GenelSağlık

Hiatal Yetmezlik Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Hiatal yetmezlik bir çeşit mide hastalığıdır. Yemek borusu ile midenin bağlandığı bölgede anatomik bir düzenek bulunmaktadır. Bu düzenek mide asidinin, yemek borusuna kaçmasını engeller. Bu bölgeye mide kapağı denir. Mide kapağı, birçok elemandan oluşmakta olan bir sistemdir. Yapısı diyaframa ait kas gruplarından oluşmaktadır ve yapısı gereği tek yönlü bir kapak fonksiyonuna sahiptir. Bu nedenle midedeki gıdalar sindirim sisteminin baskısına rağmen yemek borusuna kaçmaz. Kişinin gıdayı çiğnemesi sırasında bu kapakçık açılır ve gıdaların yemek borusundan mideye gitmesine izin verir.

Endoskopik incelemeler sonucunda bu yapının midenin girişinde bulunduğu ve bir çıkıntı halinde olduğu görülmüştür. Yapıda meydana gelebilecek bir bozulma midede bulunan mide asidinin yemek borusuna çıkmasına neden olabilmektedir. Burada meydana gelen bozulmaya da Hiatal Yetersizlik adı verilir.

Genel olarak mide fıtığı ile birlikte görülen Hiatal yetmezlik her durumda birlikte olmayabilir. Yetmezlik üst seviyelere çıkarsa mide fıtığı ve reflü ile bir arada görülür.

Bu hastalık eskiden genellikle 50 yaş ve üzerinde görülmekteyken günümüzde ortaya çıkan sağlıksız besinler sonucu gençlerde hatta çocuklarda bile görülebilmektedir. Genellikle kilo sorunu olan kişilerde görülür.

 

Hiatal Yetmezlik Nasıl Anlaşılır

 

Hiatal Yetmezlik Nasıl Anlaşılır
Hiatal Yetmezlik Nasıl Anlaşılır

 

Hiatal yetmezlik hastalığı üç tetkikle ortaya çıkabilir.

İlk olarak “Üst sindirim sistemi röntgeni” kullanılabilir. Bu röntgen sayesinde yemek borusu, mide ve üst bağırsak görülebilir. İkinci yöntem “endoskopi”. Endoskopi ile midenizin iç kısmı incelenir ve iltihap olup olmadığına bakılır. Ucunda kamera bulunan ince yapılı ve esnek bir cihaz (endoskop) ağızdan mideye indirilir. Son olarak “Özofagus Manometrisi” ile doktorunuz yutkunma sırasında özofagustaki kas kasılmalarını ölçer.

 

Hiatal Yetmezlik Belirtileri Nelerdir

 

Hiatal Yetmezlik Belirtileri Nelerdir
Hiatal Yetmezlik Belirtileri Nelerdir

 

Mide kapağı aşırı kilo alma, fazla yağlı gıdalarla beslenme ya da fazla alkok kullanımı gibi nedenler sonrasında oluşmaya başlar. Hiatal yetmezlik başladığı zaman bazı hastalarda aşırı geğirme, hazımsızlık, ağza acımsı ve ekşi suların gelmesi, sırt ağrısı, ağızda kötü kokular oluşması ya da boğazda yanma hissi olabilir.

 

Hiatal Yetmezlik Tedavisi

 

Hiatal Yetmezlik Tedavisi
Hiatal Yetmezlik Tedavisi

 

Hiatal yetmezlik tanısı konulduktan sonra genellikle ilk uygulanan tedavi bir diyettir ve ilaçlardır. Zararlı gıdalardan mideyi arındırmak olmazsa olmazdır. Kullanılan ilaçlarla da mide asidinin yemek borusunda vs oluşturduğu tahribat azaltılmaya çalışılır. Bazı insanlar sorunları yaşamasına rağmen uzun yıllar boyunca tedavi görmez ve hastalık ilerler. İlaçların etki etmediği bu gibi durumlarda hastalara ameliyat önerilir. Ameliyat genellikle mide yanması ve asit reflüsünü azaltmak için ya da yemek borusunda oluşan iltihap ya da daralma gibi durumlarda yapılır.

Hiatal yetmezliği hayat tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle de bitirebilir ya da engelleyebilirsiniz. Örneğin öğünlerinizi büyük porsiyonlarda değil küçük porsiyonlarda yiyin. Kızarmış ve yağlı yiyeceklerden, domates ve soslarından, alkol, çikolata, nane, sarımsak, soğan ve kafein içeren maddelerden uzak durun. Kullanıyorsanız da dozunu azaltın. Geç saatlerde yemek yemekten kaçının. Akşam yemeklerinizi 6’dan sonra yememeye özen gösterin. Eğer dengesiz bir uyku düzeniniz varsa yatmadan en az 2 – 3 saat önce yiyin. Kilo almamaya özen gösterin, kilo fazlalığınız varsa zayıflamaya çalışın. Sigara içiyorsanız bırakın. Yapay aside sahip asitli içecekler içmeyin. Uyurken yastığınızı 15 santim kadar yükseltin. Başınızın göğsünüzden aşağıda olmamasına özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status