Bitkisel ÇözümSağlık

İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

Kronik hastalıklardan biri olan romatizma eklemlerde, kaslarda ve onları çevreleyen yumuşak dokuda ağrı ve akabinde iltihaba sebep olabilir. İltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olarak ikiye ayrılıyor. İlk etapta eklemlerde başlayıp daha sonra vücudun diğer dokularında ciddi hasarlara yol açabiliyor.

Romatoid artrit, gut, behçet hastalığı, lupus hastalığı ve ankilozan spondilit iltihaplı romatizmanın çeşitleri arasında yer alıyor. Özellikle iltihaplı romatizma üzerine duracağımız bu yazımızda, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ile Canan Karatay hocaların önerdiği bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

 

İçindekiler

Romatizma Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

 

Romatizma Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu
Romatizma Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu iltihaplı eklem romatizması için kür önerdi. Özelikle iltihaplı eklem romatizmasına yeni yakalananlar, bu kürü uygulayarak hastalığın yeni yerleşmesini tamamen ortadan kaldırabilir.

Bunun için, kaynamakta olan 1 su bardağı suya 25-30 adet kurutulmuş kiraz sapı atınız. Yaklaşık 3 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra 1 tatlı kaşığı ısırgan bitkisi atalım. 4 dakika bekletelim. Ocaktan aldıktan sonra suyunu süzelim ve 1 ay boyunca öğleden önce tek seferde suyunu içelim.

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun iltihaplı eklem romatizması için önerdiği kürü uygulamadan önce doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayınız!

 

Canan Karatay İltihaplı Romatizma

 

Canan Karatay İltihaplı Romatizma
Canan Karatay İltihaplı Romatizma

 

İltihaplı romatizma ağrıları ve ilerleyen yaşlarda eklem ve kemiklerde yaşanan ağrıları geçirmenin vücudu hareket ettirerek sıcak tutulmasıyla olduğunu belirtiyor. Özellikle romatizmadan kaynaklı ağrıları geceleyin daha da hissedersiniz. Bunun için Canan Karatay, yün battaniyeleri yatağınıza serip uyumanızı tavsiye ediyor. Bunun yanında, sıcak su banyosu da iltihaplı romatizmaya iyi gelecektir.

Belde İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

 

Belde İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi
Belde İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

 

Romatoid artrit için bazı bitkilerin etkili olduğunu belirtelim. Bu bitkiler;

  • Zerdeçal: Yangı giderici özelliği bulunuyor.
  • Papatya: Yangı giderir ve ayrıca sakinleştirir.
  • Isırgan: Ağrı kesici ve yangı giderici etkiye sahiptir.
  • Zencefil: Yangı ve mide bulantısını giderir.
  • Kuşburnu: Yangı gidermede etkilidir.
  • Meyan Kökü: Yangı giderir.

İltihaplı Romatizma İçin Ağrı Giderici Çay

 

İltihaplı Romatizma İçin Ağrı Giderici Çay
İltihaplı Romatizma İçin Ağrı Giderici Çay

 

Demliğin içerisine 1 tatlı kaşığı ısırgan yaprağı, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 yemek kaşığı kuşburnu, 1 çay kaşığı zencefil ve 1 tatlı kaşığı tane karabiber alalım. Üzerine 200 cc. kaynamış su ilave edelim ve yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırakalım. Demlendikten sonra, 1 tatlı kaşığı bal ekleyip içelim.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status