Cilt Bakımı

Jelatin Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, jelatin maskesi tarifleri vereceğiz.

Jelatin tozu, hayvanların kemik, kıkırdak gibi dokularından veya bitkisel yosunlardan elde edilir. Jelatin tozu özelliklere pastalara kıvam vermek için kullanılıyor. Ancak son birkaç yıldır kozmetik sektöründe de kullanılmaya başlandı. Saç şampuanları ve makyaj malzemeleri içerisinde de yerini aldı.

Jelatin Maskesinin Faydaları

  • Siyah nokta ve ölü derileri temizler.
  • Cildi sıkılaştırır.
  • Gözeneklerdeki kirleri temizler.
  • Cildi besler.
  • Cildin yaşlanmasını geciktirir.

Evde Jelatin Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde yapabileceğiniz pratik ve son derece güvenilir jelatin maske tarifleri arıyorsanız, doğru yerdesiniz! Kahveli jelatin maskesi, sütle hazırlanan jelatin maskesi ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın özel maske tariflerine yer verdik.

Jelatin maskesi
Evde jelatin maskesi yapımı

Kahveli Jelatin Maske Tarifi

Bir kabın içerisine 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi ile 1 tatlı kaşığı toz jelatini karıştıralım. Üzerine 2-3 çorba kaşığı kaynamış su ekleyip maske kıvamını alana kadar karıştıralım.

Elde ettiğimiz maskeyi yüzümüzü yakmayacak sıcaklıkta olmasına dikkat edelim. Daha sonra, özellikle burun üzerine katlar halinde sürelim. Sonrasında, yaklaşık 15-20 dakika maskenin kuruması için bekleyelim.  15-20 dakikanın ardından, maskeyi yavaş yavaş cildimizden soyarak çıkaralım.

Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamanızda maskenin etkilerini görebilirsiniz.

Toz Jelatin Maskesi

2 yemek kaşığı toz jelatin ile 4 yemek kaşığı sütü bir kabın içerisine alıp mikrodalgada yaklaşık 10-15 dakika ısıtalım. Soğuduktan sonra maskeyi, siyah nokta olan bölgelere uygulayıp yaklaşık 40 dakika kurumasını bekledikten sonra maskeyi soyarak cildimizden çıkaralım.

Hafta 2-3 defa uygulayarak, siyah noktalara dur diyebilirsiniz.

Jelatin Maskesi Suna Dumankaya

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın sitesine girdiğinizde “Doğal olarak güzelsiniz” sözüyle karşılaşırız. Dumankaya, doğal güzelliğimizi korumamız için bazı bakımları yapmamızın önemli olduğu söylüyor.

Suna Dumankaya’nın jelatin ile hazırlanan iki adet cilt maske tarifi bulunuyor.

Canlı ve Parlak Yüz İçin Jelatin Maskesi

Bir kasenin içerisine 1 tatlı kaşığı toz jelatin ile 1’er yemek kaşığı bal ile sütü alıp benmari usulü eritelim. Elde ettiğimiz karışımın macun kıvamında olmasına dikkat edelim.

Karışım hazır olduktan sonra biraz soğutup yüzümüze uygulayalım ve kurumasını bekleyelim. Daha sonra, soyarak cildimizden çıkaralım.

Siyah Noktalar İçin Jelatin Maskesi

Öncelikle 1 plaka jelatini sıcak su ile ıslatıp jöle kıvamını alana dek eritelim. Ardından, bir cezvenin içerisine 1 çorba kaşığı bal ile 3 çorba kaşığı sütü alıp tencerenin içerisine koyalım. Cezveyi ısıtmak için de tencereye az miktarda su ekleyelim.

Hem tenceredeki su hem de cezve kaynadıktan sonra ocağın altını kapatalım. Daha sonra, cezvedeki karışımı ayrı bir kaba aktarıp üzerine 2 çorba kaşığı kil ekleyelim. Kremsi ve beyaz bir görünüm elde etmemiz gerekiyor.

Hazır olan maskeye 1 parça gazlı bezi batırıp özellikle siyah nokta olan yerlere uygulayalım. Sürdükten sonra kurumasını bekleyelim ve sonrasında, cildimizden maskeyi arındırıp soğuk suyla cildimizi yıkayalım.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status