Sağlık

Havlıcan Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır?

Havlıcanın dünyada en çok yetiştirildiği yerler arasında Tayland, Doğu Hindistan ve Endoznezya başta gelmektedir. Halk arasında “havlucan” olarak bilinen havlıcan, ana vatanı Güney Çin’dir. Ülkemizde yetiştirilememesinin sebebi ise imkansız iklim koşullarındandır. Bundan dolayı, havlıcan pek de bilinmemektedir. Ancak bilinmeyen bu bitkinin aslında ne çok faydası olduğunu bilseniz, hemen aktarlara koşar durursunuz.

Bu yazımızda, havlıcana dair en çok merak edilen soruların yanıtlarına yer verdik. Şimdiden keyifli okumalar!

Havlıcan Nasıl Kullanılır?

Havlıcanın zencefil veya zerdeçal gibi baharat olarak kullanımı vardır. Özellikle kök havlıcan kaynatılarak hazırlanan çayını taze ve günlük olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Havlıcan Bal Karışımı Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kullanılır?

Havlıcan bitkisi ile bal karıştırılarak elde edilen macunu tüketmeniz durumunda hem ağız kokusuna hem de çocuklarda alt ıslatma problemine çözüm sağlamış olursunuz.

Havlıcanın Faydaları

  • Ödem söktürücü özelliği sayesinde ödeme bağlı şişkinlikleri yok eder.
  • Baş ağrılarına ve baş dönmelerine iyi gelir.
  • Balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Romatizma ve eklem ağrılarını hafifletir.
  • İştah açıcı özelliği sayesinde kilo almak isteyenlere yardımcıdır.
Havlıcan
Havlıcan faydaları
  • Düzenli kullanımda ağız kokusunu giderir. Ayrıca ağız içinde oluşmuş yara ve aftların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Doğru ve ölçülü miktarda kullanıldığı zaman mide sorunlarına iyi gelir ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Adet düzensizliklerini düzene sokar.

Havlıcan Cinselliğe Faydaları

Vücuda enerji verdiği bilinen havlıcan, cinsellik konusunda da partnerlerin yüzünü güldürmeyi başarıyor. Havlıcan bitkisinin özellikle erkeklerde cinsel gücü artırıcı bir özelliğe sahiptir.

Havlıcanın Zararları

Havlıcanın yararları olduğu kadar zararları da var mı? Aşırı ve dikkatsiz kullanımda birtakım yan etkilerle karşılaşılması muhtemeldir. Bundan dolayı, havlıcanı aşırı tüketmemeye ve günde 1 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılması öneriliyor.

Ayrıca şeker hastaları, yüksek tansiyon hastaları ve mide sorunları olan kişilerin havlıcanı tüketmesi pek tavsiye edilmiyor.

Peki, havlıcanı fazla tüketimde ne gibi yan etkilerle karşılaşılır? Özellikle mide yanması, mide bulantısı, ishal, kusma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bunun yanında, iştah açıcı bir bitki olduğundan kilo aldırabileceği de gözden kaçmamalıdır.

Bunun yanı sıra, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğundan havlıcan tüketirken bol su içmeye özen göstermelisiniz. Zira, havlıcan, vücudun susuz kalmasına ve bununla beraber böbreklerin ve karaciğerin de zarar görmesine neden olabilir. Bir yeri düzeltirken diğer yere zarar vermemeye dikkat ediniz.

Daha önce hiç denemediğiniz bitki veya baharatı kullanmadan önce doktora danışmayı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status