GenelSağlık

Hangi Vitamin Hapını Kullanmalıyım | Faydalı Vitamin Hapları

Piyasada satılan vitaminleri mercek altına alıp, her birinin içeriğini beraber inceleyeceğiz. Fakat burada önemli olan konu  kan tetkiklerinde çıkan değerlerdir.

Kan tahlilinde çıkan değerlere göre bir vitamin hapı seçimi yapmalısınız. Fakat vitamin hapı kullanmak için illaki hasta olmak ya da değerlerinizin düşük olması gerekmiyor.

Fiziksel yorgunluğunuzu azaltmak ve daha zinde olmak, unutkanlık probleminizi çözmek içinde multivitamin desteği alabilirsiniz. Bunların size zararı olmaz zaten fazla olan vitaminler vücuttan idrar yoluyla atılmaktadır.

 

İçindekiler

Vitamin Hapları İsimleri

 

Vitamin Hapları İsimleri 
Vitamin Hapları İsimleri

 

Türkiye’de bulunan ve satılan vitamin haplarından en ünlülerini yazımda fiyatları ve içerdiği mineral ve vitaminler ile birlikte vereceğim. Şu anda en popüler vitamin hapları;

 

 • Pharmaton,
 • Supradyn All Day,
 • Centrum,
 • New Life Efa-Vit,
 • Arkopharma Royal Jelly 1500 mg,
 • Allergo Vitaglucan Vitamin Şurup 150 ml,
 • Eczacıbaşı Medigard Vitamin,
 • Solgar,
 • GNC,
 • Omnivit,
 • Stimol haplarının incelemesini yapacağım.

 

Platformlarda en çok reklamını gördüğümüz Pharmaton ve Supradyn ile yazıma başlıyorum.

 

Pharmaton Vitamin Hapı

 

Pharmaton Vitamin Hapı
Pharmaton Vitamin Hapı

 

Bildiğiniz üzere şu anda televizyon reklamlarında çokça karşılaştığımız Pharmaton ürününün diğer vitamin haplarından öne çıkan en büyük tarafı Ginseng (Panax G115) içermesidir.

 

Ginseng (Panax G115) Ne İşe Yarar?

 

Ginseng (Panax G115) yapılan araştırmalara göre bu etken maddenin unutkanlığa, erken boşalmaya, ereksiyon bozukluğuna, fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı iyi geldiği söylenmektedir.

Fakat bunlara etki etmesi için tavsiye edilen kullanım miktarı 200-400 mg arasında değişmektedir.

Pharmaton kapsülün içindeki oran 40 mg olmaktadır. Yani size tavsiyem sırf bu etken madde için ve Ginseng ’in bu faydaları için bu ürünü almayın, direk Ginseng (Panax G115) hapı da kullanabilirsiniz.

Fakat tabi ki bu ürün bir vitamin takviyesidir ve Pharmaton Ginseng (Panax G115) yanında 11 vitamin ve 7 mineral içerir.

 

Pharmaton Ginseng Vitamin Hapı Kimlere Tavsiye Edilir

 

Bu multi vitamin genelde;

 • Çok çalışan ve efor gösteren çalışanlara tavsiye edilir. Çünkü fiziksel ve mental performansı arttırdığı bir nevi yorgunluğu azalttığı söylenmektedir.
 • Sınava hazırlanan ve mental olarak yoğun koşullarda çalışan öğrencilere tavsiye edilir.
 • Spor ve egzersiz yapan ve çabuk yorulan bireylere tavsiye edilir.

 

Birde Pharmaton Vitamin Kapsülüne dair kullanıcılardan bana gelen ve en çok sorulan soruda; “Pharmaton kilo aldırır mı?” sorusudur. Bu soruya da yeri gelmişken cevap vereyim.

 

Pharmaton Kilo Aldırır Mı

 

Şimdi en çok merak edilen konuya cevap vereyim, bazı vitaminlerin iştah arttırdığı doğrudur. Çoğu internet sitesinde gördüğüm kadarıyla lizin aminoasidinin iştahı arttırdığı yazılmıştır. İlk olarak bu konuya açıklık getireyim lizin aminoasitti yani lesitin iştahı arttırmaz.

Prospektüste soya lesitin diye geçer, sizde araştırabilirsiniz, hatta soya lesitini sindirimi kolaylaştırır. Fakat B1(Tiamin) vitaminin az da olsa iştah arttırdığı görülmektedir.

Açıkça şunu söyleyebiliriz, bünyeden bünyeye değişse de Pharmaton az da olsa iştah arttırabilir fakat kilo aldırmaz.

