Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yollarında ortaya çıkan iltihabi duruma İdrar yolu enfeksiyonu denir. Bu enfeksiyon daha çok alt idrar yollarında görülür. Alt idrar yolları enfeksiyonları genel olarak zararsızdır. Ancak üst idrar yolları enfeksiyonları daha tehlikelidir. Bundan dolayı, enfeksiyonlar ilerlemeden doktora görünmek gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelecek doğal çözümlerin varlığından sizi haberdar etmek isteriz. Bunlar;

 • Limon suyu, idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Maydanozu haşlayıp suyunu bir bardağa aktarın ve üzerine limon sıkıp için. İdrar söktürücü özelliği sayesinde var olan enfeksiyonların temizlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Kurutulmuş turna yemişi çayı da idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Kızılcık suyunun gün içerisinde tüketilmesi de özellikle mesanede olan iltihabı söküp atacağı söylenmektedir.
 • Kurutulmuş böğürtlenden hazırlan çay, idrar yolları enfeksiyonunu tedavisinde kullanılır.
 • Altın mühür bitkisinin çayı yapılarak gün içinde tüketilebilir. Özellikle erkeklerde bel soğukluğundan kaynaklı idrar yolu enfeksiyonunda işe yaramaktadır.

Üşütmek İdrar Yolu Enfeksiyonu Yapar Mı

Sık sık idrar yolu enfeksiyonuna yakalanan kişiler, ileride daha ciddi hastalıklara neden olmaması için hayatlarını ona göre şekillendirmeleri gerekiyor.

İdrar yolu enfeksiyonu
Üşütmek idrar yolu enfeksiyonu yapar mı

İdrar yolu enfeksiyonunu ilaçsız tedavi etmek aslında gün içerisinde bol su tüketmekten geçiyor. Sadece enfeksiyonlara yakalanma konusunda hassas bireyler için değil, sağlık açısından herkesin bol su tüketmesi önemlidir. Ayrıca idrar tutmamak, idrara çıkmak ve o bölgenin hijyenini sağlamak gibi durumlara da önem verilmelidir.

Bunun yanı sıra, ayakları, beli üşütmek de idrar yolları enfeksiyonu ve hatta ilerlerde böbrek enfeksiyonlarına da neden olacaktır. Özellikle kış aylarında ayaklar üşütmemeye dikkat edilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir

İdrar yolları enfeksiyonu tedavisi için doktorlar genel olarak antibiyotik ve ağrı kesici reçete ederler. Düzenli antibiyotik kullanımı ise, var olan enfeksiyonun zaman içinde azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bu tedavinin yanında, bol su içilmesi de enfeksiyonun kaybolmasına neden olacaktır.

Erkeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülse de, erkeklerde de zaman zaman görülebilir. Bunun nedenleri olarak, idrar yollarında taş, prostat veya cinsel birleşme gösterilebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu
Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu

Erkeklerde idrar yolları enfeksiyonları belirtileri şunlardır;

 • İdrar yaparken yanma ve acıma
 • Ateş olmamasına rağmen üşüme hissi
 • İdrarda kan izi
 • Az miktarda idrar yapma
 • Sık idrara çıkma veya devamlı idrar ihtiyacı hissi
 • Koyu renkli, bulanık veya yoğun kokulu idrar

Antibiyotiğe Rağmen Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yollarında çeşitli enfeksiyonlar meydana gelir. Bunlar arasında alt idrar yolları enfeksiyonu, böbrek yollarında oluşan enfeksiyonlar ve mesanede oluşan enfeksiyonlardır. Normal şartlarda antibiyotik kullanımına bağlı olarak ortalama 10 gün içerisinde bu enfeksiyonların tedavisi sağlanmaktadır.

Ancak antibiyotiklere rağmen enfeksiyonlarda herhangi bir iyileşme görülmediyse, ağır bir enfeksiyonun belirtisi olduğuna işarettir. Üretra içerisine girilerek bu bölgedeki bakteriler tedavi edilmeli. Ayrıca bu tür enfeksiyonlarda antibiyotik tek başına etkili olmayacağı için bol bol su içme, sık idrara çıkma, o bölgenin temiz tutulması ve düzenli antibiyotik kullanımı yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status