Sağlık

Hipermetropi, Miyopi Nedir | Belirtileri Nelerdir

Göz hastalıklarının şüphesiz en bilinenlerinden olan hipermetropi, miyopi, astigmat, presbiyopi hastalıklarını bu yazımızda genel olarak inceledik. Bu dört hastalığı özellikle içlerinden miyopi, astigmat ve hipermetropi bozukluğu çok yaygın, peki bu göz bozuklukları nasıl ortaya çıkıyor.

Bu göz bozukluklarının nedenleri nelerdir, hangi yaş skalasında daha fazla görülür, bu yazımızda sizlere bu bilgileri sunacağız, hazırsanız başlayalım.

 

İçindekiler

 Hipermetropi Nedir ve Nedenleri Nelerdir

 

Bilhassa kalıtımsaldır. Erken yaşlarda haberdar olunmazsa göz tembelliğine(amliyopi) ya da gözde kaymaya ( şaşılık) ortaya çıkması sebebi olabilir.

Hipermetropi şayet lensin telafi edebileceği sınırlarda ise, insan uzağı da, yakını da görebilir ya da uzağı görür ancak yakını bulanık görür. Bu esnada lensin şekil  değiştirebilmesi amacıyla göz içindeki minik kaslar fazla çalıştığından; gözde aceleci bir tavırla yorulma hissi, göz ağrısı ve baş meydana gelir. Lensin şekil değiştirme kabiliyeti, çocukluk ve gençlikte  iyi olmasına karşın yaş ilerledikçe azalır ve insan öncelik olarak yakını ardından da uzağı görmede zorluk çeker hale gelir.

 

Hipermetropi Nedir

 

Hipermetropi Nedir ve Nedenleri Nelerdir
Hipermetropi Nedir ve Nedenleri Nelerdir

Hipermetropi nedir  Göz küresi  normalden kısadır(miyopinin tersi, miyopide göz uzundur.) Bu kısalık göz merceğinin yakındaki cisimlerden gelen ışınları retina üstünde odaklaştırmasını zorlaştırır . Seyrek korneanın düzlüğü ya da göz merceğinin incelmesi de hipermetropi oluşamasına neden  olabilir .

Normalde bütün çocuklar orta seviyede hipermetropturlar. Gençlik yıllarında bunun seviyesi giderek azalır.Bebeğin ufak ve hipermetrop olan gözü büyüyüp uzadıkça hipermetropi seviyesinde azalma görülür.

Hipermetrop olan ufak çocuklar hem uzağı hem yakını güzel görürler. Zira göz merceğinin odaklama kabiliyeti gözün kısalığını karşılamaya yetecek kadar kuvvetlidir. Hipermetropi çocuklarda şaşılıkla birlikte oluşabilir , zira göz kasları yakını görmek amaçlı güçlü kasılmak zorundadır. Çocuklarda başağrısı ve okumaya karşı alakasızlık buna benzeyen görme dışı semptomları hipermetropi amaçlı uyarıcı sinyallerdir. Miyopi buna benzeyen hipermetropi de kalıtımsaldır.

Miyopi Nedir

 

Miyopi Nedir
Miyopi Nedir

Miyopi nedir gözlerin yakındaki cisimleri tam olarak gördüğü fakat uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir hadir. Miyopi kelimesi Latince  “ saklı göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kişiler uzağı ve iyi görmek amaçlı gözlerini kısarlar.

Miyopi genelde kalıtımsaldır ve 8-12 yaşlarında çocukla

rda meydana gelir .Gençlik yıllarında vücut olgunlastıkça miyopi de olgunlasır büyür ve erişkin yaşta belli bir seviyede kalır. Miyopiyi etkileyen en mühim faktör kalıtım yani ailede miyop kişilerin olmasıdır.çok okuma ,gözleri az ışıkta kullanma ya da beslenme yetersizliği miyopinin ortaya çıkmasına neden olan etkenlerdir.

 

Miyopinin Nedenleri Nelerdir

 

Miyopinin Nedenleri genel olarak gözün oval olmasıdır ve göz merceğinin uzaktaki cisimlerden gelen ışınları retina üstünde odaklaştırmaya yetecek seviyede biçimini değiştirmesi çok zordur imkansızdır. Seyrek miyopinin sebebi korneanın biçiminde bir değişim ya da göz merceğinin şeklinde bir değişim olmasıdır.

Neredeyse tam miyoplarda vücudun büyümesiyle artış gösteren basit miyopi mevcuttur. Miyopi artsa dahi bu normal büyümenin etkisidir.Ergenlik çağında çocuğun vücudu büyüdükçe gözün uzunluğu da değişir ve 6 ayda bir  yeni gözlük kullanım gereksinimi doğabilir.Bu tıpkı büyüyen ayaklara oranlı büyük ayakkabı almaya benzeyen .Miyopi birkaç yılda hızlıca ilerler ,  ardından az değişir.Yirmi yaşlarında oluşan erişkin tipi miyopi de vardır ama genel itibari ile 20-40 yaş aralarında çok az bir değişime uğrar.

 

Astigmat Nedir Nedenleri Nelerdir

 

Astigmat Nedir Nedenleri Nelerdir
Astigmat Nedir Nedenleri Nelerdir

 

Gözün normalden kısaltarak , korneanın eğriliğinin yani kırıcılığının az olması ya da her ikisinin bir arada bulunması sebebiyle , görüntü solgun noktanın arkasında meydana gelir. Göz içerisinde bulunan lens; biçimini değiştirerek (akomodasyon) kırıcılığını çoğaltır ve görüntüyü solgun nokta hakkında taşımaya çalışır.

Astigmatizmanın nedeni genel olarak korneanın düzensizliği ya da çarpıklığıdır. Normal görme için kornea düzgün ve her yönde eşdeğer eğimdir.

Astigmatizmada korneanın eğimi bir tarafta daha çoktur. Diğer bir deyimle kornea basketbol topundan çok amerikan futbol topuna benzer diyebiliriz .Astigmatizmada görüntü yüzeyi dalgalı aynada ya da sirklerdeki çok uzun,çok şişman ya da güçsüz gösteren aynalardaki görüntüyü andırır Astigmatizma kalıtımsaldır. Doğumda oluşabilir ve yaşam süresince değişmeden kalır. Düşük seviyede astigmatizma çok sık görülür ve düzeltilmesi gerekmez.

 

Presbiyopi Nedir ve Belirtileri Nelerdir

 

Presbiyopi Nedir ve Belirtileri Nelerdir
Presbiyopi Nedir ve Belirtileri Nelerdir

İnsanlar yaşlandıkça, yakındaki nesneleri görmeleri zorlaşır , okuma ve yaklaşan çalışma amaçlı gözlük kullanmaları gerekebilir.Buna presbiyopi (yaşlı göz) denir.

40 yaşına gelindiğinde gözün merceği esnekliğini yitirir ve yakındaki cisimler üstünde odaklanamaz. Presbiyopi ortada yaşın kaçınılmaz bir değişikliğidir. okuma gözlükleriyle düzeltme sağlanır. İlerlemesini azaltmak için  bir diyet ya da egzersiz gibi bir tedavisi bulunmamaktadır. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma buna benzeyen bir refraksiyon kusuru olan presbiyop hastalara bifokal ya da multifokal camlar verilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status