CinsellikGenel

İdeal Penis Boyu ve Kalınlığı | Penis Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzar

Bu içeriğimde çok merak edilen ve çok sorulan konulardan birisi olan penis boyu ile alakalı en çok merak edilen soruları cevaplayacağım. Erkeklerde ortalama penis boyu 9 ile 16 cm aralığında değişmektedir. Dünya ortalamasına bakacak olursak, dünya ortalaması 13 cm‘dir.

Peki ortalama penis boyu neden 13 cm‘dir? Öncelikle bu soruya kısaca cevap vermeye çalışalım.

 

Penis Boyu ve Kalınlığı Ne Olmalıdır

 

Penis Boyu ve Kalınlığı Ne Olmalıdır
Penis Boyu ve Kalınlığı Ne Olmalıdır

 

Genetik anlamda erkekler ve kadınlar birbirlerini tamamlayıcı olarak yaratılmıştır. Erkeğin penis boyu ile vajinanın uzunluğunun benzer olması gerekir.

Kadınlarda da erkekler gibi vajina uzunluğu yaklaşık 9 ile 16 cm arasına kadar uzayabilmektedir, normalde daha kısadır fakat ilişki sırasında tıpkı erkeklerde ki gibi uzayabilmektedir.

O halde penis boyu 13-14 cm olan erkek neden penisini büyümek istiyor?

Ortalama vajenin uzunluğunun 9-16 cm aralığında olduğunu göz önüne alırsak, penis boyu 20 cm dahi olsa, burada penisin gideceği bir yer yoktur.

Burada en çarpıcı nokta ise kadınlarda vajina özellikle 1/3 ilk giriş kısmı hassastır, yani arka kısımlar basınca duyarlı değildir ve hassas değildir. O zaman 15-16 cm vajina uzunluğu olan kadının ilk 5-6 santimetresi basınç yoluyla uyarılmaya ve zevk almaya duyarlıdır. Dolayısıyla sizin penis boyunuz 20 cm dahi olsa çokta bir anlam ifade etmiyor.

O sebeple kadınların büyük penisten değil, büyük kalpli erkeklerden hoşlandığını söyleyebiliriz. Fakat bu açıklamalara rağmen “Penis boyum normal fakat büyütmek istiyorum.” diyorsanız, penis büyütücü içeriklerimize göz atabilirsiniz.

 

 

Türkiyede ve Dünyada Penis Boy Ortalaması Nedir

 

Türkiyede ve Dünyada Penis Boy Ortalaması Nedir 
Türkiyede ve Dünyada Penis Boy Ortalaması Nedir

 

Sizlere bu bölümde penis boy ortalaması ile ilgili bir çalışma sunmak istiyorum. Bu çalışmalardan 2’si ülkemizde yapılmıştır, 1 çalışma ise yurtdışı menşeilidir.

Türk erkekleri ile yapılan ve yaklaşık 20 yaş civarında 1132 kişinin katıldığı bir çalışmada oluşan sonuçlar şu şekildedir. Penisin sertleşmemiş boyutu 9.3 cm ve sertleşmiş yada uzatılmış boy da diyebiliriz 13.7 cm’dir. [Penile length and somatometric parameters: a study in healthy young Turkish men]

 

1.Çalışma

1132 Türk Erkeği, Yaş Ortalaması 20

Penisin Sertleşmemiş Boyu 9.3 cm / Penisin Sertleşmiş Boyu 13.7 cm

 

Bir diğer çalışma da ise 2276 kişi ele alınmış ve çalışmaya katılan erkeklerin yaş ortalaması yaklaşık 20 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada oluşan sonuçlar ise sertleşmemiş penis boyu 8.9 cm, sertleşmiş penis boyu ise 13.9 cm olarak ölçülmüştür. Ayrıca bu çalışmada birde çap ölçülmüştür. Sertleşmeden önce oluşan penis çapı 8.8 cm olarak ölçülmüştür. [Relationship between penile size and somatometric parameters in 2276 healthy young men]

 

2.Çalışma

2276 Türk Erkeği, Yaş Ortalaması 20

Penisin Sertleşmemiş Boyu 8.9 cm / Penisin Sertleşmiş  Boyu 13.9 cm

Ortalama Penis Çapı 8.8 cm

 

Türkiye’de durum yukarıda ki şekildedir, peki dünya da penis boyu ortalaması ne kadardır. Uluslararası bir çalışma olan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden 15521 erkeğe yapılan çalışmada ise sertleşmemiş penis uzunluğu 9.1 cm, sertleşmiş uzunluk ise 13.2 cm olarak kayda geçilmiştir. Ayrıca bu çalışmada da penis çapı ölçülmüş sertleşmemiş penis çapı 9.3 cm, sertleşmiş penis genişliği ise 11.6 cm olarak ölçülmüştür. [Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15,521 men]

 

3.Çalışma

Penisin Sertleşmemiş Boyu 9.1 cm / Penisin Sertleşmiş  Boyu 13.2 cm

Ortalama Penis Çapı Sertleşmemiş 9.3 cm / Sertleşmiş 11.6 cm

 

Bu çalışmalarda görüldüğü gibi aslında Türk erkeği de diğer erkeklerde ortalama 13 cm boy ortalamasına sahip durumda, çok farklı bir sonuç ortaya çıkmıyor.

Sonuç olarak sertleşmemiş bir penisin boyu 9 cm civarı, sertleşmiş penisin boyu da 13 ila 14 cm civarı arasında olması normaldir.

 

Penis Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzar

 

Penis Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzar
Penis Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzar

 

Bir diğer sık sorulan soru ise erkeklerde penis kaç yaşına kadar uzar sorusudur. Aşağıda ki tabloda yaşlara göre ortalama penis uzunluğu verilmiştir.

 

Erkeklerde penis boyu uzama çizelgesi
Erkeklerde penis boyu uzama çizelgesi

 

Peki penis boyu ve kalınlığı nasıl ölçülür. Bunu da aşağıda ki görselden görebilirsiniz, penisin gerdirilmesi yada ereksiyon yalinde ucundan tutarak mezura yada metre ile penis kökünden itibaren aşağıda ki şekilde ölçülebiliyor.

 

Penis Nasıl Ölçülür
Penis Nasıl Ölçülür

 

Erkeklerde testesteron salgılanma dönemleri vardır ve penis büyümesi bu dönemlere denk gelir. Burada kriter aslında bakacak olursak 11 yaştır, 11 yaş için aslında ortalama erken ergenlik dönemi diyoruz.

Tabi ki herkesin ergenliğe girme yaşı birbirinden farklıdır. Kimisinde daha 13 yaşında sakal, bıyık çıkarken kimi erkekte de bu 17 yaşında olur.

Özellikle genç arkadaşlardan zaman zaman vesveseye kapılıyor. Diyelim ki “Penisinizi 13 yaşında ölçtünüz diyelim ki 9 cm geldi, arkadaşınız ölçtü 13 cm geldi, aynı yaştayız acaba bende bir sıkıntı mı var” gibisinden bir kuruntuya giriyorsanız. Size cevabım bir sıkıntı yok olacaktır. Çünkü 11 ila 20 yaş arasında bir kimsenin penisinin nerede ne kadar uzayacağını bilemeyiz.

Yani diyelim ki sizin 16 yaşına kadar penisiniz 11 cm’dir(dünya ortalaması 13 cm) fakat 16 ila 20 yaş arasında 20 cm olur. Bunu maalesef önceden bilme şansımız yoktur.

O sebeple nihai olarak 20 yaşını beklemek gerekir, penis boyunuz bu yaşta belli olacaktır, o sebeple 20 yaşından önce penisim küçük diye kuruntu yapmaya gerek yoktur.

Peki 20 yaşına geldiniz fakat penisiniz 13 cm’den küçük hatta alt kriter olan 9.3 cm’den küçük, işte o zaman mikropenise sahip olma ihtimaliniz mümkündür. Tabi bu tanıyı bir ürolog koyması gerekiyor, incelenmesi gerekiyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status