 

Supradyn All Day Vitamin Hapı

 

Supradyn All Day Vitamin Hapı
Supradyn All Day Vitamin Hapı

 

Suprdayn All Day vitamin takviyesinin içeriğine bakacak olursak diğer vitaminlerin prospektüsünden farklı olarak Koenzim Q10 molekülünü görürüz.

Supradyn All Day’in prospektüsünde görüldüğü üzere genel anlamda pharmaton ile aynı vitaminler ve yaklaşık aynı değerlerde sunuluyor.

Vitamin ve Minerallerden farklı maddeler olarak Pharmaton’un Ginseng maddesini ve Suprady’in Koenzin Q10 ve Soya lestini maddesini gözlemliyoruz.

Supradyn kullanıcılarının iştah arttırdığı yönünde geri bildirimlerini gözlemlemek mümkün.

 

Koenzim Q10 Ne İşe Yarar

 

Koenzim Q10 öyle bir moleküldür ki tabiri caizse her derdin ilacı diyebiliriz. Yaşlanmayı yavaşlattığı söyleniyor, hatta Avrupa takviye olarak 40’lı yaşlardan sonra sıkça kullanılıyor.

Enerji üretimine katkı sağlıyor, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, Kanserden koruduğu da kesinleşmese de söylentiler arasında. Bunun yanı sıra tansiyonu düşürücü bir etkisi var ve daha önce de belirttiğim üzere cilt de iyi geliyor yaşlanmayı geciktiriyor.

Şimdi gelelim bu etken maddenin Supradyn All Day kısmına, Koenzin Q10 çok pahalı bir molekül, eğer bunu vitamin haplarından farklı olarak sadece Koenzim Q10 içeren hap şeklinde alsanız büyük miktarlar ödersiniz.

Uzmanlara göre bu molekül günlük kullanımda 18 yaşından büyük kişiler için 22 ila 400 miligram arasında değişiyor. Bu aralığın değişmesinin sebebi kullanım alanlarının çok ve farklı olması, mesela kas kontrol hastalığını tedavi etmek için günlük olarak 5 ila 30 mg aralığında alınması gerekirken bu rakam Alzheimer tedavisinde 90-360 mg aralığına çıkabiliyor. Yalnızca Koenzim Q10 desteği almak isterseniz en yakın eczaneye başvurabilirsiniz.

Supradyn All Day’de ise 3 mg bulunuyor, bu oldukça düşük bir rakam olarak göze çarpıyor. Fakat yine de büyük bir hastalığınız yoksa kötü bir rakam sayılmaz. Bunun yanı sıra içeriğinde 14 vitamin ve 12 mineral bulunuyor.

 

 

CENTRUM Advance Multivitamin Tableti

 

CENTRUM Advance Multivitamin Tableti
CENTRUM Advance Multivitamin Tableti

 

İçerisinde 25 adet vitamin ve mineral bulunduran dünyaca ünlü bir multi vitamin takviyesi olan Centrum, yorgunluğu önleyici, zinde tutma özelliği ile öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra vücudun bağışıklık sistemine yardımcı bir takviye olarak öne çıkmaktadır.

 

STİMOL Şase Vitamin Takviyesi

 

STİMOL Şase
STİMOL Şase

 

Sizlere Stimol şaseyi de tavsiye edebilirim. Genelde bunu sporcular kullanır. Stimol doping değildir, kilo aldırmaz ve uyku düzensizliğine sebep olmaz. Yetişkinlere günde 3 şase içecek şekilde tavsiye edilmektedir. Çocuklara ise günde 2 şase şeklinde tavsiye edilmektedir.

Her bir şase de 100 g Citrullina Malat aktif maddesi içerir.

Basketbol Milli takımımızın kondisyon antrenörlüğünü yapan Ozan Şirikçi bir konuşmasında sitrülin malat kullandığını belirtmişti, bunun Stimol mu olduğunu bilmiyorum fakat olma olasılığı yüksektir.

 

Stimol Şase Kimlere Tavsiye Edilir

 

Stimol vitamin takviyesinden ziyade bir ilaçtır. Bu ürünü kullanmadan önce bir doktora danışabilirsiniz. Stimol şu durumlarda kullanılır;

 

 • Enerji düşüklüğü probleminiz varsa,
 • Devamlı yorgunluk ve halsizlik hissediyorsanız,
 • Spor sonrasında çok güç kaybı yaşıyorsanız hiçbir enerjini kalmıyorsa,

 

Sporculara tavsiye edebileceğim bir üründür, yoğun idman sonrasında yorgunluğunuzu kontrol altına alır, kas ağrılarına karşı da bir çözümdür.

 

New Life Efa-Vit Vitamin Şurubu

 

New Life Efa-Vit Vitamin Şurubu
New Life Efa-Vit Vitamin Şurubu

 

New Life Efa-Vit balık yağı ile önde çıkan bir üründür. Kapsül ve şurup olarak satılmaktadır. Şurup olanı daha çok çocuklara hitap etmektedir. Meyve ilaveli olması ve çok fazla balık tadı ve kokusu olmaması çocuklara yönelik olduğunu göstergesidir.

