Bitkisel ÇözümSağlık

Kalp Kası İltihabı Bitkisel Tedavisi

Miyokardit, kalp duvarının kas tabakası olan miyokard olarak bilinen Kalp Kası İltihabı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bu kas, kalbe ve vücudun geri kalanına kan pompalamak için kasılma ve gevşemeden sorumludur.

Bu kas iltihaplandığında, kan pompalama yeteneği daha az etkili hale gelir. Kalbin anormal atışı, göğüs ağrısı veya nefes almada zorluk gibi sorunlara neden olur. Aşırı durumlarda, kalp krizi veya felce yol açan kan pıhtılarına, kalp yetmezliği ile kalbe zarar verebilir veya ölüme neden olabilir.

Kalp Kası İltihabı Belirtileri

Miyokarditin erken evrelerindeyseniz, göğüs ağrısı, hızlı veya düzensiz kalp atışları veya nefes darlığı gibi hafif semptomlarınız olabilir. Erken evre miyokarditi olan bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez.

Kalp kası iltihabının belirti ve semptomları, hastalığın nedenine bağlı olarak değişir. Yaygın miyokardit belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Kalp Kası İltihabı
kalp kası iltihabı belirtileri
  • Göğüs ağrısı
  • Hızlı veya anormal kalp atışı (aritmiler)
  • Dinlenirken veya aktivite sırasında nefes darlığı
  • Bacaklarınızın, ayak bileklerinizin ve ayaklarınızın şişmesiyle birlikte sıvı birikmesi
  • Tükenmişlik
  • Baş ağrısı, vücut ağrıları, eklem ağrısı, ateş, boğaz ağrısı veya ishal gibi viral bir enfeksiyonun diğer belirtileri ve semptomları

Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Kalp kası iltihabı olup olmadığını anlamak için doktor kontrolünden geçmek gerekir. Alanında uzman doktor, hastaya kan testi, transtorasik ekokardiyogram, elektrokardiyogram, göğüs röntgeni ve holter işlemleri yaparak doğru teşhisi koyar.

Kalp Kası İltihabı
kalp kası iltihabı tedavisi

Tedavi ise, miyokard iltihabının kaynağına ve şiddetine göre değişir. Çoğu durumda, uygun önlemlerle düzelir ve tamamen iyileşme görülür. Genellikle bakteri ve parazit kökenli bir iltihap oluşmuşsa, antibiyotik tedavisine başlanır ve evde istirahat edilmesi istenir.

Bunun yanı sıra, düşük tuz içeren diyet yapılması, idrar söktürücü ilaçlar kullanılarak vücuttaki ödemin atılması gibi uygulamalar da gerekli durumlarda doktor tarafından önerilir.

Kalp Kası İltihabı Kendiliğinden Geçer Mi?

Miyokardit bazı kişilerde tamamen iyileştiği gibi, bazılarında ise ciddi kalp problemlerine yol açabilir. Özellikle bebeklerde kalp kası iltihabı olmuşsa, hastalık hem ağır seyreder hem de kalpte kalıcı sorunlar bırakabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status