Bitkisel ÇözümCinsellikSağlık

Kadınlarda Cinsel İsteği Artıran Yiyecekler

Seks öncesi yenebilecek gıdaların neler olduğunu bilmek sizi mutlu edebilir. Bazı durumlarda cinsel istek azalabilir. Ancak libidoyu artıran besinlerin tüketimi ile cinsel istek artırılabilir. Kadınlarda cinsel isteği artıran yiyecekler başlığı altında cinsel sağlığınıza olumlu etkisi olan gıdalardan bahsedeceğiz.

 

İçindekiler

Cinsel İsteği Artıran Yiyecekler

Cinsel İsteği Artıran Yiyecekler
Cinsel İsteği Artıran Yiyecekler

 

Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel isteği artıran bazı yiyecekler bulunuyor. Cinsel sağlığınıza katkı sağlamak için doğru besinleri tüketmek, daha aktif ve problemsiz cinsel yaşam sunar.

 

Şekersiz Çay

 

Çayda bulunan antioksidan kateşin, seks gücü ve beyin gücü için vücudun her yerinde kan akışını teşvik eder; hafızayı, ruh halini ve odaklanmayı geliştirir. Yeşil çayda yaygın olarak bulunan kateşinin yağ yakımını arttırdığı düşünülmektedir. Her gün taze demlenmiş yeşil veya siyah çay içebilirsiniz.

 

Şeftali ve Diğer C Vitamini Zengin Meyveler

 

C vitamini kadınlarda libidoyu artırabilir. C vitamini yüksek gıdalar tüketen kişilerin daha iyi bir ruh hali bildirdiğini ve daha fazla seks yaptığını buluyor.

Aynı zamanda kan akışını artırmaya yardımcı olur, yani her iki cinsiyet de daha hızlı ve daha hızlı olabilir. Araştırmalara göre, günde en az 200 mg C vitamini tüketen erkekler, sperm sayılarını ve hareketliliğini iyileştirebilir.

 

Yumurta

 

Yumurta, hormon seviyelerini dengelemeye ve stresi azaltmaya yardımcı olan B6 ve B5 vitaminleri açısından zengindir ve sağlıklı bir libido için önemlidir.

 

Kırmızı Şarap

 

Ölçülü olarak kırmızı şarap içen kadınların, içmeyen veya daha az içki içmeyen kadınlara göre daha yüksek düzeyde cinsel ilgiden zevk aldıklarını ve daha fazla vajinal ıslanma ile tepki verdikleri görülmüştür.

Araştırmacılar, şaraptaki antioksidanların ve alkolün kandaki nitrik oksit üretimini tetikleyebileceğine ve bu da arter duvarlarının gevşemesine yardımcı olarak cinsel organlara kan akışını artırabileceğine inanıyor.

Kendinizi bir veya iki bardakla sınırlayın. Bundan daha fazla alkol cinsel performansı olumsuz etkileyebilir.

 

Kuruyemişler

 

Kabak çekirdeği, badem, yer fıstığı, ceviz ve diğer kuruyemişlerin tümü, vücudunuzun kolesterol oluşturduğu gerekli tekli doymamış yağları içerir. Ve seks hormonlarınızın düzgün çalışması için bu kolesterole ihtiyacı vardır.

 

Yağlı Balık Türleri

 

Somon, uskumru, sardalye ve ton balığı gibi yağlı soğuk su balıkları haftalık beslenme listenizde yer tutmalıdır. Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri, beyinde uyarılmayı tetikleyen dopamin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur.

Balık, büyüme hormonlarının salınımını uyaran ve vücutta nitrik okside dönüştürülen amino asit L-arginin içerir. Nitrik oksit ereksiyonlar için kritik öneme sahiptir ve daha iyi kan akışı için kan damarlarının daha geniş açılmasına neden olarak kadınların cinsel işlevine de yardımcı olabilir.

 

Yulaf

 

Yulaf, kan dolaşımındaki testosteronu artırmanın birkaç doğal yolundan biridir. Erkeklik hormonu hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel dürtü ve orgazm gücünde önemli bir rol oynar.

Yulaf aynı zamanda L-arginin içerir. Viagra gibi, penisteki kan damarlarının etrafındaki kasların gevşemesine yardımcı olur.

Genişlediklerinde, kan akışı artar, böylece bir erkek ereksiyonunu sürdürebilir. Araştırmalar, L-argininin ayrıca klitorise ve vulvayı çevreleyen dokuya kan akışını iyileştirdiğini gösteriyor.

 

İstiridye

 

İstiridyenin cinsel işlevle bir bağlantısı vardır. İstiridye diğer gıdaların çoğundan daha fazla çinko içerir ve bu mineralin testosteron üretimine yardımcı olarak libidoyu artırabileceğine inanılır.

Çinko ayrıca sağlıklı sperm üretimi ve kan dolaşımı için çok önemlidir. Diğer iyi çinko kaynakları ise karides, kırmızı et, kabak çekirdeği, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleridir.

 

Bitter Çikolata

 

Araştırmalara göre, afrodizyak etkisine sahip bitter çikolata,  iki kişi arasındaki çekim hissini artıran feniletilamin adlı bir bileşik içerir.

 

Avokado

 

Yüksek folat içeriği nedeniyle avokado, spermin üretim merkezi olan testislerle güçlü bir bağlantıya sahiptir. Çocuk sahibi olmayı planlayan erkekler, avokado tüketmeleri tavsiye edilir.

 

Kuşkonmaz

 

Kuşkonmaz, güçlü bir serbest radikal temizleyicisi olan rutin açısından zengindir. Ayrıca cinsel işlevi iyileştirebilecek yüksek kimyasal protodioscin seviyelerine sahiptir.

