Tarif

Kavut Tarifi

Dovurcuk, kagut, kogut, gavut veya pohin olarak da anılan kavut tarifi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescilli bir Türk tatlısıdır. Ayrıca Divanü Lugati’t Türk ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de yer alan kavut Van, Iğdır ve Doğu Karadeniz’de sevilerek tüketilen bir tür un helvasıdır.

Kavut Tarifi Van

“Erken kalkanların gıdası” olarak da anılan kavut, Van’da kahvaltıda ve sahur zamanında tüketilir. Van usulü kavut için 70-80 gram tereyağı, 100 gram kavrulmuş buğday unu ve arzuya göre şekere ihtiyaç vardır.

Kavut tarifi
kavut tarifi Van

Malzemeleri bir araya getirdikten sonra, tavaya tereyağını alıp kısık ateşte kızdıralım. Ardından, üzerine unu ekleyip bulamaç kıvamını alana kadar yaklaşık 15 dakika pişirelim. En son şeker, bal veya reçel ile tatlandıralım.

Kavut Tarifi Iğdır

Yöreden yöreye farklı malzemeler eklenerek hazırlanan kavut tarifi Iğdır yöresinde, buğday, mısır ve susam kullanılır.

Buğday, susam ve mısır iyice kavrulduktan sonra öğütülüp un kıvamını almasını sağlayalım. Daha sonra, şekerli su karışımı hazırlanıp unun içerisine ekleyip yoğuralım. Suyunu içine çekene kadar top haline getirelim.

Kavut Tarifi Karadeniz

Karadeniz yöresinde kavut için ilk olarak arpa unu ile lapa hazırlayalım. Ardından, lapanın ortasını kuyu gibi açıp içine tereyağlı şerbet ile dolduralım. Yerken şerbetle lapayı bir arada alıp tüketelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status