New Life Efa-Vit Omega 3 yağı, EPA ve DHA içermektedir. Bunlardan başka içeriğinde 12 adet vitamin barındırmaktadır. Şimdi gelelim Omega 3, EPA ve DHA’nın faydalarına;

 

Omega 3 Ne işe Yarar | EPA ve DHA Nedir

 

Omega 3 vücut için gerekli olan fakat vücutta üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken bir yağ asitidir. Bebeklerde zekâ gelişiminde ve görme kabiliyetinin gelişiminde etkilidir, okul çağı çocuklarda ise zihinsel gelişimde katkıda bulunur.

Kadınlarda ise ciltte kırışıklıkların oluşmasını yani yaşlanmayı önleyici bir özelliği olduğu görülmüştür. Ayrıca depresyonun önleyici ve psikolojik problemlerin giderilmesinde etkin bir rol oynadığı araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Günlük alınması gereken miktar 250-500 mg arası değişmektedir.

EPA-DHA ise Omega 3 içerisinde bulunan yağ asitleridir. Bu yağ asitleri kalp ve beyindeki hücre zarlarına destek olmaktadır. DHA daha çok beyin sağlığına, EPA ise kalp sağlığına iyi gelmektedir. Bu yağ asitleri beyin, zekâ ve hafıza gelişimi için oldukça önemlidir.

New Life Efa-Vit günlük kullanımı 1 ila 4 yaş için bir tatlı kaşığı, 4 yaş üzeri çocuklar için ise günlük 1-2 tatlı kaşığı olmaktadır. Şurup kullanıyorsanız kullanmadan önce mutlaka çalkalayınız.

 

Balık yağının E vitamini ile alınması gerekir ve bu üründe E vitamini de mevcuttur. Bu ürün ayrıca IFOS (The International Fish Standards) onaylıdır.

 

Allergo Vitaglucan Vitamin Şurubu

 

Allergo Vitaglucan Vitamin Şurubu
Allergo Vitaglucan Vitamin Şurubu

 

Allergo vitamin takviyesi yine çocuklara ve bebeklere şurup şeklinde verilen ve C vitamin ihtiyaçlarını karşılayan bir multi vitamindir. Hem çocuk hem de yetişkinler için kullanılabilir. İçerisinde Çinko, C vitamini ve Beta Glukan bulunur.

Beta Glukan yulaf, arpa bakterilerinin, mantarların, alglerin, bitkilerin hücre duvarında bulunan şekerlerdir. Beta Glukan’ın en büyük faydası fiziksel yorgunluğu gidermesi ve stres altında tehlikede olan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir.

Allergo Vitaglucan daha çok C vitamini, Çinko ve Beta Glukan’a yoğunlaşmış bir takviyedir.

 

Vitamin Hapı Seçiminde Kan Tahlilinin Önemi

 

Vitamin Hapı Seçiminde Kan Tahlilinin Önemi
Vitamin Hapı Seçiminde Kan Tahlilinin Önemi

 

Her zaman aile hekiminize gidip detaylı bir kan tahlili yaptırabilirsiniz. Detaylı bir kan tahlili derken vücuttaki tüm değerlere bakılanı kast ediyorum, bunun içinde hormon değerlerine bakılan testte oluyor.

Birde şöyle bir durum var gerekmedikçe ya da siz istemediğiniz sürece B12 ve Demir değerlerinize bakmayabilirler. B12 ve Demir değerlerinize de bakılmasını mutlaka rica edin.

Yeni sistemle birlikte kan verdikten sonra size bir barkod veriliyor ve barkodun yanında yazan internet sitesine girip barkod numaranızı yazarak kan değerlerinizi inceleyebiliyorsunuz.

Sonuç sayfasında sizin yaşınızdaki bir bireyde olması gereken değer aralıkları ve sizin değerleriniz yazıyor. Eğer düşük bir değeriniz varsa örnek de gösterdiğim kan tahlilinde ki gibi gösteriliyor.

 

Örnek Kan Tahlili Listesi
Örnek Kan Tahlili Listesi

 

Burada görüldüğü üzere benim Demir değerimde sıkıntı var normalin altında o zaman benim demir takviyesi almam gerekir. Eğer çok gerekli ise doktorunuz size takviye ilacı yazar ya da size multi-vitamin takviyesi almanızı önerir.

İşte bu noktada aşağıda detaylı bir şekilde incelediğim multi-vitamin markaları ve içerdikleri vitamin ve minerallere göre ihtiyacınız olanı seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status