Bitkisel ÇözümGenelSağlık

İshal için Bitkisel Çözüm

İshal yetişkin veya çocuklarda yedikleri sebebiyle, üşütme sebebiyle veya hastalık belirtisi olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İshal olan kişi fazla su kaybı yaşadığı için halsizlik hisseder. Ayrıca yemek yiyemediği içinde yataktan kalkmak istemez. İshal olan kişinin kendini toparlayabilmesi için kabuksuz elma yemesi, havuç suyu veya havuç yemesi gerekir.

Ayrıca ishale iyi gelen besinler arasında pirinç, pirinç lapası, haşlanmış patates gibi yiyecekler sayılmaktadır. Yoğurt, ayran ve muz yemek de ishal olan kişinin beslenmesine katkı sağlar. Bir yemek kaşığı içine bir çay kaşığı kahve koyularak üzerine birkaç damla limonla beraber içilmesi ishalin kesilmesini sağlayan bir diğer bitkisel çözümdür.

 

İbrahim Saraçoğlu İshale Ne İyi Gelir

 

İbrahim Saraçoğlu İshale Ne İyi Gelir
İbrahim Saraçoğlu İshale Ne İyi Gelir

 

İbrahim Saraçoğlu’nun ishal kürü;

 

Sabah kahvaltısından sonra sekiz adet karanfil birkaç yudum ılık su ile yutulur. Aynı günün akşamı yemekten iki saat önce sekiz adet karanfil birkaç yudum suyla yutulmalıdır. Karanfil kürü en fazla yedi gün uygulanabilir. Karanfilleri çiğnemeden yutmak önemlidir.

Ayrıca bütün halde yutamayan kişiler karanfilleri ezmeden ikiye bölerek suyla yutabilir. Bu kürün kısa sürede ishale fayda ettiği gözlenmiştir. Karanfilin içeriğinde bulunan antibiyotik özellikli maddeler sebebiyle bağırsak hareketleri yavaşlayarak iyileşme sağlanmaktadır.

Bir diğer kür alternatifi de süpürge otu ve ebegümecidir. Bir tatlı kaşığı süpürge otu tohumu havanda ezilip öğleden önce suyla yutulmalıdır. Bu kürle beraber ebegümeci otu kürü de uygulanmalıdır.3-4 yaprak ebegümeci otu bir bardak suyla kaynatılır. Öğleden sonra ebegümeci suyu içilir.  Ebegümeci otu mevsiminde ise taze değilse kuru halde tüketilebilir.

 

Leblebi İshale İyi Gelir Mi

 

Leblebi İshale İyi Gelir Mi
Leblebi İshale İyi Gelir Mi

 

Leblebi ishale iyi gelir. Özelikle sarı leblebi ishal durumunda tüketildiğinde bağırsakların yavaşlamasına sebep olur. Leblebinin yapısı midedeki suyun tutulmasını sağlar. İshale sebep olan durumun bastırılmasına ve geçmesine katkıda bulunur. Mide bulantıları ve ishalde kullanılan etkili bir besindir.

Yetişkinlerde İshali Ne Geçirir

Yetişkinlerde İshali Ne Geçirir

Yetişkinlerde İshali Ne Geçirir 

Yetişkinlerde ishalin sebebine göre farklı besin ve yöntemlerle geçirilmesi sağlanabilir. Mide üşütmesi, mevsimsel grip, besin zehirlenmesi veya farklı sebeplerden meydana gelen ishal rahatsızlığında duruma göre beslenme ile iyileşme gerçekleşir.

Yetişkinlerde muz, kabuksuz elma, pirinç lapası, haşlanmış patates ve leblebi gibi yiyecekler önlem amaçlı kullanılan besinlerdir. Nane limon çayı, soda veya kahve limon karışımı da faydalı olarak sayılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status