SağlıkTarifYemek Tarifleri

Kapari Turşusu Nasıl Tüketilir

Dünyada birçok amaçla kullanılan kapari bitkisi ülkemizde de geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ülkemizde genellikle reçeli veya turşusu yapılarak tüketilmektedir. Sıklıkla bu şekilde kullanılsa da et ve balıkların yanında meze olarak da tüketilmektedir. Salata ve pizzalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

MS hastalığında önemli bir etkiye sahip olan kapari bitkisi bu hastalık için 3 ayrı şekilde kullanılmaktadır. %80 oranında iyileştirme yaptığı için önemli bir tedavi ürünüdür. Bu hastalıkla müdahalede en önemli kullanımı kapari karpuzu şeklinde tüketilmesidir. Sabahları aç karna üzerine limon sıkarak kullanımında tedavide iyi sonuçlar verecektir.

Diğer bir tüketimi ise salamura yapılmasıdır. Bir kap içerisine zeytinyağı nar ekşisi ve kekik ekleyerek içine salamura koyarak tüketebilirsiniz. Son kullanım önerisi ise çayını yapmaktır. Bir miktar sıcak su içerisine kapari tomurcuğu atılır ve kaynadıktan sonra demlenmesi beklenir. Bu şekilde de kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Kapari Nerelerde Kullanılır?

Kapari Nerelerde Kullanılır
Kapari Nerelerde Kullanılır

Kapari bitkisi kullanım açısından henüz oldukça revaçta olan bir ürün değildir. Ülkemizde hala kapariyi tanımamış ve hiç kullanmamış insan sayısı oldukça fazladır. Ancak her geçen gün faydaları duyulduğunda bu kullanım alanı iyice genişlemektedir.

Kapari öncelikle sağlık sektöründe kullanılmaktadır. MS ve kanser gibi tedavisi zor olan hastalıkların tedavisinde kullanılır ve MS hastalığındaki iyileştirme oranı oldukça yüksek seyretmektedir. Kadınsal hastalıklar ve erkekler için de cinsel gücü artırıcı yapısıyla önemli bir üründür.

Diğer bir kullanım alanı ise mutfaktır. Son yıllarda özellikle reçeli ve turşusu yapılmakta ve zevkle tüketilmektedir. Bunun yanında Avrupa’da baharat olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ülkemizde ise daha çok meze veya etlerin yanında salatada kullanılmaktadır. Yazıda verilenlere bakıldığında kapari bitkisi hem mutfakta, hem ilaç sanayisinde hem de sosyal hayatta bireylerin yaşamını kolaylaştıran değerli bir bitkidir.

Kapari Turşusu Nasıl Tüketilmeli?

Kapari Turşusu Nasıl Tüketilir
Kapari Turşusu Nasıl Tüketilir

Kapari turşusu son zamanlarda sıklıkla yapılan ve yenilen bir turşu çeşididir. Ancak kaparinin kullanımı da oldukça önemlidir. Özellikle kapari bitkisinin çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Bu bitkinin alımında işlenmiş olmasına dikkat etmek önem taşımaktadır. Çiğ bir şekilde tüketildiğinde kişiyi zehirleyebilecek bir etkiye sahip olur.

Gereğinden fazla tüketilmesi de önerilmemektedir. Çok fazla tüketildiğinde ortaya büyük oranda susuzluk hissi verecektir. Bitki yapısı itibarıyla su çeken bir bitkidir. Bu bakımdan gereğinden fazla kullanımı şişkinlik ve rahatsızlık hissi verecektir.

Yüksek tansiyon hastalarının da kapariyi tüketmemesi gerekmektedir. Kalp hastaları için de risk grubuna girmektedir. Kalp hastalarının kullanmaması gerekmektedir. Kapari turşusu yapıldığında ise domates sosuna eklenir ve et soslarıyla pizzaların içinde baharatlarla beraber kullanılmaktadır.  Peynir ile birlikte pişirilerek de yenebilir. Sebze ve et yemeklerinde de yemeğe tuz yerine kapari dökülerek tüketilir.

Kapari Nedir?

Kapari Nedir
Kapari Nedir

Kapari veya gebre otu olarak bilinen ve Capparaceae familyasından olan dikenli bir bitkidir. Halk arasında geberotu, karga kavunu, kedi tırnağı, gebere, manginik, devedikeni ve hint hıyarı gibi isimlerle anılmaktadır. Ülkemizde genellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında tarımı yapılmaktadır.

Bünyesinde barındırdığı potasyum, fosfor ve kalsiyum bakımından oldukça zengin dikenimsi bir bitkidir. Kendiliğinden yetişen bu bitkinin sağlık açısından da büyük faydaları vardır. Ana vatanı Asya ülkeleri olan bu bitki ağustos ve eylül aylarında yetişmektedir. Kısa boylu bitkilerden olan kapari kendiliğinden tohum halinde yetişmektedir.

Avrupa ve dünyada daha çok baharat olarak kullanılsa da gıda ve kozmetik sektöründe de önemli faydaları bulunmaktadır. Ülkemizde ise çoğunlukla turşusu yapılarak tüketilmektedir. Kullanımında uzun süreli tokluk hissi verdiği için kilo vermede de önemli bir yardımcıdır.

Kapari Turşusu Faydaları

Kapari Turşusu Faydaları
Kapari Turşusu Faydaları

Kapari bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle sağlık alanında önemli bir misyon üstlenmektedir. Şifa kaynağı olan bu kısa bolu bitki oldukça güçlü antioksidan özelliği taşımaktadır. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken ödemi atmaya yardımcı olmaktadır.

Turşusu yapıldığında ise farklı bir kıvam ve tat alarak kullanım alanını genişletmektedir. Kanser hastalığının tedavisinde pozitif etki yaratmaktadır. Ayrıca cinsel gücü arttırıcı etkiye de sahiptir.

Karaciğerde oluşan yağlanmaların yavaşlamasına etki eder ve yağlanmayı bir nebze durdurur. Ciğerlerimizin tedavisinde önemli bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Kanserli hücrelerin oluşmasını önleyerek bireylerin kanser olmasını engellemekte ve sağlık sorunlarını en aza indirgemeye çalışmaktadır.

Kadın hastalıklarına da etki eder ve adet düzensizliğini gidermede etkilidir. Bağırsak sağlığını düzenleyerek kabızlığı önler. Ağrıların geçirilmesinde de kullanımı önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status