Gebelik

Hamilelikte Kefir Faydalı Mı

Hamilelikte kefir içilir mi? Hamilelikte kefir bebeğe kilo aldırır mı? Kimler kefir içmemeli? Kefir laktoz içerir mi? Kefir helal mi, haram mı gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

İnek veya keçi sütünden özel bir maya mantarı ile hazırlanan, tadı ayrana benzeyen, ekşimsi içeceğe kefir denir. Kökeni tee Kafkasya’ya dayanan kefir, Rusça’da “keyif veren” manasına gelmektedir. Özellikle Kafkasya bölgesinde çok eski yıllardan beri yapılan kefir, süt asidi ile alkol fermantasyonu yardımı ile hazırlanan, koyu kıvamı olan, köpüklü ve hafif ekşi fermente bir süt ürünüdür.

Hamilelikte Kefir İçmenin Faydaları

  • Sindirim sisteminin çalışmasına yardım eder.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Bebeklerde meydana gelecek egzamanın önüne geçer.
  • Bebekleri yemek alerjisine karşı korur.

Hamilelikte Kefir Bebeğe Kilo Aldırır Mı

Kefir, uzun süre tokluk hissi sağlar, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardım eder, kabızlık ve şişkinlik sorunlarını engeller. Ayrıca açlık krizlerini önleyip sindirim sistemini de sorunsuz çalışmasını sağlar. Kısacası, kefir özellikle zayıflamak isteyen kişilerin diyet programlarında yer alan mükemmel bir içecektir.

Hamilelikte kefir
Hamilelikte kefir bebeğe kilo aldırır mı

Hamilelikte kefir içimi ise, bebeğin gelişimine katkı sağlayacak fakat bebeğe herhangi bir kilo aldırma gibi durum söz konusu değildir. Ancak hamilelik sürecinde anne adayları kefiri günde 1 bardak içebilirler.

Kimler Kefir İçmemeli

Her yaştan kişiler kefiri rahatlıkla tüketebilir. Ancak laktoz intoleransı olan kişiler kefiri tüketirken daha dikkatli olmalılar. Ayrıca mide aşırı yüklü olduğunda kefir tüketilmesi önerilmez. Bunun yanı sıra, kefiri aşırı tüketmemeye de dikkat edilmelidir.

Bunun yan sıra, “kefir açıldıktan sonra kaç gün içinde tüketilmeli?” sorusu da oldukça merak ediliyor. Kefiri son kullanım tarihine kadar +2 – +4 ⁰C de buzdolabında sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekiyor. Kapağı açıldıktan sonra ( +2 – +4 derecede buzdolabında ) 3 gün içerisinde tüketilmelidir.

Kefir Laktoz İçerir Mi

Sütten yapılan kefir, neredeyse hiç laktoz içermez. Bundan dolayı, laktoz içermeyen ürünleri kullanamayan kişilerin rahatlıkla kefir tüketebilecekleri iddia edilmektedir. Ancak yine de laktoza karşı herhangi bir alerjiniz veya özel bir durumunuz bulunuyorsa, ürünü satın almadan önce içeriğine göz atın.

Kefirin Zararları Nelerdir?

Normal şartlarda kefirin herhangi bir zarar olmadığını uzmanlar söylüyor. Ancak kefiri aşırı tüketimde birtakım yan etkilerle karşılaşılması mümkündür. Özellikle bağırsak, mide krampları ve kabızlık gibi problemlere neden olabilir.

Ayrıca AIDS ve benzeri hastalıklara sahip kişiler için de zararlı olabilir. Zira, bu tür hastalıklar genel olarak zayıf bağışıklık sistemlerinde ortaya çıktığı için kefir tüketmek ise, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde farklı enfeksiyonlara neden olabilir. Bundan dolayı, bu tip rahatsızlığı olan kişilerin kefir tüketmeden önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, “kefir helal mi haram mı?” sorusu internette çok aranır olmuş. Sarhoş edici alkollü içkiler arasında yer almadığı için kefir tüketmek haram değildir. Kefirin böyle bir etkisi olmadığı için gönül rahatlığıyla tüketilebilir, caizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status