Bu, bazı erkeklerde uyarılmayı artırdığı ve hatta erektil disfonksiyonla mücadeleye yardımcı olur.

 

Muz

 

Biraz cinsel kaygı çekiyorsanız, muz yemeyi deneyin. Muz, ruh halini yükselten ve sinir sistemini sakinleştiren, iyi hissettiren nörokimyasal serotonini kan dolaşımına verir.

Ayrıca kas gücünü artıran ve orgazm için çok önemli bir element olan potasyum içerir.

 

Kahvaltı Gevreği

 

Kahvaltı gevreği, orgazmı tetiklemek için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir kimyasal olan histamin salgılanması için gerekli olan bir vitamin olan niasin içerir.

Bu, cinsel birleşme sırasında daha fazla uyarılma ve zevk anlamına gelen uygun sinir fonksiyonu için önemli olan tiamin ve riboflavin bakımından da yüksektir.

 

Kereviz

 

Kereviz sapı, erkeklerin kadınları cezbetmesine yardımcı olabilecek iki feromon olan androstenon ve androstenol ile doludur. Bu feromonlar uyarılmanızı artırır ve vücudunuzun sizi kadınlar için daha çekici kılan kokular ve sinyaller göndermesine neden olur.

 

Peynir

 

Karşı cinsin baktığı ilk vücut parçalarından biri: dişler. Peynir yiyerek onları parlak ve sağlıklı tutun. Peynir, dişlerinizi güçlü tutmak için iyi bir kalsiyum kaynağıdır, ayrıca ağzınızdaki bakteri seviyelerini düşürebilir ve dişleri temiz tutabilir.

Diş sağlığını korumak için her hafta en az iki porsiyon blok peynir yiyin.

 

Biber

 

Biber, endorfin salınımını tetikleyen kimyasal kapsaisin içerir. Ayrıca sinir uçlarını uyarır, metabolizmayı hızlandırır, kalp atış hızınızı yükseltir, terlemeye ve uyarılmayı taklit eden diğer fiziksel etkilere neden olur.

 

Kahve

 

Kafeinli bir içeceğin bir yudumundan sonra beyin, uyanıklık, problem çözme ve zevkten sorumlu beyin bölgelerini uyaran bir nörokimyasal olan dopamini serbest bırakır.

Antrenmandan önce içilen bir fincanın, sporcuların daha uzun ve daha sert egzersiz yapmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Araştırmacılar nedenini tam olarak bilmeseler de, kahvede bulunan büyük miktardaki antioksidanların ve kafein içindeki diğer bileşiklerin, gelişmiş insülin direncinden ve diyabet riskinin azalmasından sorumlu olabileceğini düşünüyorlar.

 

İncir

 

Kadın cinsel organına benzerlikleri göz önüne alındığında, incirlerin tarihsel olarak cinsel dürtü gıdaları olarak övülmesi şaşırtıcı değildir.

Yaban mersini gibi çoğu meyve ve sebzeden daha fazla çözünür ve çözünmez lif içerirler ve potasyum, magnezyum, demir, manganez, kalsiyum ve antioksidanlar dahil olmak üzere cinsel sağlık için önemli olan birçok besin açısından zengindir.

Basit şekerlerde yüksek, çeyrek fincan porsiyon serotonin seviyenizi artıracak ve hızlı bir enerji artışı sağlayacaktır.

 

Keten Tohumu

 

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu, en doğrudan libido artırıcı etkiye sahip kimyasal olan testosteronu artırmaya yardımcı olur.

 

Sarımsak

 

Sarımsak, cinsel ilişkiye girmeye hazır olduğunuzda nefesinizde olmasını istediğiniz son şey olabilir. Ancak, içerdiği allisin bileşiği nedeniyle cinsel gücü artıran besinler arasındadır.

Düzenli sarımsak tüketiminin kolesterolü, kan basıncını ve belirli kanser riskini azaltabileceğini ve periferik arter hastalığına karşı çalıştığını, özellikle alt ekstremitelere kan akışını iyileştirebilir.

 

Bal

 

Balın içerdiği B vitaminleri testosteron üretimine yardımcı olur ve bor içeriği vücudun uygun kan akışı ve uyarılmada önemli bir faktör olan östrojeni kullanmasına yardımcı olur.

 

Yağsız Süt ve Probiyotik Yoğurt

 

Sütteki kalsiyum kemik yapımı için gereklidir. Araştırmalar, kalsiyumun yağ metabolizmasını da etkilediğini gösteriyor. Yoğurt, bir başka harika kalsiyum kaynağıdır.

Ancak yoğurdunuzu seçerken probiyotik türünü tercih edin. Bu yoğurt, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bağırsaklarınızdaki bakterilerle birlikte çalışan faydalı organizmalar içerir.

 

Nar Suyu

 

Nar, iyi seksin önemli bir bileşeni olan kanın damarlarınızdan akmasına izin veren antioksidanlar ve polifenoller açısından zengindir.

Araştırmalar, bir yıl boyunca günde 60 ml nar suyu içen erkeklerin sistolik kan basıncını yüzde 21 oranında düşürdüğünü ve kalplerine giden kan akışını önemli ölçüde iyileştirdiğini keşfetti.

 

Tatlı Patates

 

Cildiniz en büyük cinsel organınızdır. Erkeklerin ve kadınların erken yaşlanmasının başlıca nedenlerinden biri olan güneşe maruz kalmayı sınırlayarak yumuşak, esnek ve kırışıksız olmasını sağlayın.

Güneş kremi sürmeye ek olarak, tatlı patates yiyerek biraz SPF alın. Araştırmalara göre, tatlı patates ve havuç gibi beta-karoten bakımından zengin gıdalardan gelen pigmentlerin cildinizde birikerek ultraviyole ışınlarının vereceği zararı önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status