GenelSağlık

Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bu içeriğimizde kaplama diş ağrısına ne iyi gelir ve kaplama diş ağrısına ne iyi gelir evde çözümler konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaplama dişleri olup, ağrı sızı yapanlar bu konuya dikkat, kaplama diş ağrısının evde çözümü için etkili bir kür verdik.

Kaplama Diş Ağrı Yapar Mı?

Kaplama Diş Ağrı Yapar Mı
Kaplama Diş Ağrı Yapar Mı

 

Kaplama dişi olan kişi eğer ciddi bir kilo verirse, ya da diş eti çekilmesi yaşarsa bu dişte ağrı hissedebilir. Ya da dişiniz kaplamanın altında çürümeye devam edebilir.

Bir ihtimal kaplama dişin istenen başarıyı sağlamamış olmasıdır. Çiğnerken kaplama kendi dişinize baskı yaparak sizi rahatsız eder. Bu yüzden ağrınız iki üç gün devam ederse tedavinizi yapan diş hekiminize muayene olmanız gerekebilir.

Kaplama olan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Kaplama olan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
Kaplama olan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

 

Normalde kaplama yapılan dişlerde herhangi bir ağrı oluşmaz, eğer kaplama kurallara uygun ve dişi çepeçevre saracak şekilde yapılmışsa ısı ve çevre dokuların geçirgenliğini ortadan kaldırır ve dişte herhangi bir hassasiyet meydana getirmez.

Fakat bazı durumlarda dişlerde çevre etkenlerin etkisiyle çeşitli hassasiyetler meydana gelebilir, bu hassasiyetler geçicidir ve 6 hafta ila 1 sene içerisinde bu hassasiyetlerin geçmesi beklenir. Tabi bazı durumlarda diş hassasiyeti devamlı oluyor ve geçmiyor, kaplama olan diş ağrısına ne iyi gelir farklı şekillerde açıklamaya çalıştık, aşağıda ki konu başlıklardan çözüme kavuşabilirsiniz.

Doktora tekrar başvurursanız, kaplamanızı tekrar çıkarıp sinir tedavisi yani kanal tedavisi durumuna girişecektir.

 

Kaplama Altındaki Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Kaplama Altındaki Diş Ağrısı Nasıl Geçer
Kaplama Altındaki Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Kaplama dişinizin ağrısı dişeti çekilmesi ile ilgiliyse doktora gitmeden eczanede reçetesiz de satılan ilaçlarla tedavi olabilirsiniz.

Eğer diş etleriniz şişmişse yüzünüzün o bölümüne soğuk kompres uygulayın.

Bir iki kere ağrı kesici alırsanız kısa vadeli çözüm alırsınız. Yine de dişlerinizde iltihaplanma varsa antienflamatuar ağrı kesiciler tedavi edebilir. Diş hekiminizi arayarak durumunuzu bildirmeyi unutmayın.

 

Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde
Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Diş eti çekilmesinde, diş eti şişkinliklerinde evde çok basit olarak yapılan tuzlu suyla gargara yapmak, hiç yorulmadan sıkıntılarınızdan kurtarır. Bir bardak saf suya bir çay kaşığı tuz ekleyin. Karıştırın. Ağız dolusu alarak tuzlu suyu ağzınızda çalkalayın. Hatta kısa bir süre gargara yapın. Yutmadan dışarı çıkarın.

Bir de soğuk kompres iyi gelir.  Birkaç buz kütlesini bir mendile sarın. Ağrıyan yerin üzerine koyun. Ağrılarınız devam ederse diş hekiminize gidin.

Umudumuz dişlerde hiç çürük olmaması. Ama yine de çabuk çürüyen dişleriniz varsa bunun sebebi vitamin eksiklikleri de olabilir. Örneğin doktorları tarafından reçete edilen folik asit vitaminlerini içmeyi reddeden annelerin çoğunda hamilelik sırasında çürük diş olma ihtimali yükseliyor.

Bir de diş temizliği; Günde en az iki kere fırçalayın. Diş macunu rahatsız ediyorsa her zaman kullandığınızın yarısını sürün. Eşiniz de çocuklarınız da fırçalamalı.

 

Ne Zaman Kaplama Diş Yapılır?

Ne Zaman Kaplama Diş Yapılır
Ne Zaman Kaplama Diş Yapılır

 

Bundan otuz yıl önce çürüyen diş ağrı yaptığında en bilinen yöntem o dişi çektirmekti. Çoğu zaman çürük diş sayısı artınca uzun süren tedaviler sonucu takma diş yapılırdı. Fakat şimdi bütün diş hekimleri aynı fikirde;

“En iyi diş sizin dişinizdir”

Artık çürüyen dişlerinizi küçücük kalsa bile yontuyor ve onu dişinize çok benzeyen zirkonyumla ya da porselenle kaplıyorlar. Ve ömürlük kullanabileceğiniz harika dişleriniz oluyor. Günümüzde çekilmesi gelenek halini almış yirmilik dişleri için dişçi koltuğuna oturduğunda dolgu yapılmasını isteyenler bile var. Nedeni sorulduğunda “ O benim bir parçam.” diyebiliyorlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status