Bitkisel ÇözümGenelSağlık

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavisi

İdrar kaçırma problemi, mesanenin gereğinden fazla aktif olması sonucu ortaya çıkabilmektedir.  

İdrar kaçırma bir sağlık problemi olmasının yanı sıra sosyal yaşantıyı da oldukça etkilemektedir. İdrar kaçırma problemi halk arasında yaş ile beraberinde gelen normal bir durum olarak görülmektedir. Bu sebeple bu şikayetten kaynaklı olarak doktora başvuran sayısı oldukça azdır.

Farklı şikayetlerle doktorlara başvuran hastaların idrar kaçırma probleminin de olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple böyle bir şikayetiniz olduğu taktirde bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerle paylaşmaktan çekinmemek gerekir. İlerleyen dönemlerde şikayetiniz artabilir ya da başka şikayetleriniz ortaya çıkabilir. Çoğunlukla kadınlarda gözlemlenen bu probleme erkeklerde de rastlamak mümkündür.

Erkeklerde bu problem hapşırma, öksürme, stres gibi sebeplere bağlı iken kadınlarda bu problemin pek çok sebebi bulunmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonları, aktif sigara kullanımı, ileri yaş, diyabet, kronik kabızlık, doğum sayısı, idrar torbası sarkması ve sürekli tekrar eden öksürük bu sebepler arasında gösterilebilir. Peki idrar kaçırmanın bitkisel bir tedavisi olabilir mi?

 

İçindekiler

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma probleminin tedavisi için pek çok bitki bulunmaktadır. Ancak bitkisel yöntemler her zaman tek başına yeterli olmayabilir.

Kullanılan bitkilerin özellikleri mutlaka araştırılmalı ve bu bitkilerin idrar söktürücü etkisi olmamalıdır. Yakı otu, meşe kabuğu, sarı kantaron, biberiye, civanperçemi ve rezene bitkilerini çay şeklinde tüketmeniz sizin için faydalı olabilir. Bu bitkilere ek olarak, çayınıza ya da tükettiğiniz besinlere ekleyeceğiniz tarçın idrar kaçırma probleminizi çözmenizde yardımcı olacaktır.

 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

Kadinlarda Idrar Kacirma Bitkisel Tedavi Saracoglu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun idrar kaçırma, idrar damlatma ve idrar tutamama problemi için önerdiği bazı bitkisel yöntemler mevcut. Bu bitkisel yöntemler uygulanırken mesanenize baskı yapacak gaz yapan gıdalardan ve bitkilerden uzak durulmalı.

Bu problemler için İbrahim Saraçoğlu’nun bazı tarifleri:

İbrahim Saraçoğlu İdrar Kaçırma Karnabahar Kürü

  • 1-1.5 bardak suya 200-250 gram küçük parçalara ayırdığınız karnabaharı ekleyin ve kaynatın.
  • Daha sonra karnabaharları süzüp suyunu 10-15 gün boyunca düzenli bir şekilde tüketin.
  • Mesanenizde hissettiğiniz baskı ve mesaneyi tam boşaltamama hissi bu yöntem ile azalabilir.

 

İbrahim Saraçoğlu İdrar Kaçırma Kiraz Sapı Kürü

  • Bir diğer yöntem ise, 25-30 adet kurutulmuş kiraz sapını 1.5 bardak suda 5 dakika boyunca kaynatın ve ılık hale gelmesini bekleyin.
  • Bu bitkisel yöntemde dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmakta. Hazırladığınız kiraz sapı çayının renginin kırmızı olması gerekmektedir. Rengi kırmızı değil de gri ya da siyah tonlarına yakın oluyorsa kiraz saplarınızın kullanım ömrü dolmuş olabilir.
  • Rengi kırmızı olan kiraz sapı çayınızın üzerine tüketmeden önce 3-4 damla taze sıkılmış limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

İbrahim Saraçoğlu İdrar Kaçırma Sarı Kantaron Kürü

Kolaylıkla yapabileceğiniz bir diğer tarif sarı kantaron ve sarıballıbaba bitkilerini kullanarak yapacağınız çay.

  • Bu bitkileri kısık ateşte 6 dakika kadar kaynatın ve günde bir defa bu çayı tüketin.

Bunların dışında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hangi bitkisel kürü yaparsanız yapın yaptığınız kürleri birden tüketmemenizi bunun yerine yudum yudum tüketmenizi öneriyor.

 

Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi

İdrar kaçırma her yaşta görülebilir bir problemdir. Ancak ilerleyen yaş ile var olan şikayetiniz artabilir ya da yeni şikayetler ortaya çıkabilir. Menopoz öncesinde idrar kaçırma kadınlarda %10 ile %20 arasında görülürken menopoz sonrasında bu oran %70’lere kadar çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan pek çok rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Bu sebeple bitkisel çözümleri uygularken mutlaka mevcut bir hastalığınız varsa öncelikle uygulanan yöntemlerin sizin hastalığınıza yan etkilerinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bitkisel tedavi yöntemlerinin size bir zararı olmayacağını düşünüyorsanız. Karnabahar, maydanoz, rezene kiraz sapı gibi önceki başlıklarda belirtilen bitkisel çözümleri uygulayabilirsiniz. Bu besinlerin çayını tüketmekte zorlanıyorsanız günlük beslenmenize bu besinleri dahil ederek hem sağlıklı bir düzen oluşturabilir hem de şikayetiniz olan konuyu çözme yolunda sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status