İslam

İslamda Manikür Pedikür Nasıl Olmalı

Bu konu ile alakalı çok soru aldığımız için sizler için detaylı bir şekilde açıklamak istedik. Kadınların kocalarına süslenmesi caizdir. Bu bakımdan aşağıda ki hadislere de bakılırsa, İslamda manikür yapmak caizdir.

Burda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kadının kadına manikür yapması gereklidir, erkeğin kadına yapması manikür yapması caiz değildir.

Peygamber efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem) buyurmuştur ki kadınların tırnaklarını kısaltması fıtrattandır.

حدثنا زكريا بن يحيى قال حدثنا أبو أسامة عن عمر بن حمزة قال أخبرني سالم قال : ختنني بن عمر أنا ونعيما فذبح علينا كبشا فلقد رأيتنا وإنا لنجذل به على الصبيان أن ذبح عنا كبشا “Beş şey vardır ki bunlar fıtrattandır: Sünnet olmak, kasıkları tıraş etmek, tırnak kesmek, koltuk altındaki kılları yolmak ve bıyıkları kısaltmak.” (Müslim, tahâret 49)

Kadınların ve erkeklerin el ayak tırnaklarını kesmesi sağlık açısından da önemlidir. Uzun tırnakların altında mikrop ve bakteriler birikebilir ve yemek yerken elin temas ettiği yerlere bulaşarak hastalıklara sebep olabilir.

Kadın ve erkekler için bilinçli bir şekilde, süs amaçlı olarak tırnak uzatmak mekruhtur. Tırnağı uzatmanın en yüksek sınırı 40 gündür. Ayrıca tırnak abdest ve gusül almaya engel oluyorsa, bu şekilde alınmış bir abdest sahih olmaz.

 

İslamda Manikür Pedikür Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

 

İslamda Manikür Pedikür Yaparken Nelere Dikkat Etmeli
İslamda Manikür Pedikür Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

 

Tırnakların 40 gün içerisinde kesilmesi gerekliliğinden dolayı tabiki tırnaklarla ilgili uzatmaya bağlı süslemelerde caiz olmayacaktır.

Fakat illa ki süsleme yapmak istiyorsanız, tırnaklarınızı uzatmadan yapılan süslemelere bakmalı ve suyu geçiren malzemeler kullanılmasına dikkat edilmelidir. Burda önemli olan nokta abdest açısından sürdüğünüz ojeler suyu geçirmiyorsa abdest ve gusül geçerli olmayacaktır.

 

Manikür Caiz Midir?

 

Manikür Caiz Midir
Manikür Caiz Midir

 

Öncelikle manikür kelimesinin anlamına bakalım, manikür el ve ayak tırnaklarının daha bakımlı ve temiz durması için yapılan bir bakımdır. Bu bakımda el ve ayak tırnaklarının törpülenmesi, tırnak diplerinde bulunan etlerin temizlenmesi, oje sürülmesi gibi sağlık ve güzellik adına yapılan işlemlerdir.

Bu tür işlemler sağlık açısından önemlidir, eğer dinen size bir engel teşkil etmiyorsa yapılmasında sorun yoktur. Fakat tırnak uzatmak sağlık açısından iyi bir durum değildir, ayrıca oje sürmek abdeste engel oluyorsa sorun teşkil edebilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status