GebelikGenel

Hamilelik Belirtileri Nelerdir | İlk belirtiler ve Kesin Belirtiler

Gebelikten şüphe duyuyorsanız, hamile misiniz merak ediyorsanız ve emin olmak istiyorsanız, bu süreçte ilk yapacağınız şey gebelik testi alıp, denemelisiniz. Gebelik testi yönteminin dışında da erken hamilelik belirtileri olabilir. Sizlere bu yazımızda bu erken belirtileri ve kesin belirtileri sunacağız. Hamilelik belirtileri nelerdir ve nasıl kesin emin olabiliriz hakkında ipuçları vereceğiz.

Öncelik yazı başında belirtmem gerekir ki bu belirtiler her kadında değişebilir, fakat erken gebelik belirtileri herkeste aynıdır. Bu belirtiler aynı şekilde ilerleyen gebeliklerinizde de alabilirsiniz. Eğer menstruasyon yani adet kanaması gecikmesi en büyük gebelik belirtisidir. Fakat kesinlik tabi ki de taşımamakta yani hormonel bir durum olduğu için, stresten de gecikme yaşanabilmektedir.

İçindekiler

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir
Hamilelik Belirtileri Nelerdir

 

Gebelik öncesinde en sık görülen belirtileri vereceğiz yalnız belirtmemizde fayda var bu belirtiler kesinlikle hamile olduğunuz anlamına gelmiyor. En kesin yol en yakın eczaneden gebelik testi alıp uygulamaktır.

 

Sık Görülen Hamilelik Belirtileri

 

Sık Görülen Hamilelik Belirtileri
Sık Görülen Hamilelik Belirtileri

 

Aşağıda sık görülen hamilelik belirtileri verilmiştir, daha sonrasında konu başlıkları şeklinde açıklayacağız.

 • Adet gününde gecikme,
 • Göğüslerde ağrı şikayeti,
 • Bazal olarak vücut ısısında artış,
 • Sabahları mide bulantısı,
 • Sık idrara çıkma,
 • Yorgunluk

Bu sorunların tamamı ile ilgili bir şikayetiniz var ise lütfen gebelik testi ile bu durumu kesinleştirin.

 

Lekelenme ve Kramplar

 

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

 

Döllenme olmadan bir kaç gün önce döllenmiş yumurta rahmin duvarına yapışır, gebelik öncesi ilk belirtilerden bir tanesi lekelenmeler ve kramplardır.

Yumurta oluşumu adet kanamasından sonra 6 – 12 arasında oluşur. Tıp dilinde implantasyon kanaması olarak adlandırılan bu olay sonrasından kramplara neden olur. Bu kramplar bazen çok şiddetlenebilir hatta kanamalı olarak meydana gelebilir. Fakat bu her kadında farklıdır, bazı kadınlarda hafif şiddetli olarak da görülebilir. Kram ile gelen kanama genelde beyaz renklidir.

Gebelik süreci başladığından itibaren vajina duvarları kalınlaşır, ve bu büyüme kaynaklı vajinada akıntı meydana gelir.

Bu akıntılar zararsızdır, gebelik boyunca sürer ve sağlık açısından bir sorun oluşturmaz. Fakat vajinada farklı durumlar mevcutsa örneğin akıntıda kötü bir koku olması halinde

Bu akıntı zararsız olmakla beraber gebelik boyunca devam edebilir ve tedavi gerektirmez. Fakat vajinada farklı durumlar oluşuyorsa, vajinal akıntıda kötü koku varsa, yanma ve kaşıntı şikayeti varsa doktorunuza görünebilirsiniz.şarttır. Bu tür durumlar mantar yada bakteri oluşumu göstergesi olabilir.

 

Göğüslerde Değişiklikler

 

Gebeliğin ilk göstergesi göğüslerde ki değişimlerdir. Elbette hamilelik döneminde hormon düzeyiniz hızla değişmektedir. Göğüslerde şişlik, morarma ve sızlama oluşacaktır. Bu belirtiler gebelikten sonra 2 hafta içinde ortaya çıkan ilk belirtilerdir. Aynı zamanda meme başı ve çevresi koyulaşmaktadır.

Göğüslerde ki değişimler her zaman hormonlardan kaynaklanmayabilir, erken belirtilerde vücutta değişen hormonların etkisine vücudun alışması zaman alacaktır. Tüm bu süreçler içerisinde göğüslerde ağrı, sızı duyulabilir.

 

Yorgunluk

 

İlk belirtiler arasında sürekli yorgunluk, kendini enerjik hissetmemeyi de koyabiliriz. Alışılmadık şekilde kendinizi hafta boyunca yorgun hissediyorsanız bu gebelik belirtisi olabilir. Peki bunun sebebi nedir? Genelde gebelikte bol seviyede progesteron hormonu salgılanır aynı zamanda kan şekeriniz ve kan basıncınız düşer. Vücudunuz bu tepkilere kan üreterek katkı sağlar, eğer yorgunluk şikayetiniz varsa bol bol dinlenip, protein ve demir içeren yiyecekler tüketmelisiniz.

 

Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)

 

Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)
Mide Bulantısı (Sabah Bulantısı)

 

Gebeliğin en belirgin belirtisi ise tabiki sabah bulantısıdır. Her gebe bu durumun farkına varmayabilir, sabah bulantısının en temel sebebi gebelik hormonlarına destek olmak için mide bulantısı ile vücudun tepki vermesidir. Bu en çok sabah vakitlerinde rastlansa da günün ilerleyen saatlerinde de görünebilir.

Bunun yanında bazı kadınlarda aşerme denilen, bazı gıdaları aşırı isteme durumu ortaya çıkar. Bu yiyecekler çok değişkendir, daha önce anne adayının çok sevdiği yiyecekler olduğu gibi daha önce çok sevmediği bir gıda da olabilir. Bunun yanı sıra tiksinme duygusu da bu süreçte çok etkendir. Gebelikte burun kokulara karşı çok hassaslaşır. Bulantı, kanama gibi belirtilerde olsa da 13. ve 14. hafta sonrasında giderek azalır. Bebeğinizin en iyi gelişimini sağlamak için bu dönemde sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz.

 

Gebeliğin Diğer Erken Belirtileri

 

Gebelik sürecinde hormonların sürekli değişmesinden dolayı aşağıda ki belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

 • Kabızlık: Gebelil döneminde vücutta progesteron salgılanır bu hormon kabızlığa sebep olmaktadır. Bu salgı gıdaların bağırsaktaki geçişlerini yavaşlatmaktadır. Uzmanlar bu sorunun çözümü olarak bol bol su içmek, yüksek lifli gıdalar yemek ve egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.
 • Ruh hali: Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde hormon değişimlerinden ötürü ruh halinde değişimler yaşanır.
 • Sık idrara çıkma: Hamilelilte hormon düzeyinde değişim ile beraber altıncı ve sekinci haftadan sonra sık sık idrara çıkma durumu ortaya çıkmaktadır.
 • Baş ağrısı ve sırt ağrısı: Bu süreçte görülen en büyük sorunlardan birisi de gebeler de ortaya çıkan baş ağrısı ve bel ağrısı şikayetleridir.
 • Baş dönmesi ve bayılma: Düşük kan basıncı ve düşük kan şekerinin etkisi ile baş dönmesi yaşanabilir.

Bu belirtilerin hepsi kesinlikle görülecek diye bir durum söz konusu değildir, ikisi yada üçüde oluşabilir, bu belirtiler sizde ciddi rahatsızlık oluşturuyorsa lütfen jinekoloğunuza kontrol amaçlı görününüz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status