Sağlık

İdrar Tutmanın Zararları Nelerdir?

İdrara günde kaç kere çıkılır? İdrar tutmanın zararları nelerdir? Gebelikte idrar tutmanın zararı var mı? gibi soruların yanıtlarına bu içeriğimizde yer verdik.

Doktorlar mesanenizi düzenli olarak, yaklaşık üç saatte bir boşaltmanızı önerir. Ama hepimiz bunun mümkün olmadığı durumlar olduğunu biliyoruz. Uzun yol kamyoncularından evin zeminini tutan politikacılara kadar, yetişkinlerin kendilerini içeride tutmaları gereken durumlarda bulduğu birçok durum vardır.

Doğanın çağrısını bir veya iki saat geciktirmek sağlığınız için herhangi bir tehdit oluşturmazken, çişinizi çok uzun süre tutarak veya kendinizi yeterince sık sık rahatlatmamayı alışkanlık haline getirerek vücudunuza zarar vermeniz mümkündür.

İdrara Günde Kaç Kere Çıkılır?

Normal idrara çıkma sıklığı kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Ayrıca, her gün ne kadar sıvı alımınıza da bağlıdır.

Bebeklerin ve çocukların mesaneleri daha küçüktür, bu nedenle mesanelerini daha sık boşaltmaları gerekir. Bebekler tipik olarak günde altı ila sekiz kere bezini ıslatır, ancak bundan çok daha fazlasını da yapabilir.

İdrar tutmanın zararları
günde kaç kere idrara çıkılır

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, özellikle tuvalet eğitimi sırasında, mesanelerini 10 veya daha fazla kez boşaltmaları gerekebileceği zaman, daha da fazla hareket ediyor gibi görünebilir.

Yetişkinlerde ise, günde altı ila yedi kez idrara çıkmak ortalama olarak kabul edilir. 4 kereden az ve 10 kereye kadar gitmek hala normal kabul edilenlerin kapsamında.

En Fazla Kaç Saat İdrar Tutulur?

İdrar kesenin altında idrarı dışarı atmakla görevli olan idrar yolu bulunur. Bu, kadınlarda 4 santimetrelik bir tüptür. İdrar kesesi de 400-600 ml idrarı ortalama 5 saat tutabilir. Ancak bu sürede idrar kesenize idrar dolacak ve tuvaletinizi yapma ihtiyacı hissedeceksiniz.

İdrar Tutmanın Zararları

  • Mesanede biriken idrar, üreter ile böbrekleri birleştiren kanala gider. Oradan da böbreklere baskı yapar ve mikroplarla buluşup böbrek yetmezliği hastalığına yakalanma riskine yol açabilir.
  • İdrar torbasının 3/4’ü dolduktan sonra mesaneye giden idrar, torbanın kaslarını büzerek kasılmasına neden olan kas yapısının zayıflamasına neden olur.
  • Sık sık idrar tutan kişilerde sistit hastalığının oluşur. Özellikle erkeklere göre kadınlarda sistit görülmesi daha fazladır. Bunun nedeni de, kadınların idrar boşaltma organının erkeklere göre daha küçük olmasındandır.
  • İdrarını aşırı tutan ve uzun süre idrara çıkmayan kişilerde zamanla mesaneleri genişler. Ve bunun sonucunda, idrarı tam boşaltamamaya, içeride kalan idrarın böbreklere gitmesine ve buna bağlı böbreklerde yıkıma yol açan bir dizi soruna yol açar.

Gebelikte İdrar Tutmanın Zararları

Hamilelerde de sık sık görülen idrar tutma, idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları da erken doğum riskine yol açabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

İdrar yapmakta zorlanıyorsanız, bir doktora görünmelisiniz. Bu, birlikte yaşamayı öğrenmeye çalışmanız gereken bir semptom değildir.

Mesane fonksiyonunuz herhangi bir şekilde tehlikeye girmişse, altta yatan başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. İşeme zorluğunun üstesinden gelmek için uzun süre beklemeyin. 36 ila 48 saatlik semptomlardan sonra, profesyonel bir teşhis aramanın zamanı geldi.

İdrar Tutmak Abdesti Bozar Mı?

Abdestli iken, idrar yapma ihtiyacımız gelebilir. Genellikle “namazı kılıp sonra giderim” düşüncesiyle idrara sıkışık bir şekilde ibadetimizi yaparız. Ancak yaptığımız şey aslında doğru mu?

Tuvalete sıkışık vaziyette kılınan namaz mekruhtur. Sadece namazın vakti geçiyorsa ve cenaze namazında kabul edilebilir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status