CinsellikGebelikSağlık

Hamileliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur Mu?

Birçok hamile kadın, Hamileliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki düşüğe yol açabileceğini düşünür. Düşük, gebeliğin 20. haftasında yani gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen gebelik kaybıdır. Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 15 ila 20’si düşükle sonuçlanır. Ve çoğu kadın hamile kaldıklarının ve düşük yaptıklarını bile bilmiyorlar. Ama seks bunun nedeni değil, her zaman değil.

 

Gebeliğin İlk Haftalarında İlişkiye Girmek Doğru Mu?

Gebeliğin İlk Haftalarında İlişkiye Girmek Doğru Mu
Gebeliğin İlk Haftalarında İlişkiye Girmek Doğru Mu

 

Hamileliğin ilk haftalarında cinsel ilişkiye girmek genellikle doktorlar tarafından yasaklanır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında cinsel ilişkiye girilmesi, düşük riskini doğurabilir. Bunu önlemek için gebeliğin ilk 3 ayı dışında, gebeliğin son ayına kadar anne adayı rahat ettiği pozisyonda cinsel ilişkiye girebilir.

Hamileliğiniz sağlıklıysa eşinizle seks yapabilirsiniz. Ancak güvenli ve rahat pozisyonlara yönelmelisiniz. Partnerinizle seks yaparken rahminizdeki amniyotik sıvı bebeğinizi koruyacaktır. Bu yüzden endişelenmeyin, eşinizle seks yapmak bebeğinize zarar vermez. Ancak plasenta previa gibi herhangi bir komplikasyonunuz varsa cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

 

2 Haftalık Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

2 Haftalık Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi
2 Haftalık Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi

 

Hamilelik cinsel ilişkiye engel değildir. Ancak birçok kadın bebeğine bir şey olacağı endişesiyle cinsel ilişkiye girmekten kaçınıyor. Aslında, herhangi bir sorun yaşamayan, düzgün ilerleyen hamileliklerde son 4 haftaya kadar cinsel ilişki yaşanmasında sakınca yoktur.

 

Hamilelikte En İyi Cinsel Pozisyonlar Hangileri?

Hamilelikte En İyi Cinsel Pozisyonlar Hangileri
Hamilelikte En İyi Cinsel Pozisyonlar Hangileri

 

Rahat olduğunuz sürece, hamilelik sırasında çoğu cinsel pozisyon uygundur. Oral seks hamilelik sırasında da güvenlidir. Hamileliğiniz ilerledikçe, neyin en iyi sonucu verdiğini bulmaya çalışın. Karşılıklı zevk ve rahatlığı göz önünde bulundurduğunuz sürece, yaratıcılığınızın devralmasına izin verin.

 

Düşük Yapmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Düşük Yapmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz
Düşük Yapmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

Gebeliğin ilk 20 haftası içerisinde, hamileliğin kendiliğinden sona ermesine düşük yapma denir. Düşük yapma genellikle ilk 13 hafta içerisinde meydana gelir. Özellikle ilk 3 ay anne adayı beslenmesine dikkat etmeli ve hareketlerini sınırlayıp strese girmekten kaçınmalı. Her ne kadar düşük riskinde anneler kendini suçlasa da aslında birtakım yaygın nedenlerden kaynaklı düşük vakası belirir.

Düşük riskini önlemek için aşağıdaki durumları önemseyin:

  • Ellerinizi sık sık yıkayın ve böylelikle, viral hastalıklardan ve bakterilerden korunarak sağlıklı bir gebelik süreciniz gerçekleşir.
  • Sigara içen anne adayında düşük ve ani bebek ölümü riski fazladır. Bu sebeple, sigara içmemenizi tavsiye ederiz.
  • Gıda kaynaklı hastalıklar da düşük riskini doğurabilir. Bunu önlemek için çiğ yiyeceklere dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın, et, balık ve yumurtayı tavsiye edilen sıcaklıkta pişirin, taze ürünleri iyi bir şekilde yıkayın, et ve balığı satın aldıktan sonraki 1-2 gün içinde kullanın veya dondurun.
  • Hamilelikte obezite, erken doğum, preeklampsi, gebelik şekeri ve her türlü gebelik kaybı riskini doğurur. Bu sebeple, hamilelikte kilonuzu kontrol altında tutmanız gereklidir.
  • Dengeli, sağlıklı ve zengin beslenerek düşük riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
  • Gebelikte rutin kontrolleri aksatmamak, sağlıklı bir gebelik için son derece önemlidir. Doktorunuzla sürekli iletişimde olmanızı tavsiye ederiz.
  • Hamilelikte cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar düşük riskini artırabilir. Bunu önlemek ve hamilelikte de cinsel ilişkiye girmek için gerekli testleri yaptırın ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status