Sağlık

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur

İdrardan kan gelmesi (hematüri), ciddi bir sağlık problemine işaret edebildiği gibi yanıltıcı bir durum da olabilir. Ancak her ne olursa olsun idrarda kan görüldüğü an doktora başvurmak ihmal edilmemelidir.

İçindekiler

İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri

Bazı sebeplerden ötürü idrarda kan görülebilir. Ancak idrarda kan gelmesi diğer adıyla hematüri, çoğu zaman test yapıldığında aslında hematüri olmadığı anlaşılıyor. Peki, bu nasıl anlaşılır?

İdrardan kan gelmesi
İdrardan kan gelmesi sebepleri

Yalancı hematüri nedenleri;

 • Böğürtlen, havuç, pancar, yaban mersini, baklagiller
 • İlaçlar
 • Porfiri, pigmentüri ve bazı metabolik rahatsızlıklar

Geçici hematüri nedenleri;

 • Cinsel ilişki
 • Menstrüasyon dönemi
 • Aşırı egzersiz yapmak
 • Ateşli hastalık dönemi
 • Yakın zamanda genitoüriner girişimi olması

Ciddi hematüri nedenleri;

 • Böbrek (böbrek travması, enfeksiyon, genetik nedenler, böbrek kanseri, böbrek taşı, böbrek glomerüler hastalıkları)
 • Böbrek dışı üriner sistem organlar kaynaklı durumlar (üretral, prostat yaralanması, taş, prostat büyümesi, sistit, kanser, metastatik lezyonlar)
 • Hematolojik/vasküler nedenler (renal arter hastalıkları, renal ven trombozu, arter ven malformasyonlar, hemolitik anemi, orak hücreli anemi)

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Kan Gelir Mi

İdrardan kan gelmesi bazı hastalıklara bağlı oluşabiliyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunda taş, prostat büyümesi, böbrek kistleri gibi hastalıklardan dolayı kan idrarda kan görülebilir.

Kadınlarda İdrardan Kan Pıhtısı Gelmesinin Sebebi

İdrarda kanama görülmesinin en sık ve ciddi nedenleri arasında idrar yolları ve böbrek taşları, kanserleri ve enfeksiyonları yer almaktadır.

İdrardan kan gelmesi
Kadınlarda idrardan kan pıhtısı gelmesinin sebebi

Ayrıca 40 yaşın altındaki kişilerde daha çok idrar yolu enfeksiyonları ve taş hastalığı, 40 yaş üzeri ise, hematüri idrar yolu enfeksiyonları, prostat büyümesi, böbrek ve mesane kanseri, prostat kanserinin habercisidir.

Adet Döneminde İdrardan Kan Gelmesi Normal Mi

Regl döneminde adet kanamaları olduğu için idrara kan karışabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Bundan dolayı, bu durumun yanlış anlaşılmaması gerekiyor.

Kadınlarda İdrar Yaptıktan Sonra Peçeteye Kan Gelmesi

İdrar yaptıktan sonra peçeteye kan geldiği şeklinde birçok kadın yakınır. Bu tür hastalara uygulanan testin yanında, ateş ve sık sık idrara çıkma belirtisi de varsa, bu durum genel olarak idrar yolu enfeksiyonu ile ilişkilendirilir.

İdrardan Kan Gelmesinin Tedavisi Var Mı

Birçok nedenden kaynaklı kanama gerçekleşebileceği için haliyle tedavi şekli de değişir. Örneğin, idrar yolu enfeksiyonları ile alalı bir durum ise, hastaya antibiyotik tedavisi başlanır. Ya da böbrek taşı ile alakalı ise, taşın sebep olduğu ağrıyı kesmek için ağrı kesici ilaç verilir ve taşın düşürülmeye çalışılmasına yardım edilir.

İdrardan Kan Gelmesi Hangi Bölüm Bakar

İdrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünenler veya idrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulmuş kişiler ya da idrardan kan gelen hastalar Üroloji Uzmanına görünmeleri gerekir. Doktorunuz idrar testi, kan testi, ultrason ve gerekli görürse tomografi, sistoskopi ve böbrek biyopsisi isteyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status