Sağlık

K Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur?

İnsan vücudunun hayatta kalması ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu birçok vitamin vardır. On üç temel vitamin, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, biotin, B6, B12 ve folik asit olarak bilinen A, C, D, E, K ve B vitaminleridir. K vitamini, insan vücudu tarafından yaygın olarak kullanılan vitaminlerden biridir. Gerekli K vitamininin çoğu vücut tarafından diyet yoluyla elde edilir. Birçok yeşil, yapraklı sebze marul, ıspanak, pazı ve maydanoz gibi K vitamini içerir. K vitamini ayrıca balık, karaciğer, yumurta ve soyada bulunur.

K Vitamini Kanı Pıhtılaştırır Mı?

K vitamini kan damarları yaralandığında kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir takviyedir. Bu vitaminin eksikliğinde aşırı kanama ve morarma görülebilir.

K Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur?

K vitamininin insan vücudundaki işlevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak, kemiklerin yapısını inşa etmek ve korumak, sağlıklı kan basıncını korumaktır. Günlük K vitamini ihtiyacı özellikle yetişkinlerde 65-80 mcg’dir.

Ancak aşırı dozda K vitamini alımında kırmızı kan hücrelerinin yırtılmasına bağlı anemi ve yeni doğan bebeklerde sarılık gibi sorunlara yol açabilir.

K Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar

K vitamini fazlalığı vücutta nadir görülür. Fakat fazla alındığında birtakım sorunlara neden olabilir. Kan pıhtılaşması, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, damar tıkanıklığına yol açar. Ayrıca kaşıntı, terleme, göğüs sıkışması, yüzde ateş basması gibi şikayetler de görülür.

K vitamini
k vitamini fazlalığında görülen hastalıklar

Özellikle kanı pıhtılaştırma yan etkisi hamilelerde, emziren annelerde, diyalize giren kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için zararlı olabilir. Bunun yanı sıra, K vitamini diğer takviyelerle etkileşime girebileceği için doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

K Vitamini Vücuttan Nasıl Atılır?

Vücut ve hücrelerin yağ dokusunda bulunan A, D, E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir. Bu vitaminlerin vücutta kalış süreleri suda çözünen vitaminlere kıyasla daha uzundur. Bununla birlikte, fazla alındığında idrar yoluyla atılamaz, yağ dokusunda birikir ve ayrıca toksik etki yapar.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status