Tarif

Kanlıca Mantarı Nasıl Temizlenir?

Nemli ormanlarda yetişen Kanlıca mantarı, protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Ülkemizde Batı Karadeniz ve Balıkesir taraflarında yetişen kanlıca mantarı yemeklerde de kullanılmaktadır. Bu mantar türü, çam ağaçlarının dibinde koyu kırmızı renkte iken, meşe ağaçlarının dibinde ise, açık turuncu renkte yer alır.

Kanlıca mantarı Eylül- Ekim ayında toplanır. Çok çabuk bozulan bir mantar cinsi olduğundan hızlı bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Kanlıca mantarını tüketmeden önce güzelce temizlenmesi gerekir. Temizliği gibi muhafaza edilmesi de son derece önemlidir. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Kanlıca Mantarı Faydaları

  • İnsan vücudu için yararlı olan kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, potasyum ve fosfor içerir.
  • Kanser önleyici özelliğe sahiptir.
  • Yüksek miktarda amino ait içerir. Vücudun protein dengesi için aminoasitlerin önemi büyüktür. Dolayısıyla, protein açısından önemli bir besindir.
  • Tansiyonu dengede tutar ve düşmesini önler.
  • Şeker hastalığına iyi gelir.
  • B1, B2 ve C vitaminlerini içermesi sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur.

Kanlıca Mantarı Nasıl Kızartılır?

Kızartılmış olarak tüketmek için ihtiyacınız olan 500 gram küçük boy mantar, 2 yemek kaşığı un, 1 su bardağı ayçiçek yağı ve 1 çay kaşığı tuza ihtiyacınız olacak.

Kanlıca mantarı
kanlıca mantarı nasıl kızartılır
Malzemeleri ayarladıktan sonra, mantarları fırçalamakla işe başlayın. Ardından, unun içine tuzu ekleyip karıştırın. Daha sonra, unlu karışıma mantarları bulayın. Sonrasında, tavaya yağ döküp kızmasını bekleyin ve mantarları rengi dönene kadar kızartın. Üzerine yoğurt dökerek servis edebilirsiniz.
Kanlıca mantarının besin değeri kızartma yapılınca düşer. Bundan dolayı, sote veya diğer besinler ile birlikte pişirilmesi önerilir.

Kanlıca Mantarı Nasıl Saklanır?

Kanlıca mantarını buzdolabında saklamak için öncelikle güzelce yıkayın ve ardından doğrayıp fırınlayın. Daha sonra, buzdolabı poşetine yerleştirin. Kış aylarında dondurucudan çıkarıp mantarlı yemekler yapabilirsiniz.

Mantar Kurtları Nasıl Temizlenir?

Kurtlu mantar zehirli olabilir. Ancak mantarlar pişirilmeden yenmemesi gerektiği gibi pişirilmesi de zehrini almayacağı bilinmelidir. Kanlıca mantarı ise, taze tüketilmesi önerilen lezzetli mantar çeşitlerinden biridir. Zira, bu mantarlar bol miktarda su içeriyor ve toplandıktan sonra kurumaya başlar. Özellikle toplandıktan sonra sıcakta bekletilirse kurtlanma gösterebilir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status