1 paket karbonatı alıp karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı lekeli olan bölgeye döküp belli bir süre bekleyin. Sonrasında, ılık bir havlu yardımı ile lekeyi ovalayıp temizleyin.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status