Bitkisel ÇözümGenelSağlık

İsiliğe Bitkisel Çözüm Önerileri

İsilik bir cilt rahatsızlığıdır ve bazı dönemlerde birçok kişinin cildinde meydana gelebilir. Genel olarak güneşin, sıcaklığın çok fazla olduğu günlerde oluşur.

Özellikle yeni doğan bebeklerde çok fazla görüldüğü gibi cildi hassas yapıya sahip olan yetişkinlerde de sıklıkla görülmektedir. Peki, isiliğin tedavisi mümkün müdür? İsilik nasıl tedavi edilir? Evet, isiliğin tedavisi mümkündür.

Hekime başvurarak çeşitli ilaçlar ile isilik giderilebilir fakat bitkisel tedavi ile de kısa süre içerisinde bu cilt rahatsızlığını geçirmek mümkündür.  Şimdi sizlere isilik neden olur? Konusu hakkında daha detaylı bilgiler verelim.  O halde yazımızın devamını okumalısınız.

 

İsilik Neden Olur

 

İsilik Neden Olur
İsilik Neden Olur

 

İsilik genel olarak yeni doğan bebeklerde meydana gelse de çok sıcak havalarda her yaşta sıklıkla görülebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde ter bezleri gelişim sağlamadığı için sıklıkla isilik görülmektedir.

Aynı zamanda bebeklerin bezlerinin düzenli bir şekilde değişmesi gerekir. Düzenli bir şekilde değişmeyen bezde isiliğe davetiye çıkarır. Yetişkinlerde ise kıyafetin kumaş seçimi son derece önemlidir.

Yaz aylarında tercih edilen ve hava almayan kıyafetler sonucunda isilik meydana gelebilir. Kozmetik ürünlerin sıklıkla kullanımı, sürekli terleme, mevsime uygun giyinmeme, sıcaklığın yüksek olduğu yerde uzun süre kalma ve bazı ilaç tüketimi sonrasında da isilik meydana gelebilir

 

Alerjik İsilik Nedir

 

Alerjik İsilik Nedir
Alerjik İsilik Nedir

 

Genel olarak sıcaklık sebebiyle meydana gelen isiliğin yanı sıra bir de alerjik isilik vardır. Peki, alerjik isilik nedir, normal isilik ile  arasında fark var mıdır?

Normal isilik; özellikle yaz aylarında meydana gelen ve  çeşitli ilaç yöntemleri ile 1-2 hafta içerisinde kaybolan cilt rahatsızlığıdır. Fakat alerjik isilik; bireyin yediği yiyeceklere bağlı olarak meydana gelir.

Özellikle yumurta, çilek, domates, süt ve süt ürünleri gibi besinlere karşı alerjisi bulunan kişiler bu problem ile karşılaşılır. Alerjik isiliğin semptomları da tıpkı normal isilik gibidir.

  • Kızarıklık,
  • kabarma,
  • kuruma gibi semptomları mevcuttur.

 

Bu sorunu çözmek için ise mutlaka bir hekime başvurulmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır

 

Egzama İsilik Nedir

 

Egzama İsilik Nedir
Egzama İsilik Nedir

 

Egzama isilik; genel olarak bebeklerde ve çocuklarda çok sık rastlanan bir durumdur. Egzama isilik; Vücutta kızarıklık, kaşıntı, kuruma ve hatta ileriki dönemlerde yara gibi semptomları ortaya çıkarır.

Egzama isilik pek çok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Genel olarak tüketilen gıdalar, tercih edilen kıyafetler, kıyafetler için kullanılan deterjanlar ve genetik faktörler egzama isiliği meydana getirir.

 

İsilik Bitkisel Çözüm Yolları

 

İsilik Bitkisel Çözüm Yolları
İsilik Bitkisel Çözüm Yolları

 

İnsanların rahatsızlık duymasını sağlayan isiliğin tedavisi mümkündür. İlaç ile tedavisinin olduğu gibi bitkisel tedavisi de mevcuttur ve düzenli bir şekilde kullanılması sonucunda etki ederek isiliğin yok olmasını sağlar. İşte isiliğe iyi gelen bitkisel çözümler aşağıdaki gibidir;

 

 Magnezyum Yağı

Birçok aktarda ve eczanelerde kolay bir şekilde bulabileceğiniz magnezyum yağını; isiliğin oluştuğu bölgeye düzenli bir şekilde gün içerisinde sürmeniz gerekmektedir. Magnezyum yağı; isilik rahatsızlığının meydana getirdiği kızarıklık ve kuruluğu giderir.

 

 Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı mucizevî bir yağ çeşididir ve istediğin oluşturduğu kabartı ve kızarıklığı kısa süre içerisinde ortadan kaldırır. Fakat bunun için direkt olarak cilde sürmek yerine bir miktar su ile karıştırılıp daha sonra cilde kullanılması gerekir. Aynı zamanda bebek ve çocuklar için kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve hekim uygun görür ise kullanılmaya başlanmalıdır.

 

 Bentonit Kil

Son zamanlarda gündemde olan bentonit kil; ciltte bulunan hücreleri yeniler ve  ciltte meydana gelen isiliği tedavi eder. Bunun için düzenli olarak kullanmak şarttır.

 

Hindistan Cevizi Yağı 

Hindistan cevizi yağının ciltte bulunan pek çok probleme iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Çünkü hindistan cevizi yağı çok eski dönemlerden beri cilt rahatsızlıkları için kullanılan bir yağ türüdür. Özellikle ciltte bulunan kızarıklık, kaşıntı, kabartı gibi problemleri kısa süre içerisinde yok eder. Bu sebeple de ciltte bulunan istedikleri için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

 

Shea  Yağı

Shea yağının içerisinde bol oranda vitamin bulunmaktadır. Cildi nemlendirici özelliği mevcuttur. Bu sebeple de isilik rahatsızlığının meydana getirdiği kaşıntı ve kızarıklığı iyileştirir.

 

 Aloe Vera

Aloe vera bitkisi hücre oluşumuna destek olur ve isiliğin hızlı bir şekilde iyileşme göstermesini sağlar. Bu bitkinin içerisinde bulunan jel çıkarılır ve daha sonra isilik olan bölgeye düzenli aralıklar ile uygulanır.

 

 Zerdeçal

Zerdeçalın isilik rahatsızlığına etkili olduğunu biliyor muydunuz?  Zerdeçal pek çok sağlık problemini çözer ve aynı zamanda ciltte meydana gelen isiliği de giderir. Bunun için zerdeçal baharatının içerisine bir miktar su koyun ve kıvamlı bir şekilde isilik olan bölgeye sürüp 10 dakika bekledikten sonra durulayın.

 

 Zeytinyağı

İsilik genel olarak kuruluk, kızarıklık ve kabartı gibi semptomları ortaya çıkarır. Zeytinyağı ise bu süreçte semptomları kısa süre içerisinde ortadan kaldırır. Bunun için pamuk yardımı ile günde bir iki defa isiliğin mevcut olduğu bölgeye sürülmesi yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken zeytinyağının hakiki olmasıdır.

 

 Kantaron Yağı

Kantaron yağının cildi nemlendirici, ciltte bulunan yaraları iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de isiliğe inanılmaz iyi gelir. İsiliğin olduğu bölgeye kantaron yağı sürüp bekletildikten sonra cilt yumuşayacak ve isilik kısa süre içerisinde yok olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status