GenelTesettür

İpek Eşarp Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır

Çok önemli olan, ipek eşarp temizliği ve bakımı çok hassas bir konudur. Eşarplar arasında en pahalı kumaş olan ipek eşarp temizliği ve bakımı gerektiği gibi yapılmazsa bir kaç kullanımdan sonra eşarp deforme olur.

Ele aldığımız ipek eşarplar oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için bakımı ve temizliği de hassas yapılmalıdır. İpek eşarplar, çamaşır makinesinde yıkanmaz ve sıkılmaz. Aksi takdirde ipek eşarp da ki renkler birbirine girer.

İçindekiler

İpek Eşarp Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır

 

İpek Eşarp Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır
İpek Eşarp Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır

 

Eğer eşarpta belli bir leke yoksa sadece yıkamak için temizliyorsanız; sıvı deterjanlarını, bebek şampuanlarını ya da normal saç şampuanlarını kullanabilirsiniz. Çok fazla çitileme yapmadan yumuşak hareketlerle eşarbı yıkayın. Çok fazla sıkmadan düz bir zeminde kurutup düşük ısıda ütüleyin.

Şimdi ipek eşarp temizliği ve bakımı konusuna eşarp lekeleri ile devam edelim. Eğer eşarpta bir leke varsa;

 

İpek Eşarp Çay Lekesi Nasıl Çıkar

 

Eşarp beyaz ise limonlu su ile silip soğuk su ile yıkayın. Renkli ise gliserinli suyla silin.

 

İpek Eşarp Kan Lekesi Nasıl Çıkar

 

Kan lekesinde sıcak sudan kaçınmak gerekir. Aspirin tabletini azıcık suda eritip lekeyi bununla örtün. Kuruyunca nazikçe fırçalayarak temizleyin. Eşarp beyaz ise oksijenli suyla ıslatıp ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

 

İpek Eşarp Ketçap ve Salça Lekesi Nasıl Çıkar

 

Ketçap ve salça lekesi için sıcak su ile gliserini karıştırıp eşarbınızı bu şekilde 1 saat bekletin. Daha sonra şampuanla yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

 

İpek Eşarp Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

 

Kahve lekesi için lekeli kısma biraz gliserin sürüp ılık su ile durulayın.

 

İpek Eşarp Ter Lekesi Nasıl Çıkar

 

Ter lekesini limonlu su ile silmeniz yeterli olacaktır.

 

İpek Eşarp Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

 

Leke kuruyunca üzerine talk pudrası döküp leke kaybolana dek fırçalayın. Tabi eşarp hassas olduğu için dikkat edin. Şampuanla yıkayıp durulayın.

 

İpek Eşarp Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

 

Sıçrayan yağlar için en etkili çözüm ispirtodur. Lekenin olduğu yere ispirtolu bezle silip durulayın ve şampuanla yıkayıp tekrar durulayın.

 

İpek Eşarp Pas Lekesi Nasıl Çıkar

 

Pas lekesi olan bölgeye, limon sıkın ya da marketlerde şişeyle satılan limon suyundan biraz dökün. Limon suyunu kumaşın tamamen emmesini bekleyin.

Sonra eşarbınızı hafif güneşte kurumaya bırakın. Güneş ve limon suyu lekeyi hafifletir. Son olarak eşarbınızı soğuk suyla yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

 

İpek Eşarp Meyve Lekeleri Nasıl Çıkar

 

Meyve lekeleri; Limon suyu, beyaz sirke, hafif amonyaklı su karışımı meyve suyu lekeleri için çok etkilidir.

 

İpek Eşarp Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar

 

Bir pamuğa eter sürüp lekenin üzerine tampon yapın. Bekletmeden yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

 

İpek Eşarp Temizliği Nasıl Yapılır

 

İpek Eşarp Temizliği Nasıl Yapılır
İpek Eşarp Temizliği Nasıl Yapılır

 

Görüldüğü gibi ipek eşarp temizliğinde değinilmesi gereken pek çok nokta vardır. Ama limon ve gliserin başlı başına organik bir temizleme malzemesidir.

Yukarıdakileri ve eşarp etiketinde bulunan kullanım talimatları yerine getirildiği takdirde ipek eşarbınızı yıllarca kullanabilirsiniz. Eğer ipek eşarp temizliği ve bakımı yapıldığı sürece eşarplar kolay kolay yıpranmayacaktır.

Yıkama sonrasında eşarplar iki ucu ters tarafa bükülerek kesinlikle sıkılmamalı, nazik bir şekilde suyu alınmalı. Kuruturken de düz bir zeminde kesinlikle mandal vs kullanılmadan serbest kurutulmalıdır. Güneşin direk geldiği yerden de kaçınılmalıdır. Renklerini soldurabilir.

ipek eşarp temizliği ve bakımı yapılırken mutlaka tersten ütülenmelidir. Ayarlı ütülerde ipek ayarında ya da en düşük ayarda ütülenmelidir.

Bunlar haricinde elbette ipek eşarplarınızı kuru temizlemeye verebilirsiniz. Ancak güzel bakarsanız ipek eşarbınız da sizi güzel gösterecektir. Bunun için de fazla güneş ışınlarından, yağmur sularından, parfümlerden sakının. Eşarbı tutturmak ve kaymasını önlemek için kullandığınız iğnelerin ucunun sivri olmasına özen gösterin.

Aksi halde ucu küt paslı iğneler hem eşarba hem sağlığınıza zarar verebilir. Sizlerde ipek eşarp temizliği ve bakımı konusunda her türlü gereklilikler yapın ihmal etmeyin.

 

Eşarplar Nasıl Kirlenir

 

Eşarplar Nasıl Kirlenir
Eşarplar Nasıl Kirlenir

 

  • Özellikle yaz aylarında terleme sonucu kirlenir. Bu da ter kokusuna sebep olabilir.
  • Sürekli takılan eşarp bir süre sonra koklamaya başlar; saçlarınızın kokusundan, havadaki duman ve kirlerden ve değişik sebeplerden kirlenir.
  • Makyaj yapan(uygun olmadığı halde) kapalı bayanların kullandığı fondöten, allık vs gibi malzemelerden kirlenebilir.
  • Özellikle açık renkli ve düz renkli eşarplar daha fazla kirlenebilir.
  • Eşarbının önü düzgün dursun isteyen bazı bayanlar saç spreyi ile bunu sağlıyor. Bu yüzden bu eşarplar daha çabuk kirlenir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status