Cinsellik

Kasık Fıtığı Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Kasık, karın ve kasık kemiği üzerindeki uyluk arasındaki bağlantı bölgesidir. Kasık bölgesinde penise ve testislere kan sağlayan kasık kanalının yapısından geçen çok sayıda sinir ve damar bulunur. Bazı erkek hastalarda, zayıflamış bölgeleri güçlendirmek için sentetik bir ağ implantı ile fıtık ameliyatı yapıldıktan sonra, sentetik ağ, bazen çevredeki sinirlere zarar veren yabancı cisim reaksiyonlarına ve fibrozise neden olabileceğinden, postoperatif komplikasyonlar gelişebilir. Sonuç olarak, kasık fıtığı cinsel istek ve aktiviteye müdahale edebilir. Bununla birlikte, kesin bir sonuca varmak için daha fazla klinik kanıta ihtiyaç vardır.

Kasık Fıtığı Olan İlişkiye Girebilir Mi?

Eğer büyük karın duvarı fıtığı problemi varsa, şekil bozuklukları sebebiyle cinsel ilişkiye girmekte zorluk olabilir. Aynı şekilde fıtıktan kaynaklı tuhaf görüntü bireyde özgüven eksikliği ve eşinde de cinsel isteksizliğe yol açar. Ayrıca kasık fıtıkları kişide ağrı oluşturabilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sertleşmeyi Engeller Mi?

Genel olarak, fıtık cinsel yaşamı olumsuz açıdan etkiler. Özellikle kasık fıtığı, cinsel ilişki esnasında ağrı yaparak erkeklerde sertleşmeye, kadınlarda da genital kas spazmlarına yol açabilir.

Kasık fıtığı
kasık fıtığı ameliyatı sertleşmeyi engeller mi

Kasık fıtığı ameliyatı ise, iktidarsızlığa neden olmaz. Ameliyat öncesi hastaların %23-32’si cinsel aktivite sırasında ağrıdan şikayet etmektedir. İlginç bir şekilde, fıtık onarımından sonra cinsel olarak ilişkili ağrı artmamıştır. Bunun yerine, bazı çalışmalarda, hastaların yalnızca %9-16’sı cinsel aktivite sırasında ağrı yaşadığı için azalmaya yönelik bir eğilim rapor edilmiştir.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı Kısırlık Yapar Mı?

Bilimsel verilere bakıldığında, kasık fıtığı olan erkeklerde üreme sorunlarına neden olacağı şeklinde bir bilgi yoktur. Fakat operasyon sonrasında bu konuda birtakım problemler belirebilir. Bu problemlerin oluşmasına ameliyat ve yama sebep olabilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Kasık fıtığı ameliyatı olanlara, operasyon sonrası en az 1 hafta iş ortamından uzak durması ve istirahat etmesi tavsiye edilir. Ayrıca kasığı gerecek işlerden özellikle cinsel birleşme ve araba kullanmaktan yaklaşık 2 hafta uzak durulması gerekir.

Kasık Fıtığı Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Daha çok erkeklerde görülen kasık fıtığı, ağrı ve şekil bozuklukları nedeniyle her iki tarafta da cinsel isteksizlik yaratabilir